- Home
- Industrial pumps
- Pumps by type
Pumps by type

Moving different types of liquid, water, liquid food products, acids and alkalis, water with the inclusion of abrasives, liquids with a large inclusion of dry substances, concentrated or products with a high dry matter content, oils, oil products are pumped by pumps of different types of working mechanism.
Centrifugal pumps, where an impeller of a certain configuration captures liquid and, under the influence of centrifugal force, moves the liquid into the system or pipelines.
Positive displacement pumps of gear type, screw, diaphragm, plunger, piston, cam, hose, peristaltic, diaphragm, in different designs and materials, all of these are pumps by type.
Barrel pumps
Vacuum pumps
Vertical semi-submersible pumps
Screw pumps
Vortex pumps
Hermetic pumps
Dispersant-emulsifier, homogenizer
Dosing pumps
Impeller pumps
Sewer stations
Cantilever pumps
Lobe pumps
Diaphragm pumps
Pneumatic diaphragm submersible pumps
Multistage pumps
Cast iron monobloc pumps
Motor pumps
Motor diaphragm pumps
Ex ATEX pump
PTO driven pump
Double inlet pumps
Inline pumps
Glandless pumps
Axial pumps
Peristaltic pumps
Rotary vane pumps
Plunger pumps
Semi-submersible fecal, drainage pump
Submersible drainage and fecal pumps
Submersible slurry pumps
Piston pumps
Roller pumps
Self-priming centrifgual pump
Sanitary, hygienic pumps
Borehole pumps
Solenoid pump dispenser
Water supply and fire extinguishing stations
Chemical magnetic pumps
Centrifugal pumps
Gear pumps
Industrial hose peristaltic pumps
Selection by parameters
Producer: EklerClear
In stock
Vendor code: 1015502
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 35 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 2" |
$620
In stock
Vendor code: 1015500
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 48 |
| Feed height, m | 33.64 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 3" |
$684
In stock
Vendor code: 1015512
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 48 |
| Feed height, m | 43.54 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 3" |
$1,000
In stock
Vendor code: 1040129
| Producer | Ekler |
| Input pipe diameter | G 3/4" |
| Country of Origin | Turkey |
| Application | для насосів від ВОМ |
$168
In stock
Vendor code: 1015516
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 302 |
| Feed height, m | 47.26 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 6" |
$3,262
In stock
Vendor code: 1015508
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 94 |
| Feed height, m | 96 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 3" |
$2,418
In stock
Vendor code: 1015513
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 190 |
| Feed height, m | 65 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 5" |
$2,710
In stock
Vendor code: 1025774
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 38 |
| Feed height, m | 26 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 3" |
$1,379
In stock
Vendor code: 1025781
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 20 |
| Feed height, m | 27 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 2" |
$1,526
In stock
Vendor code: 1025782
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 60 |
| Feed height, m | 19 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 3" |
$1,552
In stock
Vendor code: 1020656
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 146 |
| Feed height, m | 100 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 4" |
$3,262
Pre-order only
Vendor code: 1015510
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 27 |
| Feed height, m | 125.25 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 2" |
$895
Pre-order only
Vendor code: 1015506
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 120 |
| Feed height, m | 54.56 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 4" |
$2,499
Pre-order only
Vendor code: 1015504
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 94 |
| Feed height, m | 59 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 3" |
$1,935
Pre-order only
Vendor code: 1015505
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 50 |
| Feed height, m | 160 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 3" |
$3,119
Pre-order only
Vendor code: 1015507
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 116 |
| Feed height, m | 66.3 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 4" |
$2,219
Pre-order only
Vendor code: 1015509
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 27 |
| Feed height, m | 125.25 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 2" |
$895
Pre-order only
Vendor code: 1015514
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 195 |
| Feed height, m | 75 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 5" |
$2,614
Pre-order only
Vendor code: 1015515
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 280 |
| Feed height, m | 32 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 6" |
$3,191
Pre-order only
Vendor code: 1016238
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 125 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 3" |
$1,925
Pre-order only
Vendor code: 1016239
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 125 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 3" |
$1,925
Pre-order only
Vendor code: 1016240
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 125 |
| Feed height, m | 100 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 3" |
$2,311
Pre-order only
Vendor code: 1016241
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 125 |
| Feed height, m | 100 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 3" |
$2,311
Pre-order only
Vendor code: 1016242
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 28 |
| Feed height, m | 35 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 2" |
$947
Pre-order only
Vendor code: 1016243
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 28 |
| Feed height, m | 35 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 2" |
$947
Pre-order only
Vendor code: 1016244
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 48 |
| Feed height, m | 44 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 2 1/2" |
$998
Pre-order only
Vendor code: 1016245
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 48 |
| Feed height, m | 44 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 2 1/2" |
$998

































































































































































































