Products Wilo

WILO is a German manufacturer of pumps and pumping systems for the construction machinery, water supply and industry headquartered in Dortmund, Germany.
The company, founded in 1872 as a copper and brass factory by Ludwig Oplender, has more than 60 subsidiaries in more than 50 countries and employs about 7,800 people.
In stock
Vendor code: 4118044
| Producer | Wilo |
| Power capacity, kW | 0,058 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$165
Pre-order only
Vendor code: 4201082
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6.4 |
| Feed height, m | 40 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$689
Pre-order only
Vendor code: 4201106
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6.4 |
| Feed height, m | 104 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$1,015
Pre-order only
Vendor code: 4201137
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 52 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$828
Pre-order only
Vendor code: 4201160
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 120 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
| Output pipe diameter | G 1 1/4" |
$1,351
Pre-order only
Vendor code: 4200954
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 16 |
| Feed height, m | 80 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$1,266
Pre-order only
Vendor code: 4200986
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 26 |
| Feed height, m | 52 |
| Input pipe diameter | G 2" |
| Output pipe diameter | G 2" |
$1,273
Pre-order only
Vendor code: 4183359
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 35 |
| Feed height, m | 90 |
| Input pipe diameter | DN50 |
| Output pipe diameter | DN50 |
$1,960
Pre-order only
Vendor code: 4183390
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 55 |
| Feed height, m | 75 |
| Input pipe diameter | DN65 |
| Output pipe diameter | DN65 |
$2,322
Pre-order only
Vendor code: 4183427
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 80 |
| Feed height, m | 85 |
| Input pipe diameter | DN80 |
| Output pipe diameter | DN80 |
$2,169
Pre-order only
Vendor code: 4024298
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 8 |
| Feed height, m | 56 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
$442
Pre-order only
Vendor code: 4024286
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 5 |
| Feed height, m | 45 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$343
Pre-order only
Vendor code: 4024304
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 12 |
| Feed height, m | 36 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
$530
Pre-order only
Vendor code: 4171764
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Max.flow rate, m3/h | 6 |
$1,714
Pre-order only
Vendor code: 2089569
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 5.8 |
| Feed height, m | 5.5 |
| Power capacity, kW | 0,12 |
| Input pipe diameter | DN25 |
$587
Pre-order only
Vendor code: 2150342
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 8 |
| Power capacity, kW | 0,12 |
| Input pipe diameter | DN32 |
| Rate of turn, rpm | 1 500 |
$797
Pre-order only
Vendor code: 2150335
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 11 |
| Feed height, m | 9 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Input pipe diameter | DN32 |
$689
Pre-order only
Vendor code: 2089555
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 22 |
| Feed height, m | 7 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Input pipe diameter | DN40 |
$841
Pre-order only
Vendor code: 2152934
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 12 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$992
Pre-order only
Vendor code: 2089558
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 8 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$943
Pre-order only
Vendor code: 2129204
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 5 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$957
Pre-order only
Vendor code: 2121229
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 90 |
| Feed height, m | 14 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$1,435
Pre-order only
Vendor code: 2121232
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 130 |
| Feed height, m | 23 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Input pipe diameter | DN80 |
$1,910
Pre-order only
Vendor code: 2121282
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 11 |
| Feed height, m | 19 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | DN32 |
$3,173
Pre-order only
Vendor code: 2121287
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 60 |
| Feed height, m | 32 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$4,727
Pre-order only
Vendor code: 2121296
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 11 |
| Feed height, m | 19 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | DN32 |
$3,180
Pre-order only
Vendor code: 2121301
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 60 |
| Feed height, m | 32 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$4,734
Pre-order only
Vendor code: 4032952
| Frequency control | no |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 2 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$70
Pre-order only
Vendor code: 4033765
| Frequency control | no |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 4 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
$73
Pre-order only
Vendor code: 4164011
| Frequency control | Yes |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 2.5 |
| Feed height, m | 4 |
| Input pipe diameter | G 1/2" |
$178


























































































































































