Products Wilo. Page 3

WILO is a German manufacturer of pumps and pumping systems for the construction machinery, water supply and industry headquartered in Dortmund, Germany.
The company, founded in 1872 as a copper and brass factory by Ludwig Oplender, has more than 60 subsidiaries in more than 50 countries and employs about 7,800 people.
Pre-order only
Vendor code: 4201434
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 130 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$1,517
Pre-order only
Vendor code: 4201304
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 82 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$1,600
Pre-order only
Vendor code: 4201328
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 26 |
| Feed height, m | 78 |
| Input pipe diameter | G 2" |
| Output pipe diameter | G 2" |
$1,576
Pre-order only
Vendor code: 4183404
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 55 |
| Feed height, m | 70 |
| Input pipe diameter | DN65 |
| Output pipe diameter | DN65 |
$1,904
Pre-order only
Vendor code: 4183430
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 80 |
| Feed height, m | 65 |
| Input pipe diameter | DN80 |
| Output pipe diameter | DN80 |
$2,260
Pre-order only
Vendor code: 4201022
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 30 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$668
Pre-order only
Vendor code: 4201046
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 90 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$933
Pre-order only
Vendor code: 4201085
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6.4 |
| Feed height, m | 46 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$746
Pre-order only
Vendor code: 4201109
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6.4 |
| Feed height, m | 108 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$1,042
Pre-order only
Vendor code: 4201140
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 60 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
| Output pipe diameter | G 1 1/4" |
$911
Pre-order only
Vendor code: 4200934
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 16 |
| Feed height, m | 10 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$689
Pre-order only
Vendor code: 4200957
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 16 |
| Feed height, m | 94 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$1,329
Pre-order only
Vendor code: 4200990
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 26 |
| Feed height, m | 65 |
| Input pipe diameter | G 2" |
| Output pipe diameter | G 2" |
$1,352
Pre-order only
Vendor code: 4183360
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 35 |
| Feed height, m | 110 |
| Input pipe diameter | DN50 |
| Output pipe diameter | DN50 |
$2,337
Pre-order only
Vendor code: 4183389
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 55 |
| Feed height, m | 70 |
| Input pipe diameter | DN65 |
| Output pipe diameter | DN65 |
$2,105
Pre-order only
Vendor code: 4183426
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 80 |
| Feed height, m | 65 |
| Input pipe diameter | DN80 |
| Output pipe diameter | DN80 |
$2,153
Pre-order only
Vendor code: 4149007
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 8 |
| Feed height, m | 56 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
$352
Pre-order only
Vendor code: 4024287
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 5 |
| Feed height, m | 45 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$316
Pre-order only
Vendor code: 4149067
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 12 |
| Feed height, m | 36 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
$428
Pre-order only
Vendor code: 2121223
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 62 |
| Feed height, m | 27 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$1,578
Pre-order only
Vendor code: 2089570
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 7 |
| Feed height, m | 7 |
| Power capacity, kW | 0,12 |
| Input pipe diameter | DN25 |
$587
Pre-order only
Vendor code: 2152928
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | DN32 |
| Rate of turn, rpm | 2 900 |
$771
Pre-order only
Vendor code: 2161965
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 14 |
| Feed height, m | 12 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | DN32 |
$734
Pre-order only
Vendor code: 2231808
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 36 |
| Feed height, m | 33 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Input pipe diameter | DN40 |
$1,251
Pre-order only
Vendor code: 2112395
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 25 |
| Feed height, m | 4 |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$881
Pre-order only
Vendor code: 2121214
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 58 |
| Feed height, m | 32 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$1,407
Pre-order only
Vendor code: 2121220
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 78 |
| Feed height, m | 18 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$1,365
Pre-order only
Vendor code: 2121189
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 120 |
| Feed height, m | 15 |
| Power capacity, kW | 7,75 |
| Input pipe diameter | DN80 |
$1,462
Pre-order only
Vendor code: 17967
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 120 |
| Feed height, m | 18 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Input pipe diameter | DN80 |
$1,138
Pre-order only
Vendor code: 4089417
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 9.5 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Input pipe diameter | DN32 |
$3,206


























































































































































