- Home
- Industrial pumps
- Pumps by typeBarrel pumps Vacuum pumpsVertical semi-submersible pumpsScrew pumpsVortex pumpsHermetic pumpsDispersant-emulsifier, homogenizerDosing pumpsImpeller pumpsSewer stationsCantilever pumpsLobe pumpsDiaphragm pumpsPneumatic diaphragm submersible pumpsMultistage pumpsCast iron monobloc pumpsMotor pumpsMotor diaphragm pumpsEx ATEX pumpPTO driven pumpDouble inlet pumpsInline pumpsGlandless pumpsAxial pumpsPeristaltic pumpsRotary vane pumpsPlunger pumpsSemi-submersible fecal, drainage pumpSubmersible drainage and fecal pumpsSubmersible slurry pumpsPiston pumpsRoller pumps Self-priming centrifgual pumpSanitary, hygienic pumpsBorehole pumpsSolenoid pump dispenserWater supply and fire extinguishing stationsChemical magnetic pumpsCentrifugal pumpsGear pumpsIndustrial hose peristaltic pumps
- Dosing pumps
- Controllers and sensors
Controllers and sensors

To expand the functionality of metering pumps, it is advisable to use controllers. The controller provides the ability to receive and process signals coming from sensors. Based on the sensor data, the user can program the controller in the necessary way to control the dosing process of one or more pumps.
Metering pump controllers allow you to measure and process parameters such as:
- Cl (chlorine);
- CD (electrical conductivity);
- pH (acidity level);
- Rx (electrical conductivity).
Most modern controllers have microprocessor (digital) control, and allow you to control from one to several input parameters simultaneously.
Selection by parameters
In stock
Vendor code: SSO0000402
| Producer | ETATRON D.S. |
| Type | Sensor |
| Max.temperature, C | 80 |
| Measuring parameters | The level of reagent |
| Cabel length,m | 2 |
$39
In stock
Vendor code: ADSLG1
| Producer | AQUA |
| Type | Sensor |
| Measuring parameters | The level of reagent |
| Cabel length,m | 2 |
| Country of Origin | Italy |
$20
In stock
Vendor code: ADSP3600010
| Producer | AQUA |
| Type | держатель |
| Pressure, bar | 1 |
| Country of Origin | Italy |
$38
In stock
Vendor code: AEL0003801
| Producer | ETATRON D.S. |
| Type | Sensor |
| Pressure, bar | 6 |
| Measuring parameters | Rx |
| Measuring parameters | ±1000 mV |
$109
In stock
Vendor code: DPS0001601
| Producer | ETATRON D.S. |
| Type | Execution «IN-LINE» (in the system) |
| Connection | 1/2" |
| Country of Origin | Italy |
$109
In stock
Vendor code: KPA0000201
| Producer | ETATRON D.S. |
| Type | Spare parts |
| Connection | 1/2" |
| Country of Origin | Italy |
$172
In stock
Vendor code: CXB1000101
| Producer | ETATRON D.S. |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Microprocessing |
| Measuring parameters | 1 |
| Measuring parameters | рН-Rx-Cl |
$641
In stock
Vendor code: 2105007
| Producer | ETATRON D.S. |
| Type | Cable DIN SN6 - BNC |
| Cabel length,m | 15 |
| Housing material | PP |
| Country of Origin | Italy |
$125
In stock
Vendor code: AEL0004501
| Producer | ETATRON D.S. |
| Type | Sensor |
| Length, mm | 150 |
| Dimensions, mm | 150х12 |
| Pressure, bar | 16 |
$487
In stock
Vendor code: SPS0002201
| Producer | ETATRON D.S. |
| Measuring parameters | pH-Rx-Cl-T |
| Measuring parameters | 0-2 ppm |
| Housing material | Plexiglass |
| Rubber type | VITON |
$1,125
In stock
Vendor code: CXB0002502
| Producer | ETATRON D.S. |
| Protection | IP66 |
| Dimensions, mm | 206,5х159х113 |
| Measuring parameters | 1 |
| Measuring parameters | pH |
$451
In stock
Vendor code: CXB0002602
| Producer | ETATRON D.S. |
| Protection | IP66 |
| Dimensions, mm | 206,5х159х113 |
| Measuring parameters | 1 |
| Measuring parameters | Rx |
$462
In stock
Vendor code: SCV0001005
| Producer | ETATRON D.S. |
