Products Speroni

Speroni S.p.A. was founded by Giuseppe Speroni in 1946 in the town of Castelnovo di Sotto in northern Italy. Today, Speroni pumps are exported to more than 90 countries around the world.
The factory in Italy, with a total area of about 42,000 square meters, employs more than 150 employees, producing an average of 4,000 items per day. Total sales are 52 million euros per year.
The company produces pumps under two brands: Speroni (blue line), which is produced exclusively in Italy from Italian components, and Marina (green line), which is partially produced at the company's plant in China or Italy, but from Chinese components. This site contains information only on Speroni pumps.
Pre-order only
Vendor code: 102370850
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 40 |
| Feed height, m | 182 |
| Power capacity, kW | 18,5 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$4,247
Pre-order only
Vendor code: 102372660
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 80 |
| Feed height, m | 53 |
| Power capacity, kW | 11 |
| Input pipe diameter | DN100 |
$3,564
Pre-order only
Vendor code: 102206550
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 4.8 |
| Feed height, m | 45 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$326
Pre-order only
Vendor code: 102206600
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 9.6 |
| Feed height, m | 49.5 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
$366
Pre-order only
Vendor code: 102206660
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 16.8 |
| Feed height, m | 43 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
$528
Pre-order only
Vendor code: 102207910
| Producer | Speroni |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$754
Pre-order only
Vendor code: 101069160
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 54 |
| Feed height, m | 13 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Input pipe diameter | G 2" |
$385
Pre-order only
Vendor code: 101800290
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 36 |
| Feed height, m | 40.7 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$782
Pre-order only
Vendor code: 101801310
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 54 |
| Feed height, m | 46.5 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$984
Pre-order only
Vendor code: 101802430
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 78 |
| Feed height, m | 48.7 |
| Power capacity, kW | 9,2 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$1,408
Pre-order only
Vendor code: 101803400
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 144 |
| Feed height, m | 32 |
| Power capacity, kW | 9,2 |
| Input pipe diameter | DN80 |
$1,408
Pre-order only
Vendor code: 101804380
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 180 |
| Feed height, m | 27.5 |
| Power capacity, kW | 11 |
| Input pipe diameter | DN100 |
$1,530
Pre-order only
Vendor code: 102370010
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 3.5 |
| Feed height, m | 36 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | DN32 |
$552
Pre-order only
Vendor code: 102370050
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 3.5 |
| Feed height, m | 134 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Input pipe diameter | DN32 |
$945
Pre-order only
Vendor code: 102370310
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 8 |
| Feed height, m | 38 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | DN32 |
$669
Pre-order only
Vendor code: 102370250
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 8 |
| Feed height, m | 152 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Input pipe diameter | DN32 |
$1,193
Pre-order only
Vendor code: 102370420
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 12 |
| Feed height, m | 62 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Input pipe diameter | DN40 |
$1,099
Pre-order only
Vendor code: 102370610
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 22 |
| Feed height, m | 41 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$1,366
Pre-order only
Vendor code: 102372840
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 28 |
| Feed height, m | 95 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$2,428
Pre-order only
Vendor code: 102370900
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 55 |
| Feed height, m | 48 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Input pipe diameter | DN80 |
$2,829
Pre-order only
Vendor code: 102372680
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 80 |
| Feed height, m | 80 |
| Power capacity, kW | 18,5 |
| Input pipe diameter | DN100 |
$5,313
Pre-order only
Vendor code: 102206800
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 4.8 |
| Feed height, m | 45 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$332
Pre-order only
Vendor code: 102206850
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 9.6 |
| Feed height, m | 49.5 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
$384
Pre-order only
Vendor code: 102206900
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 16.8 |
| Feed height, m | 43 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
$490
Pre-order only
Vendor code: 102207790
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 4.8 |
| Feed height, m | 36 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$342
Pre-order only
Vendor code: 101069200
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 10.5 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | G 2" |
$326
Pre-order only
Vendor code: 101800300
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 36 |
| Feed height, m | 55.7 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$977
Pre-order only
Vendor code: 101801320
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 54 |
| Feed height, m | 56 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$1,020
Pre-order only
Vendor code: 101802440
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 78 |
| Feed height, m | 52.7 |
| Power capacity, kW | 11 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$1,422
Pre-order only
Vendor code: 101803410
| Producer | Speroni |
| Pump capacity, m3/h | 144 |
| Feed height, m | 35.5 |
| Power capacity, kW | 11 |
| Input pipe diameter | DN80 |
$1,422


























































































































































