- Home
- Industrial pumps | page: 2
Industrial pumps | page: 2
Water supply, drainage, heat supply and transportation of process fluids both in the home and in industry, organization of irrigation and pumping of chemical and aggressive liquids, pumping for food technology, components and additives, pumps for petrochemistry - all this work is done by pumps. Depending on the purpose of the pumps are divided by design and purpose, by type of drive and characteristics: the material of the working part, the capacity.
Selection of pumps can be done on our website using a filter, or call or chat to consult the leading engineers of our company.
Selection by parameters
Producer: BTS EngineeringClear
In stock
Vendor code: 1052216
| Gear meshing type | external |
| Gear material | AISI 304 |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 2.25 |
| Feed height, m | 30 |
$630
In stock
Vendor code: 1052265
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 12 |
| Feed height, m | 10 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$285
In stock
Vendor code: 1052267
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 10.5 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$327
In stock
Vendor code: 1052268
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 11 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$383
In stock
Vendor code: 1052269
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 4.2 |
| Feed height, m | 43 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$363
In stock
Vendor code: 1052270
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 4.2 |
| Feed height, m | 48 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$383
In stock
Vendor code: 1052273
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 12 |
| Feed height, m | 48 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$473
In stock
Vendor code: 1052274
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 12 |
| Feed height, m | 55 |
| Power capacity, kW | 4,7 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$577
In stock
Vendor code: 1042755
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 8.4 |
| Feed height, m | 149 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
$227
In stock
Vendor code: 1042839
| Producer | BTS Engineering |
| Power capacity, kW | 4-22 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Country of Origin | China |
| Gross weight, kg | 3.2 |
$182
In stock
Vendor code: 1042884
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 24 |
| Feed height, m | 14.5 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$193
In stock
Vendor code: 1042889
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 24 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$436
In stock
Vendor code: 1042876
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 38 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$277
In stock
Vendor code: 1052266
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 7.5 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$303
In stock
Vendor code: 1019132
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 27 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$850
In stock
Vendor code: 1019133
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 35 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$933
In stock
Vendor code: 1023900
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 25 |
| Feed height, m | 50 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$1,567
In stock
Vendor code: 16610
| Producer | BTS Engineering |
| Power capacity, kW | 5,5 |
$339
In stock
Vendor code: 1042757
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 8.4 |
| Feed height, m | 206 |
| Power capacity, kW | 3 |
$271
In stock
Vendor code: 1042774
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 14.4 |
| Feed height, m | 173 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
$377
In stock
Vendor code: 1052209
| Gear meshing type | external |
| Gear material | AISI 304 |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 1.5 |
| Feed height, m | 30 |
$536
In stock
Vendor code: 1052210
| Gear meshing type | external |
| Gear material | AISI 304 |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 2.25 |
| Feed height, m | 30 |
$541
In stock
Vendor code: 1052217
| Gear meshing type | external |
| Gear material | AISI 304 |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 3 |
| Feed height, m | 30 |
$748
In stock
Vendor code: 1019121
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 58.5 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$846
In stock
Vendor code: 1019127
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 24 |
| Feed height, m | 53.5 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$867
In stock
Vendor code: 1042835
| Producer | BTS Engineering |
| Power capacity, kW | 1,1-7,5 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Country of Origin | China |
| Gross weight, kg | 2.6 |
$101
In stock
Vendor code: 1042883
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 24 |
| Feed height, m | 10.5 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$213
In stock
Vendor code: 1042885
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 24 |
| Feed height, m | 18.5 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$313
In stock
Vendor code: 1042887
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 16 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$317
In stock
Vendor code: 1042875
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 28 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$224



































































































































