| Type | Cable |
| Cabel length,m | 2 |
| Country of Origin | Italy |
$184
In stock
Vendor code: 1166117
| Producer | ETATRON D.S. |
| Type | injection valve |
| Connection | 1" Gm |
| Max.flow | 1000 l / h |
| Housing material | PVC |
$173
In stock
Vendor code: KFT0000301
| Producer | ETATRON D.S. |
| Connection | 1/2" |
| Country of Origin | Italy |
$473
In stock
Vendor code: AEL0004921
| Producer | ETATRON D.S. |
| Type | Sensor |
| Measuring parameters | pH |
| Measuring parameters | 0÷14 pH |
| Cabel length,m | 5 |
$120
Pre-order only
Vendor code: CXB1000111
| Producer | ETATRON D.S. |
| Power supply | 12 V DC - 24 V AC/DC |
| Control | Microprocessing |
| Measuring parameters | 1 |
| Measuring parameters | рН-Rx-Cl |
$706
Pre-order only
Vendor code: CXR1000101
| Producer | ETATRON D.S. |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Microprocessing |
| Measuring parameters | 1 |
| Measuring parameters | рН-Rx-Cl |
$544
Pre-order only
Vendor code: CXR1000111
| Producer | ETATRON D.S. |
| Power supply | 12 V DC - 24 V AC/DC |
| Control | Microprocessing |
| Measuring parameters | 1 |
| Measuring parameters | рН-Rx-Cl |
$515
Pre-order only
Vendor code: CXR1005101
| Producer | ETATRON D.S. |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Microprocessing |
| Measuring parameters | 1 |
| Measuring parameters | рН-Rx-Cl |
$453
Pre-order only
Vendor code: CXR1005111
| Producer | ETATRON D.S. |
| Power supply | 12 V DC - 24 V AC/DC |
| Control | Microprocessing |
| Measuring parameters | 1 |
| Measuring parameters | рН-Rx-Cl |
$498
Pre-order only
Vendor code: CXR1010101
| Producer | ETATRON D.S. |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Microprocessing |
| Measuring parameters | 1 |
| Measuring parameters | рН-Rx-Cl |
$468
Pre-order only
Vendor code: CXR1010111
| Producer | ETATRON D.S. |
| Power supply | 12 V DC - 24 V AC/DC |
| Control | Microprocessing |
| Measuring parameters | 1 |
| Measuring parameters | рН-Rx-Cl |
$513
Pre-order only
Vendor code: CXR0001801
| Producer | ETATRON D.S. |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Microprocessing |
| Measuring parameters | 1 |
| Measuring parameters | Electrical conductivity |
$769
Pre-order only
Vendor code: CXR0001804
| Producer | ETATRON D.S. |
| Power supply | 24V |
| Control | Microprocessing |
| Measuring parameters | 1 |
| Measuring parameters | Electrical conductivity |
$769
Pre-order only
Vendor code: CXB0005001
| Producer | ETATRON D.S. |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Microprocessing |
| Measuring parameters | 1 |
| Measuring parameters | Electrical conductivity |
$744
Pre-order only
Vendor code: CXB0005004
| Producer | ETATRON D.S. |
| Power supply | 12 V DC - 24 V AC/DC |
| Control | Microprocessing |
| Measuring parameters | 1 |
| Measuring parameters | Electrical conductivity |
$744
Pre-order only
Vendor code: CXB0009102
| Producer | ETATRON D.S. |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Microprocessing |
| Measuring parameters | 1 |
| Measuring parameters | Electrical conductivity |
$1,498
Pre-order only
Vendor code: CXB0009103
| Producer | ETATRON D.S. |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Microprocessing |
| Measuring parameters | 2 |
| Measuring parameters | CD + pH-Rx-Cl |
$1,679
Pre-order only
Vendor code: CXB0009701
| Producer | ETATRON D.S. |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Microprocessing |
| Measuring parameters | 1 |
| Measuring parameters | Oxigen |
$1,239
































































































































































