Products AlphaDynamic. Page 6

ALPHA DYNAMIC PUMPS is a successful manufacturer and global supplier of pneumatic diaphragm pumps, plastic pumps and stainless steel flexible impeller pumps. Despite the fact that the company was founded relatively recently, in 2004, high quality products and service, fast delivery and competitive prices have allowed ALPHA DYNAMIC PUMPS to develop very quickly and have stable partnerships with customers in more than 50 countries around the world.
-
Industrial pumps
- Pumps by type
-
Pumps by liquids
- Nitric acid pump
- Pump for liquid glass
- Pump for potassium bichromate, caustic soda
- Pump for cream and paste
- Pump for fish and seafood
- Pump for syrup
- Sour cream pump
- Pump for emulsions and suspensions
- Pump for spice and salt
- Pumps for viscous liquids
- Glycerin pumps
- Acid pumps
- Glue pumps
- Pumps for paints and varnishes
- Pumps for an ice cream
- Vegetable oil pumps
- Resin pumps
- Pumps for freon
- Lye pumps
- Acid-resistant pumps for aggressive liquids
- Pumps by industry, purpose
Pre-order only
Vendor code: S244-1078
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 17 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$3,953
Pre-order only
Vendor code: S244-1025
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 26 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 4,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$2,119
Pre-order only
Vendor code: S244-1044
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 17 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$2,406
Pre-order only
Vendor code: S244-1062
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 12.5 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 2,6 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$2,972
Pre-order only
Vendor code: S244-1074
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 56 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 4,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$6,730
Pre-order only
Vendor code: S244-1101
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 56 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 4,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$4,546
Pre-order only
Vendor code: S994-60103-N
| Screw speed, rpm | 820 |
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 0.119 |
| Feed height, m | 120 |
| Power capacity, kW | 0,25 |
$1,547
Pre-order only
Vendor code: S994-60002-N
| Producer | AlphaDynamic |
| Feed height, m | 120 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
| Output pipe diameter | G 1 1/4" |
$1,364
Pre-order only
Vendor code: S994-60703-N
| Screw speed, rpm | 500 |
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 0.236 |
| Feed height, m | 120 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
$2,983
Pre-order only
Vendor code: S994-60701-E
| Screw speed, rpm | 500 |
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 0.068 |
| Feed height, m | 120 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
$2,764
Pre-order only
Vendor code: S994-60112-E
| Screw speed, rpm | 400 |
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 0.182 |
| Feed height, m | 120 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
$2,009
Pre-order only
Vendor code: S994-60101-F
| Screw speed, rpm | 500 |
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 0.068 |
| Feed height, m | 120 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
$1,729
Pre-order only
Vendor code: S994-60110-F
| Screw speed, rpm | 400 |
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 0.182 |
| Feed height, m | 120 |
| Power capacity, kW | 0,18 |
$1,948
Pre-order only
Vendor code: A125-0165-T
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 10.08 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | 1" |
Price on request
Pre-order only
Vendor code: S121-1005
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 31 |
| Feed height, m | 24 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | PP |
$2,318
Pre-order only
Vendor code: S121-1013-F
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 100 |
| Feed height, m | 48 |
| Power capacity, kW | 18,5 |
| Material | PP |
$10,997
Pre-order only
Vendor code: S121-1057
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 31 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | PVDF |
$8,041
Pre-order only
Vendor code: A005-0003-T
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 0.3 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1/4" |
$275
Pre-order only
Vendor code: A025-0007-E
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 9.9 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1" |
$681
Pre-order only
Vendor code: A015-0064-N
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 4.32 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | AL |
| Input pipe diameter | 1/2" |
$368
Pre-order only
Vendor code: A150-3061-T
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 35.7 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | AL |
| Input pipe diameter | 2" |
$1,986
Pre-order only
Vendor code: A051-0103-T
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 39 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PVDF |
| Input pipe diameter | 2" |
$10,934
Pre-order only
Vendor code: A015-7152-T
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 4.32 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | 1/2" |
$1,105
Pre-order only
Vendor code: A040-7152-T
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 21.6 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | 1 1/2" |
$2,253
Pre-order only
Vendor code: A080-7153-T
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 48.6 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | 3" |
$5,113
Pre-order only
Vendor code: S161-1007
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 15 |
| Feed height, m | 12 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | PP |
$3,202
Pre-order only
Vendor code: S161-3013
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 20 |
| Feed height, m | 15 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | PP |
$4,446
Pre-order only
Vendor code: S161-1019
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 20 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | PP |
$3,434
Pre-order only
Vendor code: S161-1025
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 40 |
| Feed height, m | 21 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | PP |
$3,763
Pre-order only
Vendor code: S161-3029
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 45 |
| Feed height, m | 24 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | PP |
$6,221


























































































































































