Products AlphaDynamic. Page 5

ALPHA DYNAMIC PUMPS is a successful manufacturer and global supplier of pneumatic diaphragm pumps, plastic pumps and stainless steel flexible impeller pumps. Despite the fact that the company was founded relatively recently, in 2004, high quality products and service, fast delivery and competitive prices have allowed ALPHA DYNAMIC PUMPS to develop very quickly and have stable partnerships with customers in more than 50 countries around the world.
-
Industrial pumps
- Pumps by type
-
Pumps by liquids
- Nitric acid pump
- Pump for liquid glass
- Pump for potassium bichromate, caustic soda
- Pump for cream and paste
- Pump for fish and seafood
- Pump for syrup
- Sour cream pump
- Pump for emulsions and suspensions
- Pump for spice and salt
- Pumps for viscous liquids
- Glycerin pumps
- Acid pumps
- Glue pumps
- Pumps for paints and varnishes
- Pumps for an ice cream
- Vegetable oil pumps
- Resin pumps
- Pumps for freon
- Lye pumps
- Acid-resistant pumps for aggressive liquids
- Pumps by industry, purpose
Pre-order only
Vendor code: S161-1114
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 20 |
| Feed height, m | 15 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | PP |
$7,406
Pre-order only
Vendor code: S161-1122
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 20 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | PP |
$7,699
Pre-order only
Vendor code: S161-1130
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 45 |
| Feed height, m | 24 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | PP |
$12,132
Pre-order only
Vendor code: S161-1138
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 55 |
| Feed height, m | 32 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | PP |
$13,853
Pre-order only
Vendor code: S141-1007
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 25 |
| Feed height, m | 16 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | PP |
$1,574
Pre-order only
Vendor code: S141-1053
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 9 |
| Feed height, m | 10.5 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | PVDF |
$1,530
Pre-order only
Vendor code: S141-1069
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 75 |
| Feed height, m | 38 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | PVDF |
$6,475
Pre-order only
Vendor code: S141-1016
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 45 |
| Feed height, m | 28 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | PP |
$3,283
Pre-order only
Vendor code: S141-1064
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 45 |
| Feed height, m | 24 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | PVDF |
$7,007
Pre-order only
Vendor code: S244-1106
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 3.6 |
| Feed height, m | 35 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
| Input pipe diameter | G 1" |
$569
Pre-order only
Vendor code: S244-1109
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 2.4 |
| Feed height, m | 30 |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$1,061
Pre-order only
Vendor code: S244-1111
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 2.4 |
| Feed height, m | 30 |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$1,364
Pre-order only
Vendor code: S244-1099
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 12.5 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$3,359
Pre-order only
Vendor code: S244-1076
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 8.8 |
| Feed height, m | 30 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$3,423
Pre-order only
Vendor code: S244-1024
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 17 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$2,087
Pre-order only
Vendor code: S244-1043
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 12.5 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 2,6 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$2,406
Pre-order only
Vendor code: S244-1056
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$1,973
Pre-order only
Vendor code: S244-1073
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 36 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$6,187
Pre-order only
Vendor code: S244-1100
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 20.5 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$3,599
Pre-order only
Vendor code: S994-60001-N
| Producer | AlphaDynamic |
| Feed height, m | 120 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | G 1/2" |
| Output pipe diameter | G 1/2" |
$1,096
Pre-order only
Vendor code: S994-60702-N
| Screw speed, rpm | 820 |
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 0.119 |
| Feed height, m | 120 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
$2,740
Pre-order only
Vendor code: S994-60113-N
| Screw speed, rpm | 1 080 |
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 0.397 |
| Feed height, m | 120 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
$1,985
Pre-order only
Vendor code: S994-60102-E
| Screw speed, rpm | 820 |
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 0.119 |
| Feed height, m | 120 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
$1,632
Pre-order only
Vendor code: S994-60111-E
| Screw speed, rpm | 250 |
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 0.091 |
| Feed height, m | 120 |
| Power capacity, kW | 0,18 |
$1,851
Pre-order only
Vendor code: S994-60106-F
| Screw speed, rpm | 250 |
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 0.045 |
| Feed height, m | 120 |
| Power capacity, kW | 0,25 |
$1,668
Pre-order only
Vendor code: S994-60109-F
| Screw speed, rpm | 500 |
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 0.236 |
| Feed height, m | 120 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
$2,046
Pre-order only
Vendor code: A120-0165-T
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 5.7 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | 3/4" |
Price on request
Pre-order only
Vendor code: S121-1005
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 31 |
| Feed height, m | 24 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | PP |
$2,318
Pre-order only
Vendor code: S121-1013-F
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 100 |
| Feed height, m | 48 |
| Power capacity, kW | 18,5 |
| Material | PP |
$10,997
Pre-order only
Vendor code: S121-1057
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 31 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | PVDF |
$8,041


























































































































































