Підбір діаметрів труб, що підключаються до насоса

Головними параметрами практично будь якого насоса без сумніву є об’ємна витрата (в кубах за годину, літрах за хвилину, галонах за хвилину тощо) і тиск який він створює (або вакуум, якщо це вакуумний насос).

Звісно виробник надає технічні характеристики насоса і гарантує, що насос може забезпечити вказані параметри. Ці параметри приведені в каталогах, технічних брошурах виробника, а також написані на маркувальній табличці (шильдику) конкретного насоса.

Підбір діаметрів труб, що підключаються до насоса

Крім інформації про гідравлічні параметри (максимальну подачу, максимальний тиск або це можуть бути номінальні параметри) на маркувальній табличці вказується потужність електродвигуна та його параметри.

Але часто «непоміченими» є діаметр патрубків, діаметри під’єднання насоса до системи в якій він працює (в англомовному варіанті «Inlet» і «Outlet»).

На перший погляд все просто – які діаметри приєднання вказані на насосі, такі труби і потрібно підключати. Насправді, це здавалось би логічне твердження є помилковим і в майбутньому може спричинити багато проблем при експлуатації системи поливу, циркуляції чи водопостачання.

Слід розуміти, діаметри труб, що підключаються до насоса потрібно визначати гідравлічним розрахунком. Це єдино правильний варіант підбору діаметрів трубопроводів. Часто насос купують на заміну, і якщо його параметри не гірші попередника, швидше за все проблем не буде, але якщо це насос, що буде експлуатуватись в новій системі, потрібно проводити гідравлічний розрахунок.

Важливо усвідомлювати, насос – це машина динамічної дії, і те що вихідний діаметр патрубка насоса, наприклад, Ду50 не означає, що діаметр напірного трубопроводу має бути такий самий.

Також важливо знати, що параметри, які виробник приводить в технічній документації, зафіксовані при певних умовах. Для відцентрових консольних насосів, наприклад, дані на маркувальній табличці приведені при випробуванні насоса за таких умов:

  • температура води 20˚С;
  • глибина всмоктування 1,5 м;
  • густина рідини 1000 кг/м.куб.

В реальних умовах всі вищенаведені параметри як правило відрізняються. Особливе значення для відцентрових насосів має значення діаметр всмоктуючої труби. Аби насос «не захлинався», не підсмоктував повітря і видав потрібний тиск, діаметр всмоктуючої труби повинен бути завжди більший ніж діаметр патрубка насоса.

Приклад співвідношення діаметрів насоса і всмоктуючої труби, що приведена в каталозі одного з європейський виробників:

Підбір діаметрів труб, що підключаються до насоса

Тобто, як показано в таблиці, діаметр всмоктуючої магістралі має бути більший, аби не перешкоджати нормальному надходженню рідини в робочу камеру насоса. Це особливо важливо, коли забір води відбувається з глибини 4 і більше метрів. При збільшенні глибини всмоктування слід враховувати, що напірно-витратна характеристика насоса буде змінюватись (спостерігатиметься зменшення об’ємної витрати і тиску).

На малюнку нижче наведено типовий приклад підключення насоса для крапельного поливу, що забирає воду з річки, нижче рівня установки насоса.

Перепад висоти між водоймою і віссю насоса, не великий – всього 1,5-2 м, але довжина всмоктуючої труби близько 5 м, тому насос, що має всмоктуючий патрубок умовним діаметром Ду125 слід підключати трубою більшого діаметра - як мінімум Ду150.

Підбір діаметрів труб, що підключаються до насоса