Products FLUIMAC. Page 19

Fluimac is a company specializing in the development, design and manufacture of pumps used in various industries: chemical, petrochemical, printing, flexographic, environmental, paper, food, textile, mechanical; as well as in electroplating, leather tanning, shipbuilding, and pottery.
-
Industrial pumps
- Pumps by type
-
Pumps by liquids
- Nitric acid pump
- Pump for liquid glass
- Pump for potassium bichromate, caustic soda
- Pump for cream and paste
- Pumps for viscous liquids
- Pumps for hexane
- Glycerin pumps
- Acid pumps
- Glue pumps
- Pumps for paints and varnishes
- Pumps for an ice cream
- Chemical dosing pumps
- Resin pumps
- Pumps for pumping alcohol ЕХ
- Pumps for freon
- Lye pumps
- Acid-resistant pumps for aggressive liquids
- Pumps by industry, purpose
- Pumps by manufacturer
Pre-order only
Vendor code: P0400P-HTTPV1XAB
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 22.8 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1 1/2" |
$2,590
Pre-order only
Vendor code: P0500P-HTPV1XAB
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 33 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1 1/2" |
$3,454
Pre-order only
Vendor code: P0500A-MTSAV1XAB
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 33 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | AL |
| Input pipe diameter | 1 1/2" |
$3,346
Pre-order only
Vendor code: P0700A-DSZV1XAB
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | AL |
| Input pipe diameter | 2" |
$3,562
Pre-order only
Vendor code: PF0018
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 1.2 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | 3/4" |
$879
Pre-order only
Vendor code: CM04PDTA781IE-3h-0.12
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 3.5 |
| Feed height, m | 7.5 |
| Power capacity, kW | 0,12 |
| Material | PP |
$830
Pre-order only
Vendor code: CM30PDTA1341IE-3h-2.2
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 35 |
| Feed height, m | 24 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | PP |
$3,782
Pre-order only
Vendor code: D025SHTX
| Producer | FLUIMAC |
| Max.temperature, C | 95 |
| Max.air pressure, bar | 8 |
| Diametr of the product line | G 1” |
| Diameter of the pneumatic mainline | 8 mm |
$920
Pre-order only
Vendor code: 1016628
| Flow Rate, L/rev | 0,017 |
| Inner diameter of the pump hose, mm | 9 |
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 0.023 |
| Feed height, m | 15 |
$1,348
Pre-order only
Vendor code: 1016636
| Flow Rate, L/rev | 0,041 |
| Inner diameter of the pump hose, mm | 13 |
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 0.172 |
| Feed height, m | 15 |
$1,642
Pre-order only
Vendor code: 1016645
| Flow Rate, L/rev | 0,320 |
| Inner diameter of the pump hose, mm | 25 |
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 0.672 |
| Feed height, m | 40 |
$3,651
Pre-order only
Vendor code: 1016653
| Flow Rate, L/rev | 0,017 |
| Inner diameter of the pump hose, mm | 9 |
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 0.09 |
| Feed height, m | 15 |
$2,597
Pre-order only
Vendor code: 1016661
| Flow Rate, L/rev | 0,108 |
| Inner diameter of the pump hose, mm | 17 |
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 0.194 |
| Feed height, m | 40 |
$3,611
Pre-order only
Vendor code: 1016669
| Flow Rate, L/rev | 0,017 |
| Inner diameter of the pump hose, mm | 9 |
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 0.047 |
| Feed height, m | 15 |
$3,482
Pre-order only
Vendor code: 1016677
| Flow Rate, L/rev | 0,108 |
| Inner diameter of the pump hose, mm | 17 |
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 0.602 |
| Feed height, m | 30 |
$4,467
Pre-order only
Vendor code: 1011856
| Producer | FLUIMAC |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
| Rate of turn, rpm | 900 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$686
Pre-order only
Vendor code: 1011865
| Producer | FLUIMAC |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
| Rate of turn, rpm | 70 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$2,882
Pre-order only
Vendor code: 1011874
| Producer | FLUIMAC |
| Power capacity, kW | 0,18 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
| Rate of turn, rpm | 900 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$1,177
Pre-order only
Vendor code: 1011882
| Producer | FLUIMAC |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
| Rate of turn, rpm | 700 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$1,669
Pre-order only
Vendor code: 1011896
| Producer | FLUIMAC |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
| Rate of turn, rpm | 90 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$3,373
Pre-order only
Vendor code: RONDP50C08016A2
| Producer | FLUIMAC |
| Material | AISI stainless steel |
| Country of Origin | Italy |
| Application | PHOENIX P07, PHOENIX P700 |
$4
Pre-order only
Vendor code: P0018PT005227AL
| Producer | FLUIMAC |
| Material | AL |
| Country of Origin | Italy |
| Application | PHOENIX P18, PHOENIX P30 |
$18
Pre-order only
Vendor code: SFERAINC07008A4
| Quantity in the package, pcs | 1 |
| Producer | FLUIMAC |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Number in pump | 4 |
| Country of Origin | Italy |
$29
Pre-order only
Vendor code: E-065
| Producer | FLUIMAC |
| Material | POM-C |
| Number in pump | 1 |
| Country of Origin | Italy |
| Application | PHOENIX P100, PHOENIX P101, PHOENIX P160, PHOENIX P250, PHOENIX P65 |
$150
Pre-order only
Vendor code: P0050GA004807EC
| Producer | FLUIMAC |
| Material | ECTFE |
| Number in pump | 4 |
| Country of Origin | Italy |
| Application | PHOENIX P100, PHOENIX P101, PHOENIX P50, PHOENIX P65 |
$14
Pre-order only
Vendor code: P0050GN004988TF
| Producer | FLUIMAC |
| Material | PTFE |
| Type of spare | Sealing O-RING |
| Number in pump | 4 |
| Country of Origin | Italy |
$10
Pre-order only
Vendor code: P0065AL004249A2
| Producer | FLUIMAC |
| Material | AISI stainless steel |
| Type of spare | shaft |
| Number in pump | 1 |
| Country of Origin | Italy |
$36
Pre-order only
Vendor code: P0065SL004266FL
| Producer | FLUIMAC |
| Material | FELT |
| Number in pump | 1 |
| Country of Origin | Italy |
| Application | PHOENIX P100, PHOENIX P101, PHOENIX P160, PHOENIX P250, PHOENIX P65 |
$7
Pre-order only
Vendor code: P0065SD005095FV
| Producer | FLUIMAC |
| Material | PVDF |
| Number in pump | 4 |
| Country of Origin | Italy |
| Application | PHOENIX P100, PHOENIX P101, PHOENIX P65 |
$40


























































































































































