- Home
- Industrial pumps
- Pumps by liquids | page: 3
Pumps by liquids | page: 3

For pumping water, liquid food products, waste water, chemically active liquids, acids, alkalis, alcohols, oil and petroleum products. Providing process cycles for woodworking enterprises, thermal oil pumps, glue pumps and pumps for drying chamber systems. Pumps for heating, water supply.
Bitumen pumps
Ex pump for draining bilge liquids
Nitric acid pump
Pump for dosing hypochlorite, chlorine
Pump for liquid glass
Pump for fat
Pump for potassium bichromate, caustic soda
Pump for cream and paste
Pump for fish and seafood
Pump for syrup
Sour cream pump
Pump for hydrocarbons
Pump for minced meat
Pump for chocolate and mass
Pump for emulsions and suspensions
Pump for spice and salt
Pump for cheese grain
Pump for the extract
Pumps for ammonia water, ammonium hydroxide NH4OH
Pumps for stillage, mash
Wine pumps
Water pumps
Pumps for viscous liquids
Pumps for hexane
Glycerin pumps
Liquid feed pumps
Pumps for UAN
Pumps for ceramic slip
Acid pumps
Glue pumps
Pumps for paints and varnishes
Fuel oil pumps
Milk pumps
Pumps for an ice cream
Pumps for urea, liquid fertilizers, ammonia
Pumps for petroleum products, gasoline, diesel fuel
Molasses pumps
Superheated water pumps
Permeate Pump
Beer pumps
Chemical dosing pumps
Pumps for giblets and slaughter waste
Vegetable oil pumps
Resin pumps
Pumps for pumping alcohol ЕХ
Sewage and sewage pumps
Fertilizer pumps
Pumps for freon
Slurry pumps
Lye pumps
Ethylene glycol pumps
Acid-resistant pumps for aggressive liquids
Thermal oil pumps +350
Food pumps for juice, concentrate
Selection by parameters
Producer: BTS EngineeringClear
In stock
Vendor code: 1019046
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 68 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Material | cast iron |
$563
In stock
Vendor code: 1019073
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 74 |
| Feed height, m | 33 |
| Power capacity, kW | 11 |
| Material | cast iron |
$783
In stock
Vendor code: 1019074
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 85 |
| Feed height, m | 38 |
| Power capacity, kW | 15 |
| Material | cast iron |
$959
In stock
Vendor code: 1000983
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 22 |
| Feed height, m | 68 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
$1,817
In stock
Vendor code: 1000984
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 22 |
| Feed height, m | 82 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
$1,913
In stock
Vendor code: 1001007
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 12 |
| Feed height, m | 61 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
$777
In stock
Vendor code: 1016521
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 22 |
| Feed height, m | 82 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
$1,293
In stock
Vendor code: 1023856
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 12.5 |
| Feed height, m | 32 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$963
In stock
Vendor code: 1023931
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 50 |
| Feed height, m | 50 |
| Power capacity, kW | 15 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$2,833
In stock
Vendor code: 1024450
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 25 |
| Feed height, m | 50 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$2,214
In stock
Vendor code: 1024724
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 25 |
| Feed height, m | 50 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$2,307
In stock
Vendor code: 1027336
| Producer | BTS Engineering |
| Rate of turn, rpm | 10 000 |
| Protection | IP44 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Explosion protection | No |
$419
In stock
Vendor code: 1035613
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 60 |
| Power capacity, kW | 15 |
| Material | cast iron |
$1,402
In stock
Vendor code: 1052219
| Gear meshing type | external |
| Gear material | AISI 304 |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 4.5 |
| Feed height, m | 30 |
$499
In stock
Vendor code: 1000952
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 72 |
| Feed height, m | 52 |
| Power capacity, kW | 11 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$1,505
In stock
Vendor code: 1003729
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 132 |
| Feed height, m | 38 |
| Power capacity, kW | 11 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$1,505
In stock
Vendor code: 1019141
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 114 |
| Feed height, m | 25.8 |
| Power capacity, kW | 11 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$1,295
In stock
Vendor code: 1019147
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 138 |
| Feed height, m | 29.4 |
| Power capacity, kW | 15 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$1,637
In stock
Vendor code: 1019148
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 150 |
| Feed height, m | 33.5 |
| Power capacity, kW | 18,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$1,775
In stock
Vendor code: 1019059
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 55 |
| Feed height, m | 15 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | cast iron |
$437
In stock
Vendor code: 1019071
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 85 |
| Feed height, m | 23 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | cast iron |
$587
In stock
Vendor code: 1019084
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 130 |
| Feed height, m | 22.5 |
| Power capacity, kW | 11 |
| Material | cast iron |
$842
In stock
Vendor code: 1000980
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 22 |
| Feed height, m | 27 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
$737
In stock
Vendor code: 1000982
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 22 |
| Feed height, m | 68 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
$1,216
In stock
Vendor code: 1023924
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 50 |
| Feed height, m | 12.5 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$975
In stock
Vendor code: 1023964
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 89 |
| Feed height, m | 16 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$1,604
In stock
Vendor code: 1017417
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 27 |
| Power capacity, kW | 0,8 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | G 1" |
$720
In stock
Vendor code: 1017428
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 52 |
| Power capacity, kW | 1,45 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | G 1" |
$788
In stock
Vendor code: 1017430
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 165 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN50 |
$1,673
In stock
Vendor code: 1017431
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 230 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | DN50 |
$1,847

















































































































































































































