- Home
- Industrial pumps
Industrial pumps
Water supply, drainage, heat supply and transportation of process fluids both in the home and in industry, organization of irrigation and pumping of chemical and aggressive liquids, pumping for food technology, components and additives, pumps for petrochemistry - all this work is done by pumps. Depending on the purpose of the pumps are divided by design and purpose, by type of drive and characteristics: the material of the working part, the capacity.
Selection of pumps can be done on our website using a filter, or call or chat to consult the leading engineers of our company.
Selection by parameters
Producer: WiloClear
In stock
Vendor code: 4118044
| Producer | Wilo |
| Power capacity, kW | 0,058 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$165
Pre-order only
Vendor code: 4183362
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 35 |
| Feed height, m | 140 |
| Input pipe diameter | DN50 |
| Output pipe diameter | DN50 |
$2,761
Pre-order only
Vendor code: 4201299
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 16 |
| Feed height, m | 82 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$1,329
Pre-order only
Vendor code: 4201302
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 16 |
| Feed height, m | 98 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$1,396
Pre-order only
Vendor code: 4183409
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 55 |
| Feed height, m | 125 |
| Input pipe diameter | DN65 |
| Output pipe diameter | DN65 |
$3,046
Pre-order only
Vendor code: 4183402
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 55 |
| Feed height, m | 37 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$1,344
Pre-order only
Vendor code: 4201337
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 15 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$692
Pre-order only
Vendor code: 4201339
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 22 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$709
Pre-order only
Vendor code: 4201341
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 29 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$725
Pre-order only
Vendor code: 4201343
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 37 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$750
Pre-order only
Vendor code: 4201345
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 44 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$761
Pre-order only
Vendor code: 4201347
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 51 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$783
Pre-order only
Vendor code: 4201349
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 58 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$803
Pre-order only
Vendor code: 4201351
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 65 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$858
Pre-order only
Vendor code: 4201353
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 72 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$915
Pre-order only
Vendor code: 4201355
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 80 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$959
Pre-order only
Vendor code: 4201357
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 88 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$980
Pre-order only
Vendor code: 4201359
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 95 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$1,029
Pre-order only
Vendor code: 4201360
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 103 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$1,044
Pre-order only
Vendor code: 4201361
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 118 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$1,120
Pre-order only
Vendor code: 4201362
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 133 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$1,150
Pre-order only
Vendor code: 4201363
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 150 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$1,280
Pre-order only
Vendor code: 4201364
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 15 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$681
Pre-order only
Vendor code: 4201366
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 26 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$707
Pre-order only
Vendor code: 4201369
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 30 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$736
Pre-order only
Vendor code: 4201372
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 40 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$761
Pre-order only
Vendor code: 4201374
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 46 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$787
Pre-order only
Vendor code: 4201377
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 55 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$861
Pre-order only
Vendor code: 4201380
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 62 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$895
Pre-order only
Vendor code: 4201382
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 70 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$981



































































































































































