Products EMSE
In stock
Vendor code: 1044455
| Producer | EMSE |
| Power capacity, kW | 11 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN65 |
| Output pipe diameter | DN40 |
$1,628
In stock
Vendor code: 1044485
| Producer | EMSE |
| Power capacity, kW | 18,5 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN80 |
| Output pipe diameter | DN65 |
$1,799
In stock
Vendor code: 1044447
| Producer | EMSE |
| Power capacity, kW | 15 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN50 |
| Output pipe diameter | DN32 |
$1,875
In stock
Vendor code: 1050358
| Producer | EMSE |
| Pump capacity, m3/h | 145 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN40 |
$1,840
In stock
Vendor code: 1050359
| Producer | EMSE |
| Pump capacity, m3/h | 195 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN50 |
$2,032
In stock
Vendor code: 1044594
| Producer | EMSE |
| Power capacity, kW | 75 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN100 |
| Output pipe diameter | DN80 |
$4,002
In stock
Vendor code: 1044458
| Producer | EMSE |
| Power capacity, kW | 15 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN65 |
| Output pipe diameter | DN40 |
$1,764
In stock
Vendor code: 1046856
| Producer | EMSE |
| Pump capacity, m3/h | 150 |
| Feed height, m | 100 |
| Power capacity, kW | 90 |
| Material | cast iron |
$1,026
In stock
Vendor code: 1050354
| Producer | EMSE |
| Pump capacity, m3/h | 25 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | G 1" |
$792
In stock
Vendor code: 1044470
| Producer | EMSE |
| Power capacity, kW | 11 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN65 |
| Output pipe diameter | DN50 |
$1,705
Pre-order only
Vendor code: 1044519
| Producer | EMSE |
| Power capacity, kW | 45 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN150 |
| Output pipe diameter | DN125 |
$3,748
Pre-order only
Vendor code: 1044527
| Producer | EMSE |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN50 |
| Output pipe diameter | DN32 |
$1,964
Pre-order only
Vendor code: 1044535
| Producer | EMSE |
| Power capacity, kW | 15 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN50 |
| Output pipe diameter | DN32 |
$2,407
Pre-order only
Vendor code: 1044543
| Producer | EMSE |
| Power capacity, kW | 11 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN65 |
| Output pipe diameter | DN40 |
$2,024
Pre-order only
Vendor code: 1044551
| Producer | EMSE |
| Power capacity, kW | 30 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN65 |
| Output pipe diameter | DN40 |
$2,635
Pre-order only
Vendor code: 1044559
| Producer | EMSE |
| Power capacity, kW | 11 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN65 |
| Output pipe diameter | DN50 |
$2,328
Pre-order only
Vendor code: 1044567
| Producer | EMSE |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN80 |
| Output pipe diameter | DN65 |
$2,162
Pre-order only
Vendor code: 1044575
| Producer | EMSE |
| Power capacity, kW | 22 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN80 |
| Output pipe diameter | DN65 |
$2,486
Pre-order only
Vendor code: 1044583
| Producer | EMSE |
| Power capacity, kW | 11 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN100 |
| Output pipe diameter | DN80 |
$2,442
Pre-order only
Vendor code: 1044591
| Producer | EMSE |
| Power capacity, kW | 37 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN100 |
| Output pipe diameter | DN80 |
$3,797
Pre-order only
Vendor code: 1044599
| Producer | EMSE |
| Power capacity, kW | 37 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN125 |
| Output pipe diameter | DN100 |
$3,671
Pre-order only
Vendor code: 1044607
| Producer | EMSE |
| Power capacity, kW | 45 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN150 |
| Output pipe diameter | DN125 |
$4,502
Pre-order only
Vendor code: 1050002
| Gear meshing type | external |
| Producer | EMSE |
| Pump capacity, m3/h | 100 |
| Power capacity, kW | 37 |
| Material | carbon steel |
$26,782
Pre-order only
Vendor code: 1050357
| Producer | EMSE |
| Pump capacity, m3/h | 110 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
$1,216
Gear pump for viscous products EMSE EDP 1002, 1 inch, 1 m3/h, 10 bar, 1.1 kW, 1000 rpm, carbon steel
Pre-order only
Vendor code: 1051005
| Gear meshing type | external |
| Gear material | 8620 STEEL |
| Producer | EMSE |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | 1" |
Price on request
Pre-order only
Vendor code: 1051696
| Producer | EMSE |
| Pump capacity, m3/h | 195 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN50 |
$3,653
Pre-order only
Vendor code: 1055394
| Producer | EMSE |
| Pump capacity, m3/h | 200 |
| Feed height, m | 44.3 |
| Power capacity, kW | 37 |
| Material | cast iron |
$6,416
Pre-order only
Vendor code: 1044170
| Pressure range, bar | 3-12 |
| Gear meshing type | internal |
| Producer | EMSE |
| Pump capacity, m3/h | 5.9 |
| Power capacity, kW | 3,7 |
$1,250
Pre-order only
Vendor code: 1044209
| Pressure range, bar | 2-15 |
| Gear meshing type | external |
| Producer | EMSE |
| Pump capacity, m3/h | 3 |
| Power capacity, kW | 3 |
$531
Pre-order only
Vendor code: 1044217
| Pressure range, bar | 2-10 |
| Gear meshing type | external |
| Producer | EMSE |
| Pump capacity, m3/h | 100 |
| Power capacity, kW | 55 |
$6,964



























































































































































