Products Wilo. Page 7

WILO is a German manufacturer of pumps and pumping systems for the construction machinery, water supply and industry headquartered in Dortmund, Germany.
The company, founded in 1872 as a copper and brass factory by Ludwig Oplender, has more than 60 subsidiaries in more than 50 countries and employs about 7,800 people.
Pre-order only
Vendor code: 4183392
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 55 |
| Feed height, m | 100 |
| Input pipe diameter | DN65 |
| Output pipe diameter | DN65 |
$2,484
Pre-order only
Vendor code: 4024293
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 8 |
| Feed height, m | 22 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
$260
Pre-order only
Vendor code: 4210735
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 8 |
| Feed height, m | 68 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
$404
Pre-order only
Vendor code: 4148906
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 5 |
| Feed height, m | 56 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$310
Pre-order only
Vendor code: 4149088
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 14 |
| Feed height, m | 48 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
$501
Pre-order only
Vendor code: 2121216
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 65 |
| Feed height, m | 35 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$1,676
Pre-order only
Vendor code: 2089572
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 9 |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Input pipe diameter | DN25 |
| Rate of turn, rpm | 2 800 |
$647
Pre-order only
Vendor code: 2150343
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 11 |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Input pipe diameter | DN32 |
| Rate of turn, rpm | 1 450 |
$820
Pre-order only
Vendor code: 2089585
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 20 |
| Feed height, m | 12 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | DN40 |
$829
Pre-order only
Vendor code: 2121207
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 36 |
| Feed height, m | 50 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Input pipe diameter | DN40 |
$1,641
Pre-order only
Vendor code: 2089557
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 5 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$920
Pre-order only
Vendor code: 2121217
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 47 |
| Feed height, m | 40 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$1,745
Pre-order only
Vendor code: 2121222
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 90 |
| Feed height, m | 20 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$1,533
Pre-order only
Vendor code: 2129206
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 60 |
| Feed height, m | 4 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | DN80 |
$1,018
Pre-order only
Vendor code: 2121286
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 54 |
| Feed height, m | 26 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$4,727
Pre-order only
Vendor code: 2121284
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 45 |
| Feed height, m | 13 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$3,933
Pre-order only
Vendor code: 2121289
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 80 |
| Feed height, m | 21 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Input pipe diameter | DN80 |
$5,182
Pre-order only
Vendor code: 2121298
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 45 |
| Feed height, m | 13 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$3,941
Pre-order only
Vendor code: 2121303
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 80 |
| Feed height, m | 21 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Input pipe diameter | DN80 |
$5,188
Pre-order only
Vendor code: 4032956
| Frequency control | no |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 6 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$83
Pre-order only
Vendor code: 4094375
| Frequency control | no |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 8 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
$165
Pre-order only
Vendor code: 4164017
| Frequency control | Yes |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 2.5 |
| Feed height, m | 4 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$178
Pre-order only
Vendor code: 4527506
| Frequency control | Yes |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 2 |
| Feed height, m | 13 |
| Input pipe diameter | G 1/2" |
$206
Pre-order only
Vendor code: 2120643
| Frequency control | Yes |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 9.6 |
| Feed height, m | 10.8 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
$621
Pre-order only
Vendor code: 4132460
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 2.5 |
| Feed height, m | 4 |
| Input pipe diameter | G 1/2" |
| Output pipe diameter | G 1/2" |
$216
Pre-order only
Vendor code: 4028111
| Frequency control | no |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 1.7 |
| Feed height, m | 1 |
| Input pipe diameter | G 1/2" |
$178
Pre-order only
Vendor code: 4132761
| Frequency control | no |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 0.3 |
| Feed height, m | 0.95 |
| Input pipe diameter | G 1/2" |
$111
Pre-order only
Vendor code: 4191679
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 3 |
| Feed height, m | 4.5 |
| Power capacity, kW | 0,4 |
| Output pipe diameter | DN32 |
$371
Pre-order only
Vendor code: 2081265
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 0.017 |
| Feed height, m | 36 |
| Power capacity, kW | 7,7 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$4,496
Pre-order only
Vendor code: 4246663
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 55 |
| Feed height, m | 37 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$2,898


























































































































































