Products DEBEM. Page 3

Debem has been working in the field of pumping equipment for more than 30 years. Debem is an innovative company specializing in the production of industrial pumps for pumping highly corrosive and aggressive media.
-
Industrial pumps
- Pumps by type
-
Pumps by liquids
- Nitric acid pump
- Pump for liquid glass
- Pump for potassium bichromate, caustic soda
- Pump for cream and paste
- Pumps for viscous liquids
- Pumps for hexane
- Glycerin pumps
- Acid pumps
- Glue pumps
- Pumps for paints and varnishes
- Pumps for an ice cream
- Chemical dosing pumps
- Resin pumps
- Pumps for pumping alcohol ЕХ
- Pumps for freon
- Lye pumps
- Acid-resistant pumps for aggressive liquids
- Pumps by industry, purpose
- Pumps by manufacturer
Pre-order only
Vendor code: EH-1200-4-mono-pp
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$539
Pre-order only
Vendor code: H-18S-170MONOPHASE
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 800 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$1,055
Pre-order only
Vendor code: F-85-S-35-three-316
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 850 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$582
Pre-order only
Vendor code: F-12-S-35-mono-316
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$704
Pre-order only
Vendor code: FR-1000-12-PP-three
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,095 |
| Material | PP |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 000 |
$608
Pre-order only
Vendor code: FR-1000-12-PP-mono
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,095 |
| Material | PP |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 000 |
$651
Pre-order only
Vendor code: J-18-S-170 -mono
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 800 |
$1,173
Pre-order only
Vendor code: RVF-1000-30-three
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,36 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 000 |
$780
Pre-order only
Vendor code: RV-0850-20-mono
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,18 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 850 |
$646
Pre-order only
Vendor code: RVF-1200-20-mono
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
$867
Pre-order only
Vendor code: RV-15S-90-20-three
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,18 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 500 |
$933
Pre-order only
Vendor code: RV-12S-35-20-mono
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,18 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
$872
Pre-order only
Vendor code: RVFCC-15S-90-4-12V
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,2 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 12 V |
| Length, mm | 1 500 |
$1,328
Pre-order only
Vendor code: DMXXAN000885ACE
| Producer | DEBEM |
| Material | Ceramics |
| Serial number of the pump | DM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | DM 15; DM 30 |
$19
Pre-order only
Vendor code: DM10GIR00857AFC
| Producer | DEBEM |
| Material | PVDF |
| Serial number of the pump | DM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | DM 10 |
$178
Pre-order only
Vendor code: LINGNOC06025XA2
| Producer | DEBEM |
| Type of spare | Key |
| POS | 32 |
| Number in pump | 1 |
| Serial number of the pump | IM |
$5
Pre-order only
Vendor code: VEXXGH000535APP
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Serial number of the pump | IM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | IM |
$38
Pre-order only
Vendor code: XXXXCAR00235AFCAL
| Producer | DEBEM |
| Material | PVDF |
| Serial number of the pump | IM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | IM 150, IM 155, IM 160, IM 180 |
$35
Pre-order only
Vendor code: VEXXBC100577APPTF
| Producer | DEBEM |
| Material | PTFE |
| Serial number of the pump | IM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | IM 150, IM 160 |
$102
Pre-order only
Vendor code: V095TI0H0500APP
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Serial number of the pump | IM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | IM |
$72
Pre-order only
Vendor code: MIDGVA100255ARY
| Producer | DEBEM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | MIDGETBOX |
$24
Pre-order only
Vendor code: XXXXSFC02222XA4
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI stainless steel |
| Country of Origin | Italy |
| Application | BOXER 50, BOXER 80 |
$24
Pre-order only
Vendor code: XXXXSFC01746XDT
| Producer | DEBEM |
| Material | EPDM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | MICROBOXER, MINIBOXER |
$12
Pre-order only
Vendor code: CNXXCP000625APP
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Type of spare | body |
| POS | 1 |
| Number in pump | 1 |
$31
Pre-order only
Vendor code: ROST50C06012XA2
| Producer | DEBEM |
| Type of spare | Washer |
| POS | 25 |
| Number in pump | 10 |
| Serial number of the pump | MB |
$1
Pre-order only
Vendor code: MOEL90C20055XXXX
| Producer | DEBEM |
| Material | AL |
| Type of spare | Motor |
| POS | 34 |
| Number in pump | 1 |
$273
Pre-order only
Vendor code: TERTTL000553AVT
| Producer | DEBEM |
| Material | VITON |
| Type of spare | lip seal |
| POS | 8 |
| Number in pump | 1 |
$45
Pre-order only
Vendor code: TERTTS100334ADT
| Producer | DEBEM |
| Material | EPDM |
| Type of spare | bellows seal |
| POS | 8 |
| Number in pump | 1 |
$283
$7
Pre-order only
Vendor code: B081GA000644AFC
| Producer | DEBEM |
| Material | PVDF |
| Country of Origin | Italy |
| Application | BOXER 81 |
$15


























































































































































