- Home
- Generators and alternative energy sources
- Generators (power plants) | page: 3
Generators (power plants) | page: 3

Industrial generators for utility companies, private residential complexes and for emergency power supply of infrastructure.
Diesel generators from 10 kW for pumping stations, water supply systems, ensuring the autonomous operation of boiler rooms, circulating pumps of the coolant, engineering infrastructure systems of enterprises and institutions.
Selection by parameters
Pre-order only
Vendor code: 1039916
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 24 |
| Rated power, kVA | 30 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | 1103A-33G |
$14,905
Pre-order only
Vendor code: 1039917
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 36 |
| Rated power, kVA | 50 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | 1103A-33TG1 |
$17,356
Pre-order only
Vendor code: 1039918
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 64 |
| Rated power, kVA | 80 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | 1104A-44TG2 |
$19,906
Pre-order only
Vendor code: 1039919
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 80 |
| Rated power, kVA | 100 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | 1104C-44TAG2 |
$23,357
Industrial diesel generator XHYP-200GF with ATS, engine Perkins 300kVA, 200kW, 380V/50HZ closed type
Pre-order only
Vendor code: 1039920
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 200 |
| Rated power, kVA | 300 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | 1206A-E70TTAG3 |
$38,095
Industrial diesel generator XHYP-240GF with ATS, engine Perkins 350kVA, 240kW, 380V/50HZ closed type
Pre-order only
Vendor code: 1039921
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 240 |
| Rated power, kVA | 350 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | 1506A-E88TAG5 |
$47,582
Industrial diesel generator XHYP-400GF with ATS, engine Perkins 500kVA, 400kW, 380V/50HZ closed type
Pre-order only
Vendor code: 1039922
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 400 |
| Rated power, kVA | 500 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | 2506C-E15TAG2 |
$70,674
Industrial diesel generator XHYP-600GF with ATS, engine Perkins 700kVA, 600kW, 380V/50HZ closed type
Pre-order only
Vendor code: 1039923
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 600 |
| Rated power, kVA | 700 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | 4006-23TAG2A |
$110,239
Pre-order only
Vendor code: 1039924
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 800 |
| Rated power, kVA | 1 000 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | 4008TAG2A |
$136,052
Pre-order only
Vendor code: 1039925
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 1 000 |
| Rated power, kVA | 1 500 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | 4012-46TWG2A |
$244,098
Pre-order only
Vendor code: 1039926
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 1 200 |
| Rated power, kVA | 1 600 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | 4012-46TAG2A |
$252,467
Pre-order only
Vendor code: 1039927
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 1 400 |
| Rated power, kVA | 1 750 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | 4012-46TAG3A |
$273,721
Pre-order only
Vendor code: 1039928
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 1 500 |
| Rated power, kVA | 1 850 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | 4016TAG1A |
$332,701
Pre-order only
Vendor code: 1039870
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 20 |
| Rated power, kVA | 30 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | ZH4100D |
$4,746
Pre-order only
Vendor code: 1039929
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 1 600 |
| Rated power, kVA | 2 000 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | 4016TAG2A |
$344,467
Pre-order only
Vendor code: 1039871
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 30 |
| Rated power, kVA | 40 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | ZH4102D |
$5,099
Pre-order only
Vendor code: 1039930
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 1 800 |
| Rated power, kVA | 2 250 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | 4016-61TRG3 |
$389,622
Pre-order only
Vendor code: 1039872
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 40 |
| Rated power, kVA | 50 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | ZH4102ZD |
$5,470
Pre-order only
Vendor code: 1039873
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 60 |
| Rated power, kVA | 80 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | R4105AZD |
$7,782
Pre-order only
Vendor code: 1039874
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 100 |
| Rated power, kVA | 125 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | R6105AZLD |
$9,686
Pre-order only
Vendor code: 1039875
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 120 |
| Rated power, kVA | 150 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | R6105IZLD |
$10,516
Pre-order only
Vendor code: 1039931
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 20 |
| Rated power, kVA | 30 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | ZH4100D |
$6,086
Pre-order only
Vendor code: 1039932
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 30 |
| Rated power, kVA | 40 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | ZH4102D |
$6,747
Pre-order only
Vendor code: 1039933
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 40 |
| Rated power, kVA | 50 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | ZH4102ZD |
$7,663
Pre-order only
Vendor code: 1039934
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 60 |
| Rated power, kVA | 80 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | R4105AZD |
$10,659
Industrial diesel generator XHY-R100GF with ATS, engine Ricardo 125kVA, 100kW, 380V/50HZ closed type
Pre-order only
Vendor code: 1039935
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 100 |
| Rated power, kVA | 125 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | R6105AZLD |
$13,006
Industrial diesel generator XHY-R120GF with ATS, engine Ricardo 150kVA, 120kW, 380V/50HZ closed type
Pre-order only
Vendor code: 1039936
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 120 |
| Rated power, kVA | 150 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | R6105IZLD |
$13,836
Pre-order only
Vendor code: 1039876
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 70 |
| Rated power, kVA | 85 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | TAD530GE |
$23,946
Pre-order only
Vendor code: 1039877
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 80 |
| Rated power, kVA | 100 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | TAD531GE |
$25,750
Pre-order only
Vendor code: 1039878
| Fuel type | diesel fuel |
| Rated power, kW | 100 |
| Rated power, kVA | 125 |
| Frequency, Hz | 50 |
| Engine model | TAD532GE |
$26,642

































































































































































