- Home
- Industrial pumps | page: 311
Industrial pumps | page: 311
Water supply, drainage, heat supply and transportation of process fluids both in the home and in industry, organization of irrigation and pumping of chemical and aggressive liquids, pumping for food technology, components and additives, pumps for petrochemistry - all this work is done by pumps. Depending on the purpose of the pumps are divided by design and purpose, by type of drive and characteristics: the material of the working part, the capacity.
Selection of pumps can be done on our website using a filter, or call or chat to consult the leading engineers of our company.
Selection by parameters
Producer: BTS EngineeringClear
Pre-order only
Vendor code: 1050957
| Producer | BTS Engineering |
| Input pipe diameter | DN100 |
| Output pipe diameter | DN100 |
| Rate of turn, rpm | 970 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$5,005
Pre-order only
Vendor code: 1052026
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 535 |
| Power capacity, kW | 11, 15, 18,5, 22 |
| Input pipe diameter | DN100 |
| Output pipe diameter | DN100 |
$2,457
Pre-order only
Vendor code: 1052027
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 950 |
| Power capacity, kW | 18,5, 22, 30, 37 |
| Input pipe diameter | DN125 |
| Output pipe diameter | DN125 |
$3,617
Pre-order only
Vendor code: 1023391
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 0.025 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$1,309
Pre-order only
Vendor code: 1023392
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 0.05 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$1,383
Pre-order only
Vendor code: 1023393
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 0.12 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$1,511
Pre-order only
Vendor code: 1023394
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 0.09 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$1,459
Pre-order only
Vendor code: 1023395
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 0.17 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$1,557
Pre-order only
Vendor code: 1023396
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 0.24 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$1,610
Pre-order only
Vendor code: 1023397
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 0.33 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$1,761
Pre-order only
Vendor code: 1023398
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 0.4 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$1,912
Pre-order only
Vendor code: 1023399
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 0.5 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$2,009
Pre-order only
Vendor code: 1023400
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 0.32 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$2,290
Pre-order only
Vendor code: 1023401
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 0.5 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$2,290
Pre-order only
Vendor code: 1023402
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 0.68 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$2,441
Pre-order only
Vendor code: 1023403
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 0.76 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$2,515
Pre-order only
Vendor code: 1023404
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 1 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$2,765
Pre-order only
Vendor code: 1023405
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 1.6 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$3,647
Pre-order only
Vendor code: 1023406
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 1.8 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$4,099
Pre-order only
Vendor code: 1025069
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 0.025 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | PVC |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$1,034
Pre-order only
Vendor code: 1052140
| Viscosity | max. 10 000 St |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 7.6 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | 42 mm |
$3,819
Pre-order only
Vendor code: 1025055
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 3 |
| Feed height, m | 40 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Output pipe diameter | DN32 |
$734
Pre-order only
Vendor code: 1037646
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 2 |
| Feed height, m | 40 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Rate of turn, rpm | 1 000 |
$787
Pre-order only
Vendor code: 1055548
| Piston stroke length, mm | 180 |
| 150 | |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 51 |
| Power capacity, kW | 37 |
$15,029
Pre-order only
Vendor code: 1055551
| Piston stroke length, mm | 260 |
| 140 | |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 51 |
| Power capacity, kW | 90 |
$33,262
Pre-order only
Vendor code: 1055552
| Piston stroke length, mm | 270 |
| 160 | |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 72 |
| Power capacity, kW | 185 |
$50,590
Pre-order only
Vendor code: 1055553
| Piston stroke length, mm | 100 |
| 95 | |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 27 |
| Power capacity, kW | 22 |
$8,781
Pre-order only
Vendor code: 1055555
| Piston stroke length, mm | 100 |
| 95 | |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 27 |
| Power capacity, kW | 22 |
$7,431
Pre-order only
Vendor code: 1043297
| Diameter of pump | 6" (150 mm) |
| Connection standard | NEMA |
| Producer | BTS Engineering |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Rate of turn, rpm | 2 850 |
$275
Pre-order only
Vendor code: 1043298
| Diameter of pump | 6" (150 mm) |
| Connection standard | NEMA |
| Producer | BTS Engineering |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Rate of turn, rpm | 2 850 |
$299



































































































































































