- Home
- Industrial pumps
- Pumps by type
Pumps by type

Moving different types of liquid, water, liquid food products, acids and alkalis, water with the inclusion of abrasives, liquids with a large inclusion of dry substances, concentrated or products with a high dry matter content, oils, oil products are pumped by pumps of different types of working mechanism.
Centrifugal pumps, where an impeller of a certain configuration captures liquid and, under the influence of centrifugal force, moves the liquid into the system or pipelines.
Positive displacement pumps of gear type, screw, diaphragm, plunger, piston, cam, hose, peristaltic, diaphragm, in different designs and materials, all of these are pumps by type.
Barrel pumps
Vacuum pumps
Vertical semi-submersible pumps
Screw pumps
Vortex pumps
Hermetic pumps
Dispersant-emulsifier, homogenizer
Dosing pumps
Impeller pumps
Sewer stations
Cantilever pumps
Lobe pumps
Diaphragm pumps
Pneumatic diaphragm submersible pumps
Multistage pumps
Cast iron monobloc pumps
Motor pumps
Motor diaphragm pumps
Ex ATEX pump
PTO driven pump
Double inlet pumps
Inline pumps
Glandless pumps
Axial pumps
Peristaltic pumps
Rotary vane pumps
Plunger pumps
Semi-submersible fecal, drainage pump
Submersible drainage and fecal pumps
Submersible slurry pumps
Piston pumps
Roller pumps
Self-priming centrifgual pump
Sanitary, hygienic pumps
Borehole pumps
Solenoid pump dispenser
Water supply and fire extinguishing stations
Chemical magnetic pumps
Centrifugal pumps
Gear pumps
Industrial hose peristaltic pumps
Selection by parameters
Producer: PedrolloClear
Pre-order only
Vendor code: 47HF5M0LA1
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 48 |
| Feed height, m | 10 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | G 2 1/2" |
$220
Pre-order only
Vendor code: 47HF5T0LA
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 48 |
| Feed height, m | 10 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | G 2 1/2" |
$237
Pre-order only
Vendor code: 47HF6T0C7A
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 60 |
| Feed height, m | 11.9 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | G 3" |
$406
Pre-order only
Vendor code: 47HF6M0C7A1
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 60 |
| Feed height, m | 11.9 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | G 3" |
$390
Pre-order only
Vendor code: 47HF6T0B7A
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 66 |
| Feed height, m | 14.7 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Input pipe diameter | G 3" |
$423
Pre-order only
Vendor code: 47HF6M0B7A1
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 66 |
| Feed height, m | 14.7 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Input pipe diameter | G 3" |
$406
Pre-order only
Vendor code: 47HF6T0A7A
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 72 |
| Feed height, m | 18.5 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Input pipe diameter | G 3" |
$449
Pre-order only
Vendor code: 47HF8T0B1A
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 72 |
| Feed height, m | 21.5 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Input pipe diameter | G 4" |
$694
Pre-order only
Vendor code: 47HF83T0AA
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 72 |
| Feed height, m | 24.5 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Input pipe diameter | G 4" |
$729
Pre-order only
Vendor code: 47HF826BA
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 102 |
| Feed height, m | 16 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Input pipe diameter | G 4" |
$729
Pre-order only
Vendor code: 47HF826AA
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 108 |
| Feed height, m | 19 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Input pipe diameter | G 4" |
$754
Pre-order only
Vendor code: 47HF93TBE
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 120 |
| Feed height, m | 18 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Input pipe diameter | G 4" |
$846
Pre-order only
Vendor code: 47HF93TAE
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 132 |
| Feed height, m | 23 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Input pipe diameter | G 4" |
$897
Pre-order only
Vendor code: 47HF50T6BA
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 9 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
$186
Pre-order only
Vendor code: 47HF50M6BA1
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 9 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
$170
Pre-order only
Vendor code: 47HF50M6AA1
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 12 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
$175
Pre-order only
Vendor code: 47HF50T6AA
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 12 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
$195
Pre-order only
Vendor code: 47HF5M1BA1
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 18.2 |
| Power capacity, kW | 0,6 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
$202
Pre-order only
Vendor code: 47HF5T1BA
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 18.2 |
| Power capacity, kW | 0,6 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
$212
Pre-order only
Vendor code: 47HF5M1AA1
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 21.2 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
$212
Pre-order only
Vendor code: 47HF5T1AA
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 21.2 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
$221
Pre-order only
Vendor code: 47HF61MB7A1
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 33 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
$361
Pre-order only
Vendor code: 47HF61TB7A
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 33 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
$374
Pre-order only
Vendor code: 47HF61TA7A
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 39 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
$398
Pre-order only
Vendor code: hf00025
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 21 |
| Feed height, m | 12.5 |
| Power capacity, kW | 0,6 |
| Input pipe diameter | G 2" |
$135
Pre-order only
Vendor code: hf00026
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 21 |
| Feed height, m | 12.5 |
| Power capacity, kW | 0,6 |
| Input pipe diameter | G 2" |
$145
Pre-order only
Vendor code: 47HF5M0BA1
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 24 |
| Feed height, m | 13.7 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | G 2" |
$223
Pre-order only
Vendor code: 47HF5T0BA
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 24 |
| Feed height, m | 13.7 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | G 2" |
$233
Pre-order only
Vendor code: 47HF5M0AA1
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 36 |
| Feed height, m | 14.5 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | G 2" |
$237
Pre-order only
Vendor code: 47HF5T0AA
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 36 |
| Feed height, m | 14.5 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | G 2" |
$245




































































































































































































