Catalog
Else categories
- Home
- Industrial pumps
- Pumps by typeBarrel pumps Vacuum pumpsVertical semi-submersible pumpsScrew pumpsVortex pumpsHermetic pumpsDispersant-emulsifier, homogenizerDosing pumpsImpeller pumpsSewer stationsCantilever pumpsLobe pumpsDiaphragm pumpsPneumatic diaphragm submersible pumpsMultistage pumpsCast iron monobloc pumpsMotor pumpsMotor diaphragm pumpsEx ATEX pumpPTO driven pumpDouble inlet pumpsInline pumpsGlandless pumpsAxial pumpsPeristaltic pumpsRotary vane pumpsPlunger pumpsSemi-submersible fecal, drainage pumpSubmersible drainage and fecal pumpsSubmersible slurry pumpsPiston pumpsRoller pumps Self-priming centrifgual pumpSanitary, hygienic pumpsBorehole pumpsSolenoid pump dispenserWater supply and fire extinguishing stationsChemical magnetic pumpsCentrifugal pumpsGear pumpsIndustrial hose peristaltic pumps
- Cantilever pumps
- Plastic pump for chemistry QHB-G-75102EAL-SSH5V38AGABS-3801, GFRPP, 5.5kW, 380V, centrifugal self-priming
Plastic pump for chemistry QHB-G-75102EAL-SSH5V38AGABS-3801, GFRPP, 5.5kW, 380V, centrifugal self-priming
Also buy with this product
1042539
Pre-order only
1042541
Pre-order only
Documentation
Download instructions, catalog for Plastic pump for chemistry QHB-G-75102EAL-SSH5V38AGABS-3801, GFRPP, 5.5kW, 380V, centrifugal self-priming
Overview

QHB series chemical centrifugal self-priming pumps are made of materials (GFRPP or PVDF) that can withstand most acid and alkali solutions. QHB is a centrifugal pump with mechanical seal, direct drive by electric motor and self-priming function. (Self-priming height 5 m.) The pump has strong self-priming force and is equipped with a dry-running protection device. The liquid temperature that the pump can pump is up to 80°C for GFRPP, up to 100°C for PVDF material. The inlet flange and self-priming chamber are die-cast as a single unit, without any welding points and joints. The discharge flange and housing are also die-cast as a single unit without any welding seams, which increases the durability of the product and prevents leakage. The pump can pump liquids containing suspended particles. The electric motor is equipped with a microelectronic device for protection against idling, overload, and phase loss.
Characteristics
| Producer | Qeehua |
| Pump capacity, m3/h | 60.1 |
| Feed height, m | 28 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | GFRPP |
| Input pipe diameter | 80 mm |
| Output pipe diameter | 80 mm |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Max.flow rate, m3/h | 60.1 |
| Max.temperature, C | 70 |
| Flow rate, l/min | 1002 |
| Seal | Mechanical Seal SIC/SIC |
| Max. head, m | 28 |
| Material of O-ring | EPDM |
| Serial number of the pump | QHB |
| Country of Origin | China |
| PumpType | console |
| Drive Type | electric |
| Installation Type | horizontal |
| Type of configuration | with engine |
| Logistics data: |
Categories:Cantilever pumpsQHB Series Self-Priming Pumps for Chemical Fluids
Products from the same category
1058312
Pre-order only









































































































































































