Products Wilo. Page 8

WILO is a German manufacturer of pumps and pumping systems for the construction machinery, water supply and industry headquartered in Dortmund, Germany.
The company, founded in 1872 as a copper and brass factory by Ludwig Oplender, has more than 60 subsidiaries in more than 50 countries and employs about 7,800 people.
Pre-order only
Vendor code: 4183432
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 80 |
| Feed height, m | 95 |
| Input pipe diameter | DN80 |
| Output pipe diameter | DN80 |
$3,062
Pre-order only
Vendor code: 4201028
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 3.5 |
| Feed height, m | 42 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$724
Pre-order only
Vendor code: 4201052
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 104 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$994
Pre-order only
Vendor code: 4201094
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6.4 |
| Feed height, m | 75 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$936
Pre-order only
Vendor code: 4201125
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 18 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
| Output pipe diameter | G 1 1/4" |
$692
Pre-order only
Vendor code: 4201149
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 86 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
| Output pipe diameter | G 1 1/4" |
$1,087
Pre-order only
Vendor code: 4200942
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 96 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
| Output pipe diameter | G 1 1/4" |
$945
Pre-order only
Vendor code: 4200966
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 16 |
| Feed height, m | 125 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$1,698
Pre-order only
Vendor code: 4200999
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 26 |
| Feed height, m | 104 |
| Input pipe diameter | G 2" |
| Output pipe diameter | G 2" |
$1,693
Pre-order only
Vendor code: 4200588
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 50 |
| Feed height, m | 18 |
| Input pipe diameter | DN65 |
| Output pipe diameter | DN65 |
$1,057
Pre-order only
Vendor code: 4183423
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 80 |
| Feed height, m | 28 |
| Input pipe diameter | DN80 |
| Output pipe diameter | DN80 |
$1,266
Pre-order only
Vendor code: 4024294
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 8 |
| Feed height, m | 33 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
$328
Pre-order only
Vendor code: 4024282
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 5 |
| Feed height, m | 22 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$269
Pre-order only
Vendor code: 4024290
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 5 |
| Feed height, m | 68 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$394
Pre-order only
Vendor code: 4149100
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 12 |
| Feed height, m | 60 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
$534
Pre-order only
Vendor code: 2121192
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 130 |
| Feed height, m | 5 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | DN100 |
$1,418
Pre-order only
Vendor code: 2089573
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 9 |
| Power capacity, kW | 0,12 |
| Input pipe diameter | G 2" |
| Rate of turn, rpm | 2 800 |
$592
Pre-order only
Vendor code: 2152930
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 11 |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Input pipe diameter | DN32 |
| Rate of turn, rpm | 1 450 |
$878
Pre-order only
Vendor code: 2121201
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 28 |
| Feed height, m | 18 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Input pipe diameter | DN40 |
$894
Pre-order only
Vendor code: 2155494
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 12 |
| Feed height, m | 4 |
| Power capacity, kW | 0,12 |
| Input pipe diameter | DN40 |
$677
Pre-order only
Vendor code: 2121210
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 45 |
| Feed height, m | 18 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$1,050
Pre-order only
Vendor code: 2152442
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 9 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$968
Pre-order only
Vendor code: 2121224
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 110 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$1,811
Pre-order only
Vendor code: 2121230
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 120 |
| Feed height, m | 20 |
| Power capacity, kW | 7,75 |
| Input pipe diameter | DN80 |
$1,482
Pre-order only
Vendor code: 2121300
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 54 |
| Feed height, m | 26 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$4,734
Pre-order only
Vendor code: 2121276
| Producer | Wilo |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | DN65 |
| Output pipe diameter | DN65 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$3,752
Pre-order only
Vendor code: 2121280
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 53 |
| Feed height, m | 8 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | DN80 |
$4,240
Pre-order only
Vendor code: 2121290
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 27 |
| Feed height, m | 4.5 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$3,760
Pre-order only
Vendor code: 2121294
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 53 |
| Feed height, m | 8 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | DN80 |
$4,376
Pre-order only
Vendor code: 4033782
| Frequency control | no |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 6 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$83


























































































































































