- Home
- Industrial pumps | page: 4
Industrial pumps | page: 4
Water supply, drainage, heat supply and transportation of process fluids both in the home and in industry, organization of irrigation and pumping of chemical and aggressive liquids, pumping for food technology, components and additives, pumps for petrochemistry - all this work is done by pumps. Depending on the purpose of the pumps are divided by design and purpose, by type of drive and characteristics: the material of the working part, the capacity.
Selection of pumps can be done on our website using a filter, or call or chat to consult the leading engineers of our company.
Selection by parameters
Producer: PedrolloClear
Pre-order only
Vendor code: 41PQ70A1
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 3 |
| Feed height, m | 65 |
| Power capacity, kW | 0,39 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$165
Pre-order only
Vendor code: 41PQ80A1
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 3 |
| Feed height, m | 70 |
| Power capacity, kW | 0,4 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$171
Pre-order only
Vendor code: 41PQ90A1
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 2.4 |
| Feed height, m | 82 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | G 3/4" |
$199
Pre-order only
Vendor code: 41PQ917A1
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 4.2 |
| Feed height, m | 85 |
| Power capacity, kW | 0,4 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$287
Pre-order only
Vendor code: 41PQ927A1
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 4.8 |
| Feed height, m | 90 |
| Power capacity, kW | 0,4 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$312
Pre-order only
Vendor code: 41PQ937A1
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 5.4 |
| Feed height, m | 95 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$334
Pre-order only
Vendor code: 41PNQ60A
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 2.4 |
| Feed height, m | 40 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$99
Pre-order only
Vendor code: 41PNQ67A
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 3 |
| Feed height, m | 55 |
| Power capacity, kW | 0,5 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$128
Pre-order only
Vendor code: 41PQT70A
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 3 |
| Feed height, m | 65 |
| Power capacity, kW | 0,6 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$182
Pre-order only
Vendor code: 41PQT80A
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 3 |
| Feed height, m | 70 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$186
Pre-order only
Vendor code: 41PQT90A
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 2.4 |
| Feed height, m | 90 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | G 3/4" |
$217
Pre-order only
Vendor code: 41PQT917A
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 4.2 |
| Feed height, m | 85 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$295
Pre-order only
Vendor code: 41PQT927A
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 4.8 |
| Feed height, m | 90 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$320
Pre-order only
Vendor code: 41PQT937A
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 5.4 |
| Feed height, m | 100 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$334
Pre-order only
Vendor code: 41PNK63A1
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 3.3 |
| Feed height, m | 21 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$86
Pre-order only
Vendor code: 48TXP11A1U
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 3.5 |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Output pipe diameter | G 1 1/4" |
$208
Pre-order only
Vendor code: 48TXP12A1U
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 6.5 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Output pipe diameter | G 1 1/4" |
$216
Pre-order only
Vendor code: 48TXP13A1U
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 9.6 |
| Feed height, m | 5.5 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Output pipe diameter | G 1 1/4" |
$238
Pre-order only
Vendor code: 48TXP24A1U
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 12 |
| Feed height, m | 6.5 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$546
Pre-order only
Vendor code: 48TXP25A1U
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 13.2 |
| Feed height, m | 10.5 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$566
Pre-order only
Vendor code: 48TXV12A1U
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 7.2 |
| Feed height, m | 3.7 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Output pipe diameter | G 1 1/4" |
$225
Pre-order only
Vendor code: 48TXV13A1U
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 7.2 |
| Feed height, m | 4.7 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Output pipe diameter | G 1 1/4" |
$240
Pre-order only
Vendor code: 48TXV24A1U
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 8.4 |
| Feed height, m | 6 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$555
Pre-order only
Vendor code: 48TXV25A1U
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 10.8 |
| Feed height, m | 7.7 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$579
Pre-order only
Vendor code: 48SGV90A0A1U
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 9 |
| Feed height, m | 5.2 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$294
Pre-order only
Vendor code: 48SGV96B0A1U
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 12 |
| Feed height, m | 5.8 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$333
Pre-order only
Vendor code: 48SGV96B0AU
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 12 |
| Feed height, m | 5.8 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$342
Pre-order only
Vendor code: 48SGV96C0A1U
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 7.5 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$396
Pre-order only
Vendor code: 48SGV96C0AU
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 7.5 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$396
Pre-order only
Vendor code: 48SGV91C0A1U
| Producer | Pedrollo |
| Pump capacity, m3/h | 12 |
| Feed height, m | 3.6 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Output pipe diameter | G 2" |
$302



































































































































































