Products DEBEM. Page 22

Debem has been working in the field of pumping equipment for more than 30 years. Debem is an innovative company specializing in the production of industrial pumps for pumping highly corrosive and aggressive media.
-
Industrial pumps
- Pumps by type
-
Pumps by liquids
- Nitric acid pump
- Pump for liquid glass
- Pump for potassium bichromate, caustic soda
- Pump for cream and paste
- Pumps for viscous liquids
- Pumps for hexane
- Glycerin pumps
- Acid pumps
- Glue pumps
- Pumps for paints and varnishes
- Pumps for an ice cream
- Chemical dosing pumps
- Resin pumps
- Pumps for pumping alcohol ЕХ
- Pumps for freon
- Lye pumps
- Acid-resistant pumps for aggressive liquids
- Pumps by industry, purpose
- Pumps by manufacturer
Pre-order only
Vendor code: TRAH1200-PN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 4.8 |
| Feed height, m | 7 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | AISI 316L |
$1,655
Pre-order only
Vendor code: TRF-1200PN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 4.8 |
| Feed height, m | 7 |
| Material | PVDF |
| Input pipe diameter | 42 mm |
$1,770
Pre-order only
Vendor code: TRF-0900EL800
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 5.4 |
| Feed height, m | 15 |
| Power capacity, kW | 0,8 |
| Material | PVDF |
$1,677
Pre-order only
Vendor code: FB503-A-HTAAT--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 54 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AISI 316L |
| Input pipe diameter | 3" |
$11,254
Pre-order only
Vendor code: IMICR-P-HTTPT--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 1.8 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1/2" |
$549
Pre-order only
Vendor code: IB81-AL-HTTLT--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AL |
| Input pipe diameter | 1" |
$906
Pre-order only
Vendor code: IB150-AL-HTTRT--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 13.2 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AL |
| Input pipe diameter | 1 1/2" |
$1,836
Pre-order only
Vendor code: IB502-A-HTTAT--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 39 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | 2" |
$7,529
Pre-order only
Vendor code: IB15-A-HTTAT--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 1.02 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | 3/8" |
$1,063
Pre-order only
Vendor code: IB100P-HTTAD--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 9 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1" |
$937
Pre-order only
Vendor code: IB100FCMTTFT--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 9 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PVDF |
| Input pipe diameter | 1" |
$2,265
Pre-order only
Vendor code: IB150P-D-DPD--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 13.2 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1 1/2" |
$1,194
Pre-order only
Vendor code: IB15-FCNTTEVX-
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 1.02 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | PVDF |
| Input pipe diameter | 3/8" |
$873
Pre-order only
Vendor code: IB502ALD-DID--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 39 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AL |
| Input pipe diameter | 2" |
$2,643
Pre-order only
Vendor code: IB522P-MTTIT--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 39 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 2" |
$2,916
Pre-order only
Vendor code: IB50-PCMTTAT-C
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 3 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1/2" |
$1,666
Pre-order only
Vendor code: IB50-P-MTTPV--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 3 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1/2" |
$611
Pre-order only
Vendor code: IB81-ALHTTAT--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AL |
| Input pipe diameter | 1" |
$923
Pre-order only
Vendor code: IB81-P-MTTPV--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1" |
$635
Pre-order only
Vendor code: IB81-FCMTTFD--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PVDF |
| Input pipe diameter | 1" |
$1,538
Pre-order only
Vendor code: IMICRP-HTTPT--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 1.8 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1/2" |
$456
Pre-order only
Vendor code: IMICRFCMTTFT--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 1.8 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PVDF |
| Input pipe diameter | 1/2" |
$965
Pre-order only
Vendor code: IMIDPC-NTGRT--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 0.3 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP+CF |
| Input pipe diameter | 1/4" |
$537
Pre-order only
Vendor code: ICU15P-NTTPVX-
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 1.02 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 3/8" |
$643
Pre-order only
Vendor code: IM120P-V-1250-N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 25 |
| Feed height, m | 16 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | PP |
$3,674
Pre-order only
Vendor code: IM130P-V-1250-N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 20 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | PP |
$3,717
Pre-order only
Vendor code: IM140P-D-0800-N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 40 |
| Feed height, m | 21 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | PP |
$4,028
Pre-order only
Vendor code: IM155P-V0500N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 45 |
| Feed height, m | 28 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Material | PP |
$5,182
Pre-order only
Vendor code: IM160FC-V0500N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 55 |
| Feed height, m | 32 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | PVDF |
$11,016
Pre-order only
Vendor code: IM080P-V0250N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 7.2 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | PP |
$2,270


























































































































































