Products DEBEM. Page 5

Debem has been working in the field of pumping equipment for more than 30 years. Debem is an innovative company specializing in the production of industrial pumps for pumping highly corrosive and aggressive media.
-
Industrial pumps
- Pumps by type
-
Pumps by liquids
- Nitric acid pump
- Pump for liquid glass
- Pump for potassium bichromate, caustic soda
- Pump for cream and paste
- Pumps for viscous liquids
- Pumps for hexane
- Glycerin pumps
- Acid pumps
- Glue pumps
- Pumps for paints and varnishes
- Pumps for an ice cream
- Chemical dosing pumps
- Resin pumps
- Pumps for pumping alcohol ЕХ
- Pumps for freon
- Lye pumps
- Acid-resistant pumps for aggressive liquids
- Pumps by industry, purpose
- Pumps by manufacturer
Pre-order only
Vendor code: MB080FC-TLVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 7 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | PVDF |
$1,313
Pre-order only
Vendor code: MB080--P-TSDN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 7 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | PP |
$1,120
Pre-order only
Vendor code: H-18S-170TREEPHASE
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 800 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$953
Pre-order only
Vendor code: E-800-4-mono-pp
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 800 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$399
Pre-order only
Vendor code: E-1200-4-mono-pp
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$491
Pre-order only
Vendor code: EH-1200-4-mono-pp
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$539
Pre-order only
Vendor code: H-18S-170MONOPHASE
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 800 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$1,055
Pre-order only
Vendor code: F-10-S-35-three-316
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 000 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$592
Pre-order only
Vendor code: F-15-S-90-mono-316
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 500 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$818
Pre-order only
Vendor code: FR-1200-12-PP-three
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,095 |
| Material | PP |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
$625
Pre-order only
Vendor code: FR-1200-12-PP-mono
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,095 |
| Material | PP |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
$662
Pre-order only
Vendor code: J-20-S-190-mono
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 2 000 |
$1,195
Pre-order only
Vendor code: RV-1200-05-three
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
$616
Pre-order only
Vendor code: RV-0850-30-mono
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 850 |
$657
Pre-order only
Vendor code: RV-1200-30-mono
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
$677
Pre-order only
Vendor code: RVF-15S-90-20-three
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 500 |
$1,195
Pre-order only
Vendor code: RVF-12S-35-20-mono
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
$1,123
Pre-order only
Vendor code: RVFCC-18S-170-40-12V
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,2 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 12 V |
| Length, mm | 1 800 |
$1,528
Pre-order only
Vendor code: DM30AN000892ATG
| Producer | DEBEM |
| Material | PTFE |
| Serial number of the pump | DM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | DM 30 |
$28
Pre-order only
Vendor code: DM15GI000874APP
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Serial number of the pump | DM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | DM 15 |
$66
Pre-order only
Vendor code: O160GIR00371APP
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Type of spare | Impeller |
| POS | 5 |
| Number in pump | 1 |
$84
Pre-order only
Vendor code: VEXXFL000597APP
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Serial number of the pump | IM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | IM 95, IM 110 |
$209
Pre-order only
Vendor code: XXXXSFC01746XTF
| Producer | DEBEM |
| Material | PTFE |
| Serial number of the pump | IM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | IM |
$13
Pre-order only
Vendor code: VEXXBC100590AFVTF
| Producer | DEBEM |
| Material | PVDF |
| Serial number of the pump | IM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | IM |
$528
Pre-order only
Vendor code: V095TI0H0800APP
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Serial number of the pump | IM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | IM |
$37
Pre-order only
Vendor code: XXXXSFC02540XTF
| Producer | DEBEM |
| Material | PTFE |
| Country of Origin | Italy |
| Application | BOXER 81 |
$17
Pre-order only
Vendor code: XXXXSFC0600XA4
| Producer | DEBEM |
| Country of Origin | Italy |
| Application | BOXER 502 |
$277
Pre-order only
Vendor code: XXXXSFC03500XTF
| Producer | DEBEM |
| Material | PTFE |
| Country of Origin | Italy |
| Application | BOXER 150 |
$61
Pre-order only
Vendor code: CNXXCP000625AFC
| Producer | DEBEM |
| Material | PVDF |
| Type of spare | body |
| POS | 1 |
| Number in pump | 1 |
$198
Pre-order only
Vendor code: VITE25C06030XA2
| Producer | DEBEM |
| Type of spare | Screw |
| POS | 27 |
| Number in pump | 4 |
| Serial number of the pump | MB |
$1


























































































































































