Products DEBEM. Page 15

Debem has been working in the field of pumping equipment for more than 30 years. Debem is an innovative company specializing in the production of industrial pumps for pumping highly corrosive and aggressive media.
-
Industrial pumps
- Pumps by type
-
Pumps by liquids
- Nitric acid pump
- Pump for liquid glass
- Pump for potassium bichromate, caustic soda
- Pump for cream and paste
- Pumps for viscous liquids
- Pumps for hexane
- Glycerin pumps
- Acid pumps
- Glue pumps
- Pumps for paints and varnishes
- Pumps for an ice cream
- Chemical dosing pumps
- Resin pumps
- Pumps for pumping alcohol ЕХ
- Pumps for freon
- Lye pumps
- Acid-resistant pumps for aggressive liquids
- Pumps by industry, purpose
- Pumps by manufacturer
Pre-order only
Vendor code: mp1132-22
| Producer | DEBEM |
| Feed height, m | 80 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | 1" |
| Output pipe diameter | 1" |
$2,259
Pre-order only
Vendor code: mp1140-25
| Producer | DEBEM |
| Feed height, m | 80 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | 1 1/2" |
| Output pipe diameter | 1 1/4" |
$2,259
Pre-order only
Vendor code: MB100--FCTLDN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 10 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | PVDF |
$1,877
Pre-order only
Vendor code: MB100--P-TLDN..
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 10 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | PP |
$1,103
Pre-order only
Vendor code: MB100--P-TSVM
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 10 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | PP |
$1,400
Pre-order only
Vendor code: MB110--P-TSDN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 20 |
| Feed height, m | 16 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | PP |
$1,730
Pre-order only
Vendor code: MB120--FCTSVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 25 |
| Feed height, m | 18 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | PVDF |
$3,175
Pre-order only
Vendor code: MB130P-TSVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 19 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | PP |
$1,816
Pre-order only
Vendor code: MB130--P-TSDN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 19 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | PP |
$2,031
Pre-order only
Vendor code: MB140--FCTLVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 40 |
| Feed height, m | 21 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | PVDF |
$3,284
Pre-order only
Vendor code: MB150P-TLVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | PP |
$2,536
Pre-order only
Vendor code: MB155FC-TLVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 45 |
| Feed height, m | 31 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Material | PVDF |
$5,935
Pre-order only
Vendor code: MB160--FCTSVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 55 |
| Feed height, m | 34 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | PVDF |
$7,164
Pre-order only
Vendor code: MB180--FCTLVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 75 |
| Feed height, m | 38 |
| Power capacity, kW | 11 |
| Material | PVDF |
$8,311
Pre-order only
Vendor code: MB080--FCTSDN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 7 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | PVDF |
$2,023
Pre-order only
Vendor code: H-10S-90-three
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 000 |
$759
Pre-order only
Vendor code: E-600-4-three-pvdf
| Producer | DEBEM |
| Material | PVDF |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 600 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$475
Pre-order only
Vendor code: E-1000-4-three-pvdf
| Producer | DEBEM |
| Material | PVDF |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 000 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$593
Pre-order only
Vendor code: EH-1400-4-three-pvdf
| Producer | DEBEM |
| Material | PVDF |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 400 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$669
Pre-order only
Vendor code: H-10S-90MONOPHASE
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 000 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$862
Pre-order only
Vendor code: F-1000-2-three-pvc
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 000 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$485
Pre-order only
Vendor code: F-12-S-35-three-316
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$603
Pre-order only
Vendor code: FR-1200-35-three
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,095 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
$625
Pre-order only
Vendor code: FR-1200-35-mono
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,095 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
$662
Pre-order only
Vendor code: J-15-S-140-three
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 500 |
$1,028
Pre-order only
Vendor code: RV-0850-30-three
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 850 |
$595
Pre-order only
Vendor code: RVF-1200-20-three
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
$785
Pre-order only
Vendor code: RV-1000-20-mono
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,18 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 000 |
$657
Pre-order only
Vendor code: RV-12S-35-20-three
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,18 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
$810
Pre-order only
Vendor code: RVF-15S-90-30-three
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,36 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 500 |
$1,205


























































































































































