- Home
- Industrial pumps | page: 18
Industrial pumps | page: 18
Water supply, drainage, heat supply and transportation of process fluids both in the home and in industry, organization of irrigation and pumping of chemical and aggressive liquids, pumping for food technology, components and additives, pumps for petrochemistry - all this work is done by pumps. Depending on the purpose of the pumps are divided by design and purpose, by type of drive and characteristics: the material of the working part, the capacity.
Selection of pumps can be done on our website using a filter, or call or chat to consult the leading engineers of our company.
Selection by parameters
In stock
Vendor code: S244-1019
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 11.5 |
| Feed height, m | 30 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$1,376
In stock
Vendor code: 779561
| Producer | AQUATICA |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Height, mm | 185 |
| Power capacity, Wt | 370-2200 |
| Length, mm | 150 |
$30
In stock
Vendor code: 779564
| Producer | AQUATICA |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Height, mm | 170 |
| Power capacity, Wt | 5500-7500 W |
| Length, mm | 160 |
$84
In stock
Vendor code: 1027337
| Producer | BTS Engineering |
| Rate of turn, rpm | 10 000 |
| Protection | IP20 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Explosion protection | No |
$315
In stock
Vendor code: 1027339
| Producer | BTS Engineering |
| Rate of turn, rpm | 10 000 |
| Protection | IP20 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Explosion protection | No |
$315
In stock
Vendor code: 1027340
| Producer | BTS Engineering |
| Rate of turn, rpm | 9 500 |
| Explosion protection | Yes |
| Power capacity, Wt | 375 |
| Max.air pressure, bar | 7 |
$542
In stock
Vendor code: 1027353
| Producer | BTS Engineering |
| Material | AISI 316L |
| Output pipe diameter | 25 mm |
| Max.temperature, C | 100 |
| Height, mm | 1 000 |
$576
$356
In stock
Vendor code: 1004150
| Gear meshing type | external |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 0.54 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | 3/4" |
$208
In stock
Vendor code: 1004189
| Producer | Moldovahidromash |
| Pump capacity, m3/h | 50 |
| Feed height, m | 50 |
| Power capacity, kW | 15 |
| Input pipe diameter | DN100 |
$2,428
In stock
Vendor code: 1004186
| Producer | Moldovahidromash |
| Power capacity, kW | 15 |
| Material | AISI 321 |
| Input pipe diameter | DN80 |
| Output pipe diameter | DN40 |
$2,783
In stock
Vendor code: 2105007
| Producer | ETATRON D.S. |
| Type | Cable DIN SN6 - BNC |
| Cabel length,m | 15 |
| Housing material | PP |
| Country of Origin | Italy |
$147
In stock
Vendor code: AEL0004501
| Producer | ETATRON D.S. |
| Type | Sensor |
| Length, mm | 150 |
| Dimensions, mm | 150х12 |
| Pressure, bar | 16 |
$487
In stock
Vendor code: SPS0002201
| Producer | ETATRON D.S. |
| Measuring parameters | pH-Rx-Cl-T |
| Measuring parameters | 0-2 ppm |
| Housing material | Plexiglass |
| Rubber type | VITON |
$1,381
In stock
Vendor code: 1028190
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 12 |
| Feed height, m | 81 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$1,229
In stock
Vendor code: AD35005090A00000
| Producer | AQUA |
| Material | PP |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Microprocessing |
| Dimensions, mm | 187х140х272 |
$301
In stock
Vendor code: AD0TP0301000A100
| Producer | AQUA |
| Power capacity, Wt | 8 |
| Dimensions, mm | 187х140х272 |
| Pressure, bar | 1 |
| Flow rate, l/h | 3 |
$372
In stock
Vendor code: ADPCH34
| Producer | AQUA |
| Material | PP |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Measuring parameters | Cl |
| Serial number of the pump | HC300 |
$1,130
In stock
Vendor code: FMZ10.10PWRVTS6B
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 16 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | PP |
$1,140
In stock
Vendor code: 1004111
| Producer | KNZ |
| Power capacity, kW | 11 |
| Material | Steel |
| Input pipe diameter | DN65 |
| Output pipe diameter | DN40 |
$2,016
In stock
Vendor code: 1030771
| Producer | KNZ |
| Pump capacity, m3/h | 160 |
| Feed height, m | 29 |
| Power capacity, kW | 55 |
| Material | cast iron |
$3,665
In stock
Vendor code: 1034786
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 21.8 |
| Feed height, m | 38 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$1,595
In stock
Vendor code: PLX2422201
| Producer | ETATRON D.S. |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Microprocessing |
| Power capacity, Wt | 37 W 0,16А |
| Model | MA/MB |
$234
In stock
Vendor code: BD0300AP00000
| Producer | ETATRON D.S. |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Material | AISI 316L |
| Explosion protection | No |
| Control | Manual |
$1,178
In stock
Vendor code: BP1027BI00900
| Producer | ETATRON D.S. |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | PVC |
| Control | Manual |
| Model | BI |
$2,572
In stock
Vendor code: CXB0002502
| Producer | ETATRON D.S. |
| Protection | IP66 |
| Dimensions, mm | 206,5х159х113 |
| Measuring parameters | 1 |
| Measuring parameters | pH |
$451
In stock
Vendor code: CXB0002602
| Producer | ETATRON D.S. |
| Protection | IP66 |
| Dimensions, mm | 206,5х159х113 |
| Measuring parameters | 1 |
| Measuring parameters | Rx |
$462
In stock
Vendor code: SCV0001005
| Producer | ETATRON D.S. |
| Type | Cable |
| Cabel length,m | 2 |
| Country of Origin | Italy |
$184
In stock
Vendor code: PPF0225564
| Producer | ETATRON D.S. |
| Rate of turn, rpm | 20 |
| Power supply | 24V |
| Control | Manual |
| Pressure, bar | 1 |
$87
In stock
Vendor code: 1035074
| Producer | JEFF |
| Pump capacity, m3/h | 7.2 |
| Feed height, m | 26 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$233



































































































































































