Products AQUA. Page 3

Today, AQUA S. p. A.has become a major European manufacturer of filtration and metering equipment, as well as equipment for swimming pools. The company's production is represented by several modern factories in Italy and is not represented in any of the Asian countries.
AQUA S. p. A. is continuously expanding its presence around the world and currently offers its products through branches located in the United Kingdom, Germany, France, Spain, Turkey, Romania, India, the United Arab Emirates, Poland, Senegal and Russia, and AQUA products are delivered to more than 100 countries around the world.
Pre-order only
Vendor code: MSC0300AA00200
| Producer | AQUA |
| Pump capacity, m3/h | 0.3 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | AISI 316L |
| Protection | IP55 |
$1,588
Pre-order only
Vendor code: MSC0700AA00300
| Producer | AQUA |
| Pump capacity, m3/h | 0.7 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | AISI 316L |
| Protection | IP55 |
$2,111
Pre-order only
Vendor code: MVN0252AA00300
| Producer | AQUA |
| Pump capacity, m3/h | 0.252 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | AISI 316L |
| Protection | IP55 |
$1,389
Sulfuric acid dosing driven motor diaphragm pump 96-98% AQUA MSA, PVDF, 9 l/h, 14 bar, 0.18 kW, 380V
Pre-order only
Vendor code: MSA0009FF00000
| Producer | AQUA |
| Pump capacity, m3/h | 0.009 |
| Power capacity, kW | 0,18 |
| Material | PVDF |
| Protection | IP55 |
$953
Pre-order only
Vendor code: AD991040J0000
| Electromagnet | M90 |
| Producer | AQUA |
| Material | PVC |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Microprocessing |
$620
Pre-order only
Vendor code: ADA10012U1000
| Electromagnet | M60 |
| Producer | AQUA |
| Material | PVC |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Manual |
$208
Pre-order only
Vendor code: ADA10032A2000
| Electromagnet | M80 |
| Producer | AQUA |
| Material | PVDF |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Manual |
$221
Pre-order only
Vendor code: ADA22023A2000
| Electromagnet | M70 |
| Producer | AQUA |
| Material | PVDF |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Microprocessing |
$611
Pre-order only
Vendor code: ADD11V401000A00
| Producer | AQUA |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Microprocessing |
| Power capacity, Wt | 15 |
| Pressure, bar | 1 |
$404
Pre-order only
Vendor code: ADS21V401000A000
| Producer | AQUA |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Microprocessing |
| Power capacity, Wt | 15 |
| Pressure, bar | 1 |
$407
Pre-order only
Vendor code: ADT100401001W00
| Producer | AQUA |
| Control | Manual |
| Power capacity, Wt | 7 |
| Pressure, bar | 1 |
| Flow rate, l/h | 4 |
$129
Pre-order only
Vendor code: PSD0042VV00000
| Material of the plunger | PVDF |
| Producer | AQUA |
| Pump capacity, m3/h | 0.042 |
| Power capacity, kW | 0,18 |
| Material | PVC |
$987
Pre-order only
Vendor code: PSD0020AA00000
| Material of the plunger | AISI 316L |
| Producer | AQUA |
| Pump capacity, m3/h | 0.02 |
| Power capacity, kW | 0,18 |
| Material | AISI 316L |
$1,048
Pre-order only
Vendor code: PSD0008AA00000
| Material of the plunger | AISI 316L |
| Producer | AQUA |
| Pump capacity, m3/h | 0.008 |
| Power capacity, kW | 0,18 |
| Material | AISI 316L |
$1,019
Pre-order only
Vendor code: PSD0010AA00000
| Material of the plunger | AISI 316L |
| Producer | AQUA |
| Pump capacity, m3/h | 0.01 |
| Power capacity, kW | 0,18 |
| Material | AISI 316L |
$1,077
Pre-order only
Vendor code: ADRS10CL
| Producer | AQUA |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Microprocessing |
| Power capacity, Wt | 3 Вт |
| Measuring parameters | 1 |
$392
Pre-order only
Vendor code: ADW96CD2
| Producer | AQUA |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Microprocessing |
| Measuring parameters | 1 |
| Measuring parameters | Electrical conductivity |
$1,083
Pre-order only
Vendor code: AD89002010000
| Producer | AQUA |
| Material | PVDF |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Manual |
| Power capacity, Wt | 20 |
$201
Pre-order only
Vendor code: ADA13013B2000
| Electromagnet | M60 |
| Producer | AQUA |
| Material | PVDF |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Microprocessing |
$413
Pre-order only
Vendor code: ADA11013V2000
| Electromagnet | M60 |
| Producer | AQUA |
| Material | PVC |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Manual |
$279
Pre-order only
Vendor code: ADA20022A2000
| Electromagnet | M70 |
| Producer | AQUA |
| Material | PVDF |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Manual |
$523
Pre-order only
Vendor code: AD992040J0000
| Electromagnet | M90 |
| Producer | AQUA |
| Material | PVC |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Microprocessing |
$657
Pre-order only
Vendor code: MSB0110AA00000
| Producer | AQUA |
| Pump capacity, m3/h | 0.11 |
| Power capacity, kW | 0,18 |
| Material | AISI 316L |
| Protection | IP55 |
$1,032
Pre-order only
Vendor code: ADAG1P09F
| Producer | AQUA |
| Power capacity, kW | 0,089 |
| Material | PVC |
| Rate of turn, rpm | 1 400 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$205
Pre-order only
Vendor code: ADAG3P09F
| Producer | AQUA |
| Power capacity, kW | 0,089 |
| Material | PVC |
| Rate of turn, rpm | 1 400 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$360
Pre-order only
Vendor code: ADAG1P09S
| Producer | AQUA |
| Power capacity, kW | 0,089 |
| Material | PVC |
| Rate of turn, rpm | 70 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$303
Pre-order only
Vendor code: ADAG3P09S
| Producer | AQUA |
| Power capacity, kW | 0,089 |
| Material | PVC |
| Rate of turn, rpm | 70 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$298
Pre-order only
Vendor code: MSA0004B100000
| Producer | AQUA |
| Pump capacity, m3/h | 0.004 |
| Power capacity, kW | 0,18 |
| Material | PP |
| Protection | IP55 |
$741
Pre-order only
Vendor code: MSA0022B100200
| Producer | AQUA |
| Pump capacity, m3/h | 0.022 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | PP |
| Protection | IP55 |
$940
Pre-order only
Vendor code: MSA0034B100200
| Producer | AQUA |
| Pump capacity, m3/h | 0.034 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | PP |
| Protection | IP55 |
$940


























































































































































