Products Wilo. Page 12

WILO is a German manufacturer of pumps and pumping systems for the construction machinery, water supply and industry headquartered in Dortmund, Germany.
The company, founded in 1872 as a copper and brass factory by Ludwig Oplender, has more than 60 subsidiaries in more than 50 countries and employs about 7,800 people.
Pre-order only
Vendor code: 4201037
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 65 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$819
Pre-order only
Vendor code: 4201076
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6.4 |
| Feed height, m | 24 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$639
Pre-order only
Vendor code: 4201100
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6.4 |
| Feed height, m | 85 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Max. head, m | 85 |
$974
Pre-order only
Vendor code: 4201131
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 35 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
| Output pipe diameter | G 1 1/4" |
$735
Pre-order only
Vendor code: 4201155
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 104 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
| Output pipe diameter | G 1 1/4" |
$1,210
Pre-order only
Vendor code: 4200948
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 16 |
| Feed height, m | 84 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$1,150
Pre-order only
Vendor code: 4200980
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 26 |
| Feed height, m | 25 |
| Input pipe diameter | G 2" |
| Output pipe diameter | G 2" |
$1,022
Pre-order only
Vendor code: 4183357
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 35 |
| Feed height, m | 55 |
| Input pipe diameter | DN50 |
| Output pipe diameter | DN50 |
$1,550
Pre-order only
Vendor code: 4183386
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 55 |
| Feed height, m | 50 |
| Input pipe diameter | DN65 |
| Output pipe diameter | DN65 |
$1,458
Pre-order only
Vendor code: 4183425
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 80 |
| Feed height, m | 56 |
| Input pipe diameter | DN80 |
| Output pipe diameter | DN80 |
$1,763
Pre-order only
Vendor code: 4024296
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 8 |
| Feed height, m | 45 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
$384
Pre-order only
Vendor code: 4024284
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 5 |
| Feed height, m | 33 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$307
Pre-order only
Vendor code: 4024302
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 12 |
| Feed height, m | 24 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
$452
Pre-order only
Vendor code: 4149117
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 25 |
| Feed height, m | 36 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Input pipe diameter | G 2" |
$585
Pre-order only
Vendor code: 2121194
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 170 |
| Feed height, m | 7 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Input pipe diameter | DN100 |
$1,835
Pre-order only
Vendor code: 2089575
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 8 |
| Power capacity, kW | 0,18 |
| Input pipe diameter | G 2" |
| Rate of turn, rpm | 2 800 |
$609
Pre-order only
Vendor code: 2121199
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 33 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Input pipe diameter | DN32 |
$969
Pre-order only
Vendor code: 2121202
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 32 |
| Feed height, m | 22 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Input pipe diameter | DN40 |
$997
Pre-order only
Vendor code: 2089584
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 15 |
| Feed height, m | 8 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Input pipe diameter | DN40 |
$751
Pre-order only
Vendor code: 2121212
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 65 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$1,176
Pre-order only
Vendor code: 2121219
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 70 |
| Feed height, m | 16 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$1,258
Pre-order only
Vendor code: 2121226
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 45 |
| Feed height, m | 32 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$1,616
Pre-order only
Vendor code: 2129208
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 135 |
| Feed height, m | 20 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | DN80 |
$834
Pre-order only
Vendor code: 2121281
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 3.8 |
| Feed height, m | 33 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | DN20 |
$3,084
Pre-order only
Vendor code: 2105754
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 6.4 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$2,782
Pre-order only
Vendor code: 2121295
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 3.8 |
| Feed height, m | 33 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | DN20 |
$3,093
Pre-order only
Vendor code: 2121291
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 6.4 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$3,831
Pre-order only
Vendor code: 4063802
| Frequency control | no |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 4 |
| Input pipe diameter | G 1/2" |
$73
Pre-order only
Vendor code: 4094258
| Frequency control | no |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 8 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$160
Pre-order only
Vendor code: 2045635
| Frequency control | no |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 7 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
$199


























































































































































