- Home
- Industrial pumps
Industrial pumps
Water supply, drainage, heat supply and transportation of process fluids both in the home and in industry, organization of irrigation and pumping of chemical and aggressive liquids, pumping for food technology, components and additives, pumps for petrochemistry - all this work is done by pumps. Depending on the purpose of the pumps are divided by design and purpose, by type of drive and characteristics: the material of the working part, the capacity.
Selection of pumps can be done on our website using a filter, or call or chat to consult the leading engineers of our company.
Selection by parameters
$328
In stock
Vendor code: 16606
| Producer | BTS Engineering |
| Power capacity, kW | 1,5 |
$174
In stock
Vendor code: SSO0000402
| Producer | ETATRON D.S. |
| Type | Sensor |
| Max.temperature, C | 80 |
| Measuring parameters | The level of reagent |
| Cabel length,m | 2 |
$44
In stock
Vendor code: 1039268
| Temperature (min), °C | -30 |
| Producer | ALUNAK |
| Pump capacity, m3/h | 8.4 |
| Feed height, m | 85 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
$482
In stock
Vendor code: 1042837
| Producer | BTS Engineering |
| Power capacity, kW | 2,2-15 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Country of Origin | China |
| Gross weight, kg | 2.6 |
$127
In stock
Vendor code: 1052263
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 10.5 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$327
In stock
Vendor code: 1042836
| Producer | BTS Engineering |
| Power capacity, kW | 1,1-11 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Country of Origin | China |
| Gross weight, kg | 2.6 |
$109
In stock
Vendor code: 1052260
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 11.4 |
| Feed height, m | 34 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$247
In stock
Vendor code: 1052261
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 12 |
| Feed height, m | 10 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$285
In stock
Vendor code: 1052262
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 7.5 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$303
In stock
Vendor code: 1052271
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 7.2 |
| Feed height, m | 49 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$436
In stock
Vendor code: ADSLG1
| Producer | AQUA |
| Type | Sensor |
| Measuring parameters | The level of reagent |
| Cabel length,m | 2 |
| Country of Origin | Italy |
$20
In stock
Vendor code: 1052264
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 11 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$383
In stock
Vendor code: 1042833
| Producer | BTS Engineering |
| Power capacity, kW | 0,37-3 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Country of Origin | China |
$64
In stock
Vendor code: 1042834
| Producer | BTS Engineering |
| Power capacity, kW | 0,75-4 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Country of Origin | China |
| Gross weight, kg | 2.6 |
$95
$319
In stock
Vendor code: 1039263
| Temperature (min), °C | -30 |
| Producer | ALUNAK |
| Pump capacity, m3/h | 2.52 |
| Feed height, m | 28 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
$222
In stock
Vendor code: 1039265
| Temperature (min), °C | -30 |
| Producer | ALUNAK |
| Pump capacity, m3/h | 3.36 |
| Feed height, m | 38 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
$244
High pressure washer pump 2CDC120/300T, 4 kW, AISI 304, 380V/50Hz, 2900 rpm (type EBARA 2CDX 120/40)
In stock
Vendor code: 1052272
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 7.2 |
| Feed height, m | 56 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$473
In stock
Vendor code: 1042881
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 57 |
| Feed height, m | 15 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$383
In stock
Vendor code: 1039267
| Temperature (min), °C | -30 |
| Producer | ALUNAK |
| Pump capacity, m3/h | 6.6 |
| Feed height, m | 55 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
$328
In stock
Vendor code: 1019118
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 12 |
| Feed height, m | 32 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$505
In stock
Vendor code: 1019054
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 35 |
| Feed height, m | 46 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | cast iron |
$562
In stock
Vendor code: 1019060
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 60 |
| Feed height, m | 18 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | cast iron |
$439
In stock
Vendor code: 1039262
| Temperature (min), °C | -30 |
| Producer | ALUNAK |
| Pump capacity, m3/h | 1.8 |
| Feed height, m | 15 |
| Power capacity, kW | 0,25 |
$197
In stock
Vendor code: 1042768
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 10.8 |
| Feed height, m | 169 |
| Power capacity, kW | 4 |
$334
In stock
Vendor code: 1042769
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 10.8 |
| Feed height, m | 188 |
| Power capacity, kW | 4 |
$342
In stock
Vendor code: 1042882
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 66 |
| Feed height, m | 17.5 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$425
In stock
Vendor code: 1042838
| Producer | BTS Engineering |
| Power capacity, kW | 3-18,5 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Country of Origin | China |
| Gross weight, kg | 3.2 |
$154
In stock
Vendor code: 1042879
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 33 |
| Feed height, m | 9.5 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$303



































































































































































