Download instructions, catalog for Stainless steel gear pump for pumping viscous liquids WCB-75/220V 50Hz, 37.5 l/min, 30 m, AISI 304, 0.75 kW, 1400 rpm, Ex
Overview
BTS Engineering
Characteristics
Gear materialAISI 304
Gear meshing typeexternal
ProducerBTS Engineering
Pump capacity, m3/h2.25
Feed height, m30
Power capacity, kW0,75
MaterialAISI 304 stainless steel
Input pipe diameterG 3/4"
Output pipe diameterG 3/4"
Rate of turn, rpm1 400
Power supply1х220 V, 50 Hz
Max.temperature, C60
Flow rate, l/min37.5
SealOIL Seal
Pressure, bar3
Housing materialAISI 304 stainless steel
Serial number of the pumpWCB
Country of OriginChina
PumpTypegear type
Installation Typehorizontal
Type of configurationwith engine
Weight, kg15
Length of transport packing, cm46,5
Width of transport packing, cm21
Height of transport packing, cm24
Video Stainless steel gear pump for pumping viscous liquids WCB-75/220V 50Hz, 37.5 l/min, 30 m, AISI 304, 0.75 kW, 1400 rpm, Ex