- Home
- Industrial pumps
- Pumps by type | page: 5
Pumps by type | page: 5

Moving different types of liquid, water, liquid food products, acids and alkalis, water with the inclusion of abrasives, liquids with a large inclusion of dry substances, concentrated or products with a high dry matter content, oils, oil products are pumped by pumps of different types of working mechanism.
Centrifugal pumps, where an impeller of a certain configuration captures liquid and, under the influence of centrifugal force, moves the liquid into the system or pipelines.
Positive displacement pumps of gear type, screw, diaphragm, plunger, piston, cam, hose, peristaltic, diaphragm, in different designs and materials, all of these are pumps by type.
Barrel pumps
Vacuum pumps
Vertical semi-submersible pumps
Screw pumps
Vortex pumps
Hermetic pumps
Dispersant-emulsifier, homogenizer
Dosing pumps
Impeller pumps
Sewer stations
Cantilever pumps
Lobe pumps
Diaphragm pumps
Pneumatic diaphragm submersible pumps
Multistage pumps
Cast iron monobloc pumps
Motor pumps
Motor diaphragm pumps
Ex ATEX pump
PTO driven pump
Double inlet pumps
Inline pumps
Glandless pumps
Axial pumps
Peristaltic pumps
Rotary vane pumps
Plunger pumps
Semi-submersible fecal, drainage pump
Submersible drainage and fecal pumps
Submersible slurry pumps
Piston pumps
Roller pumps
Self-priming centrifgual pump
Sanitary, hygienic pumps
Borehole pumps
Solenoid pump dispenser
Water supply and fire extinguishing stations
Chemical magnetic pumps
Centrifugal pumps
Gear pumps
Industrial hose peristaltic pumps
Selection by parameters
In stock
Vendor code: PBV4337274
| Producer | ETATRON D.S. |
| Rate of turn, rpm | 34 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Manual |
| Power capacity, Wt | 6 W |
$143
In stock
Vendor code: 1039399
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 3.5 |
| Feed height, m | 53 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$638
In stock
Vendor code: 1039405
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 7 |
| Feed height, m | 66 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$767
In stock
Vendor code: 1041343
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | EDWIN |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 239 |
| Power capacity, kW | 3 |
$393
In stock
Vendor code: 1041288
| Frequency control | Yes |
| Producer | EDWIN |
| Pump capacity, m3/h | 3.7 |
| Feed height, m | 7 |
| Power capacity, kW | 0,005-0,047 |
$72
In stock
Vendor code: 1041501
| Diameter of pump | 6" (150 mm) |
| Producer | EDWIN |
| Pump capacity, m3/h | 24 |
| Feed height, m | 198 |
| Power capacity, kW | 11 |
$1,231
In stock
Vendor code: 1042762
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 8.4 |
| Feed height, m | 335 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
$480
In stock
Vendor code: 1042771
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 10.8 |
| Feed height, m | 238 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
$417
In stock
Vendor code: 1042772
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 10.8 |
| Feed height, m | 263 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
$472
In stock
Vendor code: 1042773
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 10.8 |
| Feed height, m | 288 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
$483
In stock
Vendor code: 1042779
| Diameter of pump | 6" (150 mm) |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 24 |
| Feed height, m | 190 |
| Power capacity, kW | 11 |
$1,174
In stock
Vendor code: 1042877
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 48 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$325
In stock
Vendor code: 1043232
| Diameter of pump | 6" (150 mm) |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 16 |
| Feed height, m | 145 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
$483
In stock
Vendor code: 1043233
| Diameter of pump | 6" (150 mm) |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 16 |
| Feed height, m | 173 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
$536
In stock
Vendor code: 1043234
| Diameter of pump | 6" (150 mm) |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 16 |
| Feed height, m | 202 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
$550
In stock
Vendor code: ADA10012B2000
| Electromagnet | M60 |
| Producer | AQUA |
| Material | PVDF |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Manual |
$207
In stock
Vendor code: P0035P-HTTPT1-AB
| Temperature (min), °C | -4 |
| Producer | FLUIMAC |
| Pump capacity, m3/h | 2.1 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
$324
In stock
Vendor code: 1052212
| Gear meshing type | external |
| Gear material | AISI 304 |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 3 |
| Feed height, m | 30 |
$407
In stock
Vendor code: 1052218
| Gear meshing type | external |
| Gear material | AISI 304 |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 3 |
| Feed height, m | 30 |
$414
In stock
Vendor code: 1057118
| Producer | Qeehua |
| Pump capacity, m3/h | 3.78 |
| Feed height, m | 6.5 |
| Power capacity, kW | 0,12 |
| Material | CFRETFE |
$509
In stock
Vendor code: 1057119
| Producer | Qeehua |
| Pump capacity, m3/h | 3.78 |
| Feed height, m | 6.5 |
| Power capacity, kW | 0,12 |
| Material | PP |
$321
In stock
Vendor code: 1057586
| Diameter of pump | 6" (150 mm) |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 16 |
| Feed height, m | 289 |
| Power capacity, kW | 11 |
$759
In stock
Vendor code: 1019124
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 22 |
| Feed height, m | 26.5 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$665
In stock
Vendor code: 1019130
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 36 |
| Feed height, m | 18.4 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$671
In stock
Vendor code: 1019131
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 36 |
| Feed height, m | 24 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$758
In stock
Vendor code: 1019134
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 47.5 |
| Power capacity, kW | 9,2 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$1,237
In stock
Vendor code: 1019135
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 50 |
| Feed height, m | 51.5 |
| Power capacity, kW | 11 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$1,282
In stock
Vendor code: 1019052
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 35 |
| Feed height, m | 29 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | cast iron |
$428
In stock
Vendor code: 1019083
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 90 |
| Feed height, m | 22.5 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | cast iron |
$587
In stock
Vendor code: 1000993
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 8 |
| Feed height, m | 95 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
$935




































































































































































































