Products DEBEM. Page 21

Debem has been working in the field of pumping equipment for more than 30 years. Debem is an innovative company specializing in the production of industrial pumps for pumping highly corrosive and aggressive media.
-
Industrial pumps
- Pumps by type
-
Pumps by liquids
- Nitric acid pump
- Pump for liquid glass
- Pump for potassium bichromate, caustic soda
- Pump for cream and paste
- Pumps for viscous liquids
- Pumps for hexane
- Glycerin pumps
- Acid pumps
- Glue pumps
- Pumps for paints and varnishes
- Pumps for an ice cream
- Chemical dosing pumps
- Resin pumps
- Pumps for pumping alcohol ЕХ
- Pumps for freon
- Lye pumps
- Acid-resistant pumps for aggressive liquids
- Pumps by industry, purpose
- Pumps by manufacturer
Pre-order only
Vendor code: FR-1000-86-mono
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,095 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 000 |
$651
Pre-order only
Vendor code: J-18-S-170-three
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 800 |
$1,109
Pre-order only
Vendor code: RV-1000-05-three
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 000 |
$605
Pre-order only
Vendor code: RV-1200-30-three
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
$616
Pre-order only
Vendor code: RVF-1000-20-mono
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 000 |
$851
Pre-order only
Vendor code: RVF-12S-35-20-three
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
$1,041
Pre-order only
Vendor code: RVF-18S-170-30-three
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,36 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 800 |
$1,400
Pre-order only
Vendor code: RV-15S-90-20-mono
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,18 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 500 |
$995
Pre-order only
Vendor code: DM10AN000844ACE
| Producer | DEBEM |
| Material | Ceramics |
| Serial number of the pump | DM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | DM 10 |
$45
Pre-order only
Vendor code: DMXXPM100875AFV
| Producer | DEBEM |
| Material | PVDF |
| Serial number of the pump | DM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | DM 15, DM 30 |
$268
Pre-order only
Vendor code: DM10AN000845ATG
| Producer | DEBEM |
| Material | PTFE |
| Serial number of the pump | DM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | DM 10 |
$21
Pre-order only
Vendor code: MLTANOC16031XAC
| Producer | DEBEM |
| Serial number of the pump | IM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | IM |
$4
Pre-order only
Vendor code: VEXXCPR00272APP
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Serial number of the pump | IM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | IM |
$73
Pre-order only
Vendor code: VITE20R00537AFV
| Producer | DEBEM |
| Material | PVDF |
| Serial number of the pump | IM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | IM |
$16
Pre-order only
Vendor code: V155GIR00580APP
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Serial number of the pump | IM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | IM 155 |
$83
Pre-order only
Vendor code: CNXXCAR00393AFVA2.
| Producer | DEBEM |
| Material | PVDF |
| Serial number of the pump | IM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | IM |
$37
Pre-order only
Vendor code: MIDGVA100241ARY
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI stainless steel |
| Country of Origin | Italy |
| Application | MIDGETBOX |
$22
Pre-order only
Vendor code: XXXXSFC01746XA4
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI stainless steel |
| Country of Origin | Italy |
| Application | MICROBOXER |
$6
Pre-order only
Vendor code: XXXXSFC08000XTF
| Producer | DEBEM |
| Material | PTFE |
| Country of Origin | Italy |
| Application | BOXER 503 |
$140
Pre-order only
Vendor code: OZXXAL000102AA2
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI 304 stainless steel |
| Type of spare | shaft |
| POS | 7 |
| Number in pump | 1 |
$77
Pre-order only
Vendor code: OZXXFL000628APP
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Type of spare | Flange |
| POS | 2 |
| Number in pump | 1 |
$110
Pre-order only
Vendor code: OZXXFL000347APP
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Serial number of the pump | MB |
| Country of Origin | Italy |
| Application | MB 130, MB 110 |
$89
Pre-order only
Vendor code: CNXXCPR00362APP
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Type of spare | body |
| POS | 1 |
| Number in pump | 1 |
$120
Pre-order only
Vendor code: TERTTS101115AVT
| Producer | DEBEM |
| Material | VITON |
| Serial number of the pump | MB |
| Country of Origin | Italy |
| Application | MB 140, MB 80 |
$479
Pre-order only
Vendor code: B503GA000531APP
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Country of Origin | Italy |
| Application | BOXER 503 |
$18
Pre-order only
Vendor code: B081GA000644APP
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Country of Origin | Italy |
| Application | BOXER 81 |
$2
Pre-order only
Vendor code: B150SD100659AA4FC
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI stainless steel |
| Country of Origin | Italy |
| Application | BOXER 150 |
$106
Pre-order only
Vendor code: B251SD000422AIP
| Producer | DEBEM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | BOXER 251 |
$25
Pre-order only
Vendor code: B251SD000422APP
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Country of Origin | Italy |
| Application | BOXER 251 |
$24
Pre-order only
Vendor code: B100SDR00117AFC
| Producer | DEBEM |
| Material | PVDF |
| Country of Origin | Italy |
| Application | BOXER 100 |
$60


























































































































































