Різниця між самовсмоктуючими та нормальновсмоктуючими насосами
Самовсмоктуючі та нормально всмоктуючі насоси
Теорія
Максимальна теоретична глибина, з якої можна підняти рідину будь яким насосом на планеті Земля становить мінус одна фізична атмосфера, в метрах водяного стовпа це приблизно 10,3 м. Тобто не існує насоса, який може втягнути рідину з більшої глибини (ні відцентровий, ні вакуумний, ні мембранний ні будь який інший).
Ще одне хибне твердження, що насос потужністю, наприклад, 11 кВт, може «потягнути» рідину з більшої глибини ніж насос потужністю 0,55 кВт. Потужність насоса впливає на його продуктивність і тиск, і ніяким чином не впливає на глибину, з якої він може втягувати рідину.
Практика
Нормально всмоктуючі насоси
Насправді переважна більшість насосних агрегатів є нормальновсмоктуючими насосами. Це вся група відцентрових насосів, які є насосами динамічної дії (зі спіральним робочим колесом, з вихровим, радіальним чи іншим). Ці насоси не можуть самозаповнитись (потягнути рідину без попереднього заливу), оскільки при запуску, без рідини в робочій камері, він по суті качає повітря, а оскільки густина повітря набагато менша за будь яку рідину, сили всмоктування (вакууму) не достатньо.
Для того щоб запустити такий насосний агрегат, потрібно обов’язково попередньо заповнити робочу камеру насоса рідиною (вода, спирт, етиленгліколь, молоко тощо). Крім того, якщо рівень рідини знаходиться нижче осі всмоктуючого патрубка, на кінці труби необхідно встановити зворотній клапан, щоб після зупинки насоса, рідина залишилась в робочій порожнині і можна було знову почати роботу.
Окремо потрібно виділити групу насосів з камерою попереднього заливу. Хоча вони умовно називаються самовсмоктуючими, насправді ці насоси теж є нормальновсмоктуючими, і так само потребують наявності рідини в робочій камері для початку роботи. Єдина відмінність, що заливати насос потрібно тільки один раз, оскільки наявність камери попереднього заливу дозволяє зберігати запас рідини, достатній для старту насоса. Відповідно, ця особливість дозволяє використовувати такі насоси без зворотного клапана.
Самовсмоктуючі насоси
В більшості випадків коли говорять про «самовсмоктуючий» насос, мають на увазі агрегат який може втягнути рідину без попереднього заливу, просто закинувши шланг, чи опустивши трубу в рідину.
Такою властивістю володіють насоси обємної дії – поршневі, мембранні, імпеллерні, перистальтичні, роликові насоси тощо. Принцип роботи даних насосів ґрунтується на зміні об’єму робочої камери, внаслідок чого, вони можуть затягувати рідину без заливу.
Ця особливість дуже корисна при роботі за агресивними речовинами, наприклад, кислоти, луги, мінеральні добрива та інші рідини, коли не має можливості заливати робочу камеру.
До цієї групи належить переважна більшість насосів дозаторів (плунжерні, мембранні, перистальтичні). Достатньо опустити всмоктуючий патрубок (шланг) в реагент і увімкнути насос, процес заповнення робочої камери і подальшої роботи розпочнеться автоматично.