Products Wilo. Page 11

WILO is a German manufacturer of pumps and pumping systems for the construction machinery, water supply and industry headquartered in Dortmund, Germany.
The company, founded in 1872 as a copper and brass factory by Ludwig Oplender, has more than 60 subsidiaries in more than 50 countries and employs about 7,800 people.
Pre-order only
Vendor code: 4089415
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 1.9 |
| Feed height, m | 8.5 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Input pipe diameter | DN20 |
$2,980
Pre-order only
Vendor code: 2121285
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 50 |
| Feed height, m | 18 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$3,933
Pre-order only
Vendor code: 4089398
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 1.9 |
| Feed height, m | 8.5 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Input pipe diameter | DN20 |
$2,987
Pre-order only
Vendor code: 2121299
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 50 |
| Feed height, m | 18 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$3,941
Pre-order only
Vendor code: 4063801
| Frequency control | no |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 3 |
| Feed height, m | 2 |
| Input pipe diameter | G 1/2" |
$70
Pre-order only
Vendor code: 4037310
| Frequency control | no |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 7 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$91
Pre-order only
Vendor code: 2045634
| Frequency control | no |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 9 |
| Feed height, m | 4 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
$211
Pre-order only
Vendor code: 4164018
| Frequency control | Yes |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 3.5 |
| Feed height, m | 6 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$198
Pre-order only
Vendor code: 4527505
| Frequency control | Yes |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4.5 |
| Feed height, m | 7.5 |
| Input pipe diameter | G 1/2" |
$202
Pre-order only
Vendor code: 2120642
| Frequency control | Yes |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 8.2 |
| Feed height, m | 7.4 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
$561
Pre-order only
Vendor code: 4132462
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 2.5 |
| Feed height, m | 4 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$216
Pre-order only
Vendor code: 4081198
| Frequency control | no |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4.5 |
| Feed height, m | 5 |
| Input pipe diameter | G 3/4" |
$245
Pre-order only
Vendor code: 4110919
| Frequency control | no |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 0.3 |
| Feed height, m | 1.1 |
| Input pipe diameter | G 1/2" |
$141
Pre-order only
Vendor code: 4191675
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 3 |
| Feed height, m | 5 |
| Power capacity, kW | 0,4 |
| Output pipe diameter | DN32 |
$374
Pre-order only
Vendor code: 2081266
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 13 |
| Power capacity, kW | 7,7 |
| Rate of turn, rpm | 2 900 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$4,927
Pre-order only
Vendor code: 4231473
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 3.9 |
| Feed height, m | 62 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$534
Pre-order only
Vendor code: 2120647
| Frequency control | Yes |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 21 |
| Feed height, m | 12 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
$987
Pre-order only
Vendor code: 4200977
| Producer | Wilo |
| Power capacity, kW | 9 |
| Input pipe diameter | DN40 |
| Output pipe diameter | DN40 |
| Protection | IP55 |
$3,759
Pre-order only
Vendor code: 4231498
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 14.7 |
| Feed height, m | 52 |
| Power capacity, kW | 1,85 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
$713
Pre-order only
Vendor code: 4201341
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 29 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$725
Pre-order only
Vendor code: 4201357
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 88 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$980
Pre-order only
Vendor code: 4201369
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 30 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$736
Pre-order only
Vendor code: 4201390
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 95 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$1,048
Pre-order only
Vendor code: 4201405
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 35 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$786
Pre-order only
Vendor code: 4201428
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 110 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$1,271
Pre-order only
Vendor code: 4201290
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 16 |
| Feed height, m | 50 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$1,148
Pre-order only
Vendor code: 4201316
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 26 |
| Feed height, m | 38 |
| Input pipe diameter | G 2" |
| Output pipe diameter | G 2" |
$1,219
Pre-order only
Vendor code: 4182516
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 26 |
| Feed height, m | 140 |
| Input pipe diameter | G 2" |
| Output pipe diameter | G 2" |
$1,647
Pre-order only
Vendor code: 4183429
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 80 |
| Feed height, m | 55 |
| Input pipe diameter | DN80 |
| Output pipe diameter | DN80 |
$1,843
Pre-order only
Vendor code: 4183450
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 80 |
| Feed height, m | 150 |
| Input pipe diameter | DN80 |
| Output pipe diameter | DN80 |
$3,690


























































































































































