- Home
- Shut-off valves
- Disc flaps | page: 2
Disc flaps | page: 2

Rotary shutter (disc flap) - a type of reinforcement where the working element is made in the form of a disk.
The disk is fixed on the shaft axis perpendicular to the movement of the process medium. The shaft is directly connected to the outside and connected to the drive (handle-lever).
Disc dampers are used to block the movement of the medium in pipelines of large diameter, with low pressure. Mainly, disc dampers are used as shut-off bodies (where there are no strict requirements for sealing working media).
Selection by parameters
Housing material: AISI 304 stainless steelClear
Pre-order only
Vendor code: 1043382
| Connection diameter, DN | 125 |
| Producer | BTS Engineering |
| Explosion protection | No |
| Operating temperature | -60°C + 260°C |
| Nom.pressure, Mpa | 1,6 |
$439
Pre-order only
Vendor code: 1043383
| Connection diameter, DN | 250 |
| Producer | BTS Engineering |
| Explosion protection | No |
| Operating temperature | -60°C + 260°C |
| Nom.pressure, Mpa | 1,6 |
$895
Pre-order only
Vendor code: 1043384
| Connection diameter, DN | 80 |
| Control signal, mA | 4-20 |
| Producer | BTS Engineering |
| Explosion protection | No |
| Operating temperature | -60°C + 260°C |
$834
Pre-order only
Vendor code: 1043386
| Connection diameter, DN | 125 |
| Control signal, mA | 4-20 |
| Producer | BTS Engineering |
| Explosion protection | No |
| Operating temperature | -60°C + 260°C |
$937
Pre-order only
Vendor code: 1047021
| Connection diameter, DN | 150 |
| Producer | BTS Engineering |
| Explosion protection | No |
| Operating temperature | -60°C + 260°C |
| Nom.pressure, Mpa | 1,6 |
$618
Pre-order only
Vendor code: 1047022
| Connection diameter, DN | 200 |
| Producer | BTS Engineering |
| Explosion protection | No |
| Operating temperature | -60°C + 260°C |
| Nom.pressure, Mpa | 1,6 |
$890
Pre-order only
Vendor code: 1050132
| Connection diameter, DN | 40 |
| Producer | BTS Engineering |
| Operating temperature | 0°C + 120°C |
| Nom.pressure, Mpa | 1,6 |
| Connection type | interflange |
$38




































































































































