- Home
- Industrial pumps
- Pumps by typeBarrel pumps Vacuum pumpsVertical semi-submersible pumpsScrew pumpsVortex pumpsHermetic pumpsDispersant-emulsifier, homogenizerDosing pumpsImpeller pumpsSewer stationsCantilever pumpsLobe pumpsDiaphragm pumpsPneumatic diaphragm submersible pumpsMultistage pumpsCast iron monobloc pumpsMotor pumpsMotor diaphragm pumpsEx ATEX pumpPTO driven pumpDouble inlet pumpsInline pumpsGlandless pumpsAxial pumpsPeristaltic pumpsRotary vane pumpsPlunger pumpsSemi-submersible fecal, drainage pumpSubmersible drainage and fecal pumpsSubmersible slurry pumpsPiston pumpsRoller pumps Self-priming centrifgual pumpSanitary, hygienic pumpsBorehole pumpsSolenoid pump dispenserWater supply and fire extinguishing stationsChemical magnetic pumpsCentrifugal pumpsGear pumpsIndustrial hose peristaltic pumps
- Ex ATEX pump | page: 25
Ex ATEX pump | page: 25

Pumps for explosive areas of operation, for pumping products containing residues of petroleum products, hydrocarbons, solvent alcohols. Pumps for cleaning the capacitive fleet of oil storage facilities, pumping out condensate. Pumps for gas production wells for pumping out filtrate and condensate, water layer.
Selection by parameters
Pre-order only
Vendor code: 400.42.001.015M
| Producer | OFT Pumps |
| Pump capacity, m3/h | 39 |
| Feed height, m | 11.5 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Output pipe diameter | 2" |
$3,067
Pre-order only
Vendor code: 400.42.001.020M
| Producer | OFT Pumps |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 13.1 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Output pipe diameter | 2" |
$3,607
Pre-order only
Vendor code: 400.42.001.025M
| Producer | OFT Pumps |
| Pump capacity, m3/h | 45 |
| Feed height, m | 15 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Output pipe diameter | 2" |
$4,060
Pre-order only
Vendor code: 400.42.001.005T
| Producer | OFT Pumps |
| Pump capacity, m3/h | 27 |
| Feed height, m | 8 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Output pipe diameter | 2" |
$2,300
Pre-order only
Vendor code: 400.42.001.010T
| Producer | OFT Pumps |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 9.5 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Output pipe diameter | 2" |
$2,446
Pre-order only
Vendor code: 400.42.001.015T
| Producer | OFT Pumps |
| Pump capacity, m3/h | 39 |
| Feed height, m | 11.5 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Output pipe diameter | 2" |
$3,067
Pre-order only
Vendor code: 400.42.001.020T
| Producer | OFT Pumps |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 13.1 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Output pipe diameter | 2" |
$3,607
Pre-order only
Vendor code: 400.42.001.025T
| Producer | OFT Pumps |
| Pump capacity, m3/h | 45 |
| Feed height, m | 15 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Output pipe diameter | 2" |
$4,060
Pre-order only
Vendor code: 540.42.008.005M
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | OFT Pumps |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 43 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
$4,129
Pre-order only
Vendor code: 540.42.008.010M
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | OFT Pumps |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 65 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
$4,591
Pre-order only
Vendor code: 540.42.008.015M
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | OFT Pumps |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 95 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
$5,186
Pre-order only
Vendor code: 540.42.008.020M
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | OFT Pumps |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 122 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
$7,037
Pre-order only
Vendor code: 540.42.009.005M
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | OFT Pumps |
| Pump capacity, m3/h | 13.2 |
| Feed height, m | 35 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
$5,570
Pre-order only
Vendor code: 540.42.009.010M
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | OFT Pumps |
| Pump capacity, m3/h | 13.2 |
| Feed height, m | 53 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
$6,473
Pre-order only
Vendor code: 540.42.008.005T
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | OFT Pumps |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 43 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
$4,129
Pre-order only
Vendor code: 540.42.008.010T
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | OFT Pumps |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 65 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
$4,591
Pre-order only
Vendor code: 540.42.008.015T
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | OFT Pumps |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 95 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
$5,186
Pre-order only
Vendor code: 540.42.008.020T
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | OFT Pumps |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 122 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
$6,379
Pre-order only
Vendor code: 540.42.008.025T
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | OFT Pumps |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 185 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
$7,414
Pre-order only
Vendor code: 540.42.009.005T
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | OFT Pumps |
| Pump capacity, m3/h | 13.2 |
| Feed height, m | 35 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
$5,570
Pre-order only
Vendor code: 540.42.009.010T
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | OFT Pumps |
| Pump capacity, m3/h | 13.2 |
| Feed height, m | 53 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
$5,777
Pre-order only
Vendor code: 540.42.009.015T
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | OFT Pumps |
| Pump capacity, m3/h | 13.2 |
| Feed height, m | 78 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
$6,868
Pre-order only
Vendor code: 2000241EX
| Producer | Dreno |
| Pump capacity, m3/h | 25.2 |
| Feed height, m | 7 |
| Power capacity, kW | 0,6 |
| Output pipe diameter | G 2" |
$931
Pre-order only
Vendor code: 2000243EX
| Producer | Dreno |
| Pump capacity, m3/h | 25.2 |
| Feed height, m | 7 |
| Power capacity, kW | 0,6 |
| Output pipe diameter | G 2" |
$870
Pre-order only
Vendor code: 2000257EX
| Producer | Dreno |
| Pump capacity, m3/h | 28.8 |
| Feed height, m | 9.5 |
| Power capacity, kW | 0,8 |
| Output pipe diameter | G 2" |
$975
Pre-order only
Vendor code: 2000259EX
| Producer | Dreno |
| Pump capacity, m3/h | 28.8 |
| Feed height, m | 9.5 |
| Power capacity, kW | 0,8 |
| Output pipe diameter | G 2" |
$911
Pre-order only
Vendor code: 2000262EX
| Producer | Dreno |
| Pump capacity, m3/h | 28.8 |
| Feed height, m | 11.5 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Output pipe diameter | G 2" |
$1,060
Pre-order only
Vendor code: 2000264EX
| Producer | Dreno |
| Pump capacity, m3/h | 28.8 |
| Feed height, m | 11.5 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Output pipe diameter | G 2" |
$1,029
Pre-order only
Vendor code: 2000280EX
| Producer | Dreno |
| Pump capacity, m3/h | 36 |
| Feed height, m | 13.5 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Output pipe diameter | G 2" |
$1,091
Pre-order only
Vendor code: 2000281EX
| Producer | Dreno |
| Pump capacity, m3/h | 36 |
| Feed height, m | 13.5 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Output pipe diameter | G 2" |
$1,071



























































































































































