Products DEBEM. Page 27

Debem has been working in the field of pumping equipment for more than 30 years. Debem is an innovative company specializing in the production of industrial pumps for pumping highly corrosive and aggressive media.
-
Industrial pumps
- Pumps by type
-
Pumps by liquids
- Nitric acid pump
- Pump for liquid glass
- Pump for potassium bichromate, caustic soda
- Pump for cream and paste
- Pumps for viscous liquids
- Pumps for hexane
- Glycerin pumps
- Acid pumps
- Glue pumps
- Pumps for paints and varnishes
- Pumps for an ice cream
- Chemical dosing pumps
- Resin pumps
- Pumps for pumping alcohol ЕХ
- Pumps for freon
- Lye pumps
- Acid-resistant pumps for aggressive liquids
- Pumps by industry, purpose
- Pumps by manufacturer
Pre-order only
Vendor code: IM140P-V0500N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 40 |
| Feed height, m | 21 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | PP |
$3,162
Pre-order only
Vendor code: IM140P-D-1000-N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 40 |
| Feed height, m | 21 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | PP |
$3,454
Pre-order only
Vendor code: IM155FC-V0500N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 45 |
| Feed height, m | 28 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Material | PVDF |
$9,110
Pre-order only
Vendor code: IM160P-V1000N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 55 |
| Feed height, m | 32 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | PP |
$4,753
Pre-order only
Vendor code: IM080FC-V0250N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 7.2 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | PVDF |
$3,266
Pre-order only
Vendor code: IM090FC-V0250N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 9 |
| Feed height, m | 10.5 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | PVDF |
$3,285
Pre-order only
Vendor code: IM095P-D-0500-N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 16 |
| Feed height, m | 14 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | PP |
$2,835
Pre-order only
Vendor code: DM06FC-SD1NE063
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 8.5 |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Material | PVDF |
$923
Pre-order only
Vendor code: DM30P-SD1NE090
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 35 |
| Feed height, m | 24 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | PP |
$1,149
Pre-order only
Vendor code: DM06FCSD3BE071
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 8.5 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | PVDF |
$1,053
Pre-order only
Vendor code: DM10P-SV1BE071
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 13 |
| Feed height, m | 13.8 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | PP |
$831
Pre-order only
Vendor code: DM15FCSV2BE090
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 23.5 |
| Feed height, m | 19.8 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | PVDF |
$1,859
Pre-order only
Vendor code: DM30FCSV1BE112
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 35 |
| Feed height, m | 24 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | PVDF |
$2,220
Pre-order only
Vendor code: mp6035_12
| Producer | DEBEM |
| Rate of turn, rpm | 35 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Max.temperature, C | 60 |
| Model | MP-6 |
$653
Pre-order only
Vendor code: mp8086_16
| Producer | DEBEM |
| Rate of turn, rpm | 86 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Max.temperature, C | 60 |
| Model | MP-8 |
$657
Pre-order only
Vendor code: mp1150-22
| Producer | DEBEM |
| Feed height, m | 80 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | 1" |
| Output pipe diameter | 1" |
$1,920
Pre-order only
Vendor code: MB100P-TLVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 10 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | PP |
$876
Pre-order only
Vendor code: MB100-FCTSDM
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 10 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | PVDF |
$1,909
Pre-order only
Vendor code: MB100--P-TSDN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 10 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | PP |
$1,120
Pre-order only
Vendor code: MB110--FCTLDM
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 20 |
| Feed height, m | 16 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | PVDF |
$2,243
Pre-order only
Vendor code: MB110--P-TSVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 20 |
| Feed height, m | 16 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | PP |
$1,470
Pre-order only
Vendor code: MB120--P-TLVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 25 |
| Feed height, m | 18 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | PP |
$1,424
Pre-order only
Vendor code: MB130--FCTLVN.
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 19 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | PVDF |
$2,445
Pre-order only
Vendor code: MB140FC-TLVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 40 |
| Feed height, m | 21 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | PVDF |
$2,537
Pre-order only
Vendor code: MB140--P-TLDN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 40 |
| Feed height, m | 21 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | PP |
$1,850
Pre-order only
Vendor code: MB150--P-TSDN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | PP |
$2,757
Pre-order only
Vendor code: MB155--P-TLVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 45 |
| Feed height, m | 31 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Material | PP |
$2,828
Pre-order only
Vendor code: MB160--P-TSVN.
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 55 |
| Feed height, m | 34 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | PP |
$3,454
Pre-order only
Vendor code: MB180--P-TLVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 75 |
| Feed height, m | 38 |
| Power capacity, kW | 11 |
| Material | PP |
$4,366
Pre-order only
Vendor code: MB080--P-TLDN..
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 7 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | PP |
$938


























































































































































