- Home
- Industrial pumps
Industrial pumps
Water supply, drainage, heat supply and transportation of process fluids both in the home and in industry, organization of irrigation and pumping of chemical and aggressive liquids, pumping for food technology, components and additives, pumps for petrochemistry - all this work is done by pumps. Depending on the purpose of the pumps are divided by design and purpose, by type of drive and characteristics: the material of the working part, the capacity.
Selection of pumps can be done on our website using a filter, or call or chat to consult the leading engineers of our company.
Selection by parameters
Producer: CalpedaClear
Pre-order only
Vendor code: 60400823000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 66 |
| Feed height, m | 16 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$563
Pre-order only
Vendor code: 60400923000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 78 |
| Feed height, m | 24 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$716
Pre-order only
Vendor code: 60400523000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 48 |
| Feed height, m | 37 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Rate of turn, rpm | 2 900 |
$712
Pre-order only
Vendor code: 60020041000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 8.4 |
| Feed height, m | 34 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$276
Pre-order only
Vendor code: 60010311000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 24 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$296
Pre-order only
Vendor code: 60000370300
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 50 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$597
Pre-order only
Vendor code: 60000381400
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 58 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$672
Pre-order only
Vendor code: 60000083000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 8.4 |
| Feed height, m | 56 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$483
Pre-order only
Vendor code: 60000062000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 8.4 |
| Feed height, m | 47 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$431
Pre-order only
Vendor code: 60400062000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 15 |
| Feed height, m | 23 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$437
Pre-order only
Vendor code: 60400041000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 15 |
| Feed height, m | 18 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$428
Pre-order only
Vendor code: 60400021000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 15 |
| Feed height, m | 12.5 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$404
Pre-order only
Vendor code: 60400082000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 24 |
| Feed height, m | 23.5 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$483
Pre-order only
Vendor code: 60400163000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 16.8 |
| Feed height, m | 35 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$712
Pre-order only
Vendor code: 60400122000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 16.8 |
| Feed height, m | 30 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$511
Pre-order only
Vendor code: 6040030300000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 16.8 |
| Feed height, m | 58 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$807
Pre-order only
Vendor code: 60400242000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 16.8 |
| Feed height, m | 45 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$710
Pre-order only
Vendor code: 60400383000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 22 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$551
Pre-order only
Vendor code: 60400342000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 39 |
| Feed height, m | 17.5 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$507
Pre-order only
Vendor code: 60400322000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 33 |
| Feed height, m | 14 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$460
Pre-order only
Vendor code: 60400462000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 29 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$1,047
Pre-order only
Vendor code: 60400423000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 39 |
| Feed height, m | 23 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$604
Pre-order only
Vendor code: 60400602000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 37.8 |
| Feed height, m | 50 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$1,136
Pre-order only
Vendor code: 60400862000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 72 |
| Feed height, m | 20 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$794
Pre-order only
Vendor code: 60401002000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 81 |
| Feed height, m | 39 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$1,224
Pre-order only
Vendor code: 60400962000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 81 |
| Feed height, m | 31 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$1,113
Pre-order only
Vendor code: 60401084000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 78 |
| Feed height, m | 55 |
| Power capacity, kW | 11 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$1,878
Pre-order only
Vendor code: 60401043000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 78 |
| Feed height, m | 48 |
| Power capacity, kW | 9,2 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$1,686
Pre-order only
Vendor code: 60401403000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 120 |
| Feed height, m | 21 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$1,176
Pre-order only
Vendor code: 60401364000
| Producer | Calpeda |
| Pump capacity, m3/h | 108 |
| Feed height, m | 17 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$868



































































































































































