Products FLUIMAC. Page 6

Fluimac is a company specializing in the development, design and manufacture of pumps used in various industries: chemical, petrochemical, printing, flexographic, environmental, paper, food, textile, mechanical; as well as in electroplating, leather tanning, shipbuilding, and pottery.
-
Industrial pumps
- Pumps by type
-
Pumps by liquids
- Nitric acid pump
- Pump for liquid glass
- Pump for potassium bichromate, caustic soda
- Pump for cream and paste
- Pumps for viscous liquids
- Pumps for hexane
- Glycerin pumps
- Acid pumps
- Glue pumps
- Pumps for paints and varnishes
- Pumps for an ice cream
- Chemical dosing pumps
- Resin pumps
- Pumps for pumping alcohol ЕХ
- Pumps for freon
- Lye pumps
- Acid-resistant pumps for aggressive liquids
- Pumps by industry, purpose
- Pumps by manufacturer
Pre-order only
Vendor code: P1000A-MTAV1XAB
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 63 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | AL |
| Input pipe diameter | 3" |
$7,878
Pre-order only
Vendor code: PF0400
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 22.8 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | 2" |
$3,884
Pre-order only
Vendor code: CM10KVTA981IE-3h-0.55
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 13 |
| Feed height, m | 14 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | PVDF |
$1,696
Pre-order only
Vendor code: D020SHTX
| Producer | FLUIMAC |
| Max.temperature, C | 95 |
| Max.air pressure, bar | 8 |
| Diametr of the product line | G 3/4" |
| Diameter of the pneumatic mainline | 6 mm |
$620
Pre-order only
Vendor code: D050KCMTX
| Producer | FLUIMAC |
| Max.temperature, C | 95 |
| Max.air pressure, bar | 8 |
| Diametr of the product line | G 2” |
| Diameter of the pneumatic mainline | 12 mm |
$4,751
Pre-order only
Vendor code: 1016633
| Flow Rate, L/rev | 0,041 |
| Inner diameter of the pump hose, mm | 13 |
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 0.056 |
| Feed height, m | 15 |
$1,642
Pre-order only
Vendor code: 1016642
| Flow Rate, L/rev | 0,108 |
| Inner diameter of the pump hose, mm | 17 |
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 0.453 |
| Feed height, m | 30 |
$2,338
Pre-order only
Vendor code: 1016650
| Flow Rate, L/rev | 0,017 |
| Inner diameter of the pump hose, mm | 9 |
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 0.023 |
| Feed height, m | 15 |
$2,597
Pre-order only
Vendor code: 1016658
| Flow Rate, L/rev | 0,041 |
| Inner diameter of the pump hose, mm | 13 |
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 0.221 |
| Feed height, m | 15 |
$2,855
Pre-order only
Vendor code: 1016666
| Flow Rate, L/rev | 0,320 |
| Inner diameter of the pump hose, mm | 25 |
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 0.608 |
| Feed height, m | 35 |
$5,203
Pre-order only
Vendor code: 1016674
| Flow Rate, L/rev | 0,041 |
| Inner diameter of the pump hose, mm | 13 |
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 0.345 |
| Feed height, m | 15 |
$3,751
Pre-order only
Vendor code: 1011853
| Producer | FLUIMAC |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
| Rate of turn, rpm | 1 400 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$598
Pre-order only
Vendor code: 1011862
| Producer | FLUIMAC |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
| Rate of turn, rpm | 90 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$1,810
Pre-order only
Vendor code: 1011871
| Producer | FLUIMAC |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
| Rate of turn, rpm | 1 400 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$1,740
Pre-order only
Vendor code: 1011879
| Producer | FLUIMAC |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
| Rate of turn, rpm | 900 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$2,530
Pre-order only
Vendor code: 1011893
| Producer | FLUIMAC |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
| Rate of turn, rpm | 212 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$1,747
Pre-order only
Vendor code: 1011901
| Producer | FLUIMAC |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
| Rate of turn, rpm | 70 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$6,939
Pre-order only
Vendor code: DADOM31C00006A2
| Producer | FLUIMAC |
| Material | AISI stainless steel |
| Type of spare | Nut |
| Country of Origin | Italy |
| Application | PHOENIX P07, PHOENIX P100, PHOENIX P101, PHOENIX P160, PHOENIX P18, PHOENIX P250, PHOENIX P30, PHOENIX P50, PHOENIX P65 |
$4
Pre-order only
Vendor code: DADOM32C00006A2
| Producer | FLUIMAC |
| Material | AISI stainless steel |
| Type of spare | коллектор |
| Number in pump | 8 |
| Country of Origin | Italy |
$4
Pre-order only
Vendor code: GUARNORC02050NR
| Producer | FLUIMAC |
| Material | NBR |
| Type of spare | Sealing O-RING |
| Number in pump | 1 |
| Country of Origin | Italy |
$4
Pre-order only
Vendor code: GUARNORC04081NR
| Producer | FLUIMAC |
| Material | NBR |
| Type of spare | Sealing O-RING |
| Number in pump | 4 |
| Country of Origin | Italy |
$3
Pre-order only
Vendor code: P0050CAR04441A4
| Producer | FLUIMAC |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Type of spare | Cap |
| Number in pump | 3 |
| Country of Origin | Italy |
$74
Pre-order only
Vendor code: GUARNORC04100NR
| Producer | FLUIMAC |
| Material | NBR |
| Type of spare | Sealing O-RING |
| Number in pump | 4 |
| Country of Origin | Italy |
$3
Pre-order only
Vendor code: P0065CCR04172PP
| Producer | FLUIMAC |
| Material | PP |
| Number in pump | 1 |
| Country of Origin | Italy |
| Application | PHOENIX P100, PHOENIX P101, PHOENIX P65 |
$315
Pre-order only
Vendor code: P0065CPR04295A4
| Producer | FLUIMAC |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Type of spare | body |
| Number in pump | 2 |
| Country of Origin | Italy |
$562
Pre-order only
Vendor code: P0065CO004164PP
| Producer | FLUIMAC |
| Material | PP+VTR |
| Number in pump | 2 |
| Country of Origin | Italy |
| Application | PHOENIX P100, PHOENIX P101, PHOENIX P65 |
$10
Pre-order only
Vendor code: SFERAMMC04000NR
| Quantity in the package, pcs | 1 |
| Producer | FLUIMAC |
| Material | NBR |
| Number in pump | 4 |
| Country of Origin | Italy |
$52
Pre-order only
Vendor code: GUARNOMC06237VT
| Producer | FLUIMAC |
| Material | FPM |
| Type of spare | Sealing O-RING |
| Number in pump | 4 |
| Country of Origin | Italy |
$14
Pre-order only
Vendor code: P0160PT004402AL
| Producer | FLUIMAC |
| Material | AL |
| Number in pump | 2 |
| Country of Origin | Italy |
| Application | PHOENIX P160, PHOENIX P250, PHOENIX P400 |
$36
Pre-order only
Vendor code: P0160CA104294FC
| Producer | FLUIMAC |
| Material | PVDF+CF |
| Type of spare | Cap |
| Number in pump | 2 |
| Country of Origin | Italy |
$110


























































































































































