Живильні розчини для гідропоніки

Питательные растворы для гидропоники

Живильні розчини для гідропоніки готують, розчиняючи у воді хімічні солі, які містять азот, фосфор, калій, магній, кальцій, сірку, марганець, тобто макроелементи, а також бор, мідь, цинк та інші необхідні для розвитку макроелементи.

У своєму складі живильний розчин повинен мати всі елементи в співвідношеннях, що не перевищують їх норму споживання рослинами. При цьому слід пам'ятати, що для нормального розвитку більшості рослин співвідношення становить N = 0,5, P = 1, K = 2, Mg = 0,3. Рослини краще засвоюють поживні речовини з розбавлених розчинів. При концентрації, що перевищує оптимальну норму, рослини можуть загинути.

Концентрація живильного розчину може підвищитися через те, що рослини швидше поглинають корінням воду, ніж розчинені в ній мінеральні солі. Крім того, вода частково випаровується, а це теж призводить до підвищення концентрації живильного розчину. Особливо важливо стежити за живильним розчином влітку, коли випаровування води в судинах посилюється. Необхідно, щоб живильний розчин в зовнішньому посудині завжди знаходився на одному рівні, тобто заповнював його до половини обсягу. Коли розчину ставати менше, його доливають водою до початкового об'єму: влітку зазвичай додають через 2-3 дня, взимку рідше.

Реакція розчину має величезне значення для нормального росту і розвитку рослин. Поживний розчин для рослин, вирощуваних без грунту, в залежності від культури повинен мати 5,5-7,0. Зрушення реакції розчину в лужну сторону (pH вище 7) негативно впливає на рослини, в такому розчині солі заліза, магнію, кальцію, фосфору і марганцю переходять в з'єднання нерозчинні, які рослини не засвоюють. Іноді зміни складу і концентрації розчину бувають незначними, але, тим не менш, можуть негативно позначитися на розвитку рослин. У зв'язку з цим необхідно періодично визначати кислотність розчину. Готовий розчин в закритому посуді можна зберігати 2-3 місяці.