Products Wilo. Page 2

WILO is a German manufacturer of pumps and pumping systems for the construction machinery, water supply and industry headquartered in Dortmund, Germany.
The company, founded in 1872 as a copper and brass factory by Ludwig Oplender, has more than 60 subsidiaries in more than 50 countries and employs about 7,800 people.
Pre-order only
Vendor code: 2089555
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 22 |
| Feed height, m | 7 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Input pipe diameter | DN40 |
$841
Pre-order only
Vendor code: 2152934
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 12 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$992
Pre-order only
Vendor code: 2089558
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 8 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$943
Pre-order only
Vendor code: 2129204
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 5 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$957
Pre-order only
Vendor code: 2121229
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 90 |
| Feed height, m | 14 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$1,435
Pre-order only
Vendor code: 2121232
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 130 |
| Feed height, m | 23 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Input pipe diameter | DN80 |
$1,910
Pre-order only
Vendor code: 2121282
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 11 |
| Feed height, m | 19 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | DN32 |
$3,173
Pre-order only
Vendor code: 2121287
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 60 |
| Feed height, m | 32 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$4,727
Pre-order only
Vendor code: 2121296
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 11 |
| Feed height, m | 19 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | DN32 |
$3,180
Pre-order only
Vendor code: 2121301
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 60 |
| Feed height, m | 32 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$4,734
Pre-order only
Vendor code: 4032952
| Frequency control | no |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 2 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$70
Pre-order only
Vendor code: 4033765
| Frequency control | no |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 4 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
$73
Pre-order only
Vendor code: 4164011
| Frequency control | Yes |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 2.5 |
| Feed height, m | 4 |
| Input pipe diameter | G 1/2" |
$178
Pre-order only
Vendor code: 4164015
| Frequency control | Yes |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 2.5 |
| Feed height, m | 4 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
$178
Pre-order only
Vendor code: 2120640
| Frequency control | Yes |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 9.6 |
| Feed height, m | 10.8 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$553
Pre-order only
Vendor code: 2103616
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 8 |
| Feed height, m | 10.8 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
| Output pipe diameter | G 1 1/4" |
$641
Pre-order only
Vendor code: 4132467
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 6 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$242
Pre-order only
Vendor code: 4029062
| Frequency control | no |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 3.1 |
| Feed height, m | 2 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$219
Pre-order only
Vendor code: 4184692
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 3.2 |
| Feed height, m | 4 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$296
Pre-order only
Vendor code: whd00007
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 3 |
| Feed height, m | 5 |
| Power capacity, kW | 0,4 |
| Output pipe diameter | DN32 |
$354
Pre-order only
Vendor code: 2081261
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 15 |
| Power capacity, kW | 1,2 |
| Rate of turn, rpm | 2 900 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$1,093
Pre-order only
Vendor code: 2551468
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 5.3 |
| Feed height, m | 38.9 |
| Power capacity, kW | 0,4 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$3,006
Pre-order only
Vendor code: 2120652
| Frequency control | Yes |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 44.2 |
| Feed height, m | 16 |
| Power capacity, kW | 1,25 |
$1,733
Pre-order only
Vendor code: 2537353
| Producer | Wilo |
| Power capacity, kW | 3 |
| Input pipe diameter | DN100 |
| Output pipe diameter | DN100 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$16,307
Pre-order only
Vendor code: 4201302
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 16 |
| Feed height, m | 98 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$1,396
Pre-order only
Vendor code: 4201347
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 51 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$783
Pre-order only
Vendor code: 4201361
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 118 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$1,120
Pre-order only
Vendor code: 4201377
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 55 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$861
Pre-order only
Vendor code: 4201395
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 122 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$1,096
Pre-order only
Vendor code: 4201414
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 60 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$957


























































































































































