Products DEBEM. Page 19

Debem has been working in the field of pumping equipment for more than 30 years. Debem is an innovative company specializing in the production of industrial pumps for pumping highly corrosive and aggressive media.
-
Industrial pumps
- Pumps by type
-
Pumps by liquids
- Nitric acid pump
- Pump for liquid glass
- Pump for potassium bichromate, caustic soda
- Pump for cream and paste
- Pumps for viscous liquids
- Pumps for hexane
- Glycerin pumps
- Acid pumps
- Glue pumps
- Pumps for paints and varnishes
- Pumps for an ice cream
- Chemical dosing pumps
- Resin pumps
- Pumps for pumping alcohol ЕХ
- Pumps for freon
- Lye pumps
- Acid-resistant pumps for aggressive liquids
- Pumps by industry, purpose
- Pumps by manufacturer
Pre-order only
Vendor code: DM10P-SD2BE071
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 13 |
| Feed height, m | 13.8 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | PP |
$831
Pre-order only
Vendor code: DM15P-SD1BE090
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 23.5 |
| Feed height, m | 19.8 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | PP |
$1,192
Pre-order only
Vendor code: DM30FCSV2BE090
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 35 |
| Feed height, m | 24 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | PVDF |
$1,990
Pre-order only
Vendor code: mp3118_9
| Producer | DEBEM |
| Rate of turn, rpm | 118 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Max.temperature, C | 60 |
| Model | MP-3 |
$554
Pre-order only
Vendor code: mp8035_16
| Producer | DEBEM |
| Rate of turn, rpm | 35 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Max.temperature, C | 60 |
| Model | MP-8 |
$687
Pre-order only
Vendor code: mp1136-22
| Producer | DEBEM |
| Feed height, m | 80 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | 1" |
| Output pipe diameter | 1" |
$1,920
Pre-order only
Vendor code: mp1150-25
| Producer | DEBEM |
| Feed height, m | 80 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | 1 1/2" |
| Output pipe diameter | 1 1/4" |
$1,920
Pre-order only
Vendor code: MB100-FCTSDN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 10 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | PVDF |
$1,836
Pre-order only
Vendor code: MB100--P-TLDN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 10 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | PP |
$938
Pre-order only
Vendor code: MB110P-TLVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 20 |
| Feed height, m | 16 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | PP |
$1,214
Pre-order only
Vendor code: MB110--P-TLVN.
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 20 |
| Feed height, m | 16 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | PP |
$1,336
Pre-order only
Vendor code: MB120--P-TLDN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 25 |
| Feed height, m | 18 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | PP |
$1,424
Pre-order only
Vendor code: MB130--FCTSVN.
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 19 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | PVDF |
$2,829
Pre-order only
Vendor code: MB130--P-TSVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 19 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | PP |
$1,726
Pre-order only
Vendor code: MB140-FCTSVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 40 |
| Feed height, m | 21 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | PVDF |
$3,019
Pre-order only
Vendor code: MB150FC-TLVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | PVDF |
$4,518
Pre-order only
Vendor code: MB155--FCTSVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 45 |
| Feed height, m | 31 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Material | PVDF |
$6,011
Pre-order only
Vendor code: MB160--P-TSDN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 55 |
| Feed height, m | 34 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | PP |
$3,454
Pre-order only
Vendor code: MB180--FCTSVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 75 |
| Feed height, m | 38 |
| Power capacity, kW | 11 |
| Material | PVDF |
$7,359
Pre-order only
Vendor code: MB080--FCTLVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 7 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | PVDF |
$1,446
Pre-order only
Vendor code: H-12S-35TREEPHASE
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$678
Pre-order only
Vendor code: E-600-4-mono-pp
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 600 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$393
Pre-order only
Vendor code: E-1000-4-mono-pp
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 000 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$484
Pre-order only
Vendor code: EH-1400-4-mono-pp
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 400 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$544
Pre-order only
Vendor code: H-12S-110MONOPHASE
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$905
Pre-order only
Vendor code: F-1200-2-three-pvc
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$496
Pre-order only
Vendor code: F-15-S-90-three-316
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 500 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$721
Pre-order only
Vendor code: FR-1000-86-three
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,095 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 000 |
$608
Pre-order only
Vendor code: FR-1000-86-mono
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,095 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 000 |
$651
Pre-order only
Vendor code: J-18-S-170-three
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 800 |
$1,109


























































































































































