Products AlphaDynamic. Page 7

ALPHA DYNAMIC PUMPS is a successful manufacturer and global supplier of pneumatic diaphragm pumps, plastic pumps and stainless steel flexible impeller pumps. Despite the fact that the company was founded relatively recently, in 2004, high quality products and service, fast delivery and competitive prices have allowed ALPHA DYNAMIC PUMPS to develop very quickly and have stable partnerships with customers in more than 50 countries around the world.
-
Industrial pumps
- Pumps by type
-
Pumps by liquids
- Nitric acid pump
- Pump for liquid glass
- Pump for potassium bichromate, caustic soda
- Pump for cream and paste
- Pump for fish and seafood
- Pump for syrup
- Sour cream pump
- Pump for emulsions and suspensions
- Pump for spice and salt
- Pumps for viscous liquids
- Glycerin pumps
- Acid pumps
- Glue pumps
- Pumps for paints and varnishes
- Pumps for an ice cream
- Vegetable oil pumps
- Resin pumps
- Pumps for freon
- Lye pumps
- Acid-resistant pumps for aggressive liquids
- Pumps by industry, purpose
Pre-order only
Vendor code: S121-1005
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 31 |
| Feed height, m | 24 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | PP |
$2,318
Pre-order only
Vendor code: S121-1013-F
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 100 |
| Feed height, m | 48 |
| Power capacity, kW | 18,5 |
| Material | PP |
$10,997
Pre-order only
Vendor code: S121-1057
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 31 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | PVDF |
$8,041
Pre-order only
Vendor code: A005-0003-T
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 0.3 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1/4" |
$275
Pre-order only
Vendor code: A025-0007-E
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 9.9 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1" |
$681
Pre-order only
Vendor code: A015-0064-N
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 4.32 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | AL |
| Input pipe diameter | 1/2" |
$368
Pre-order only
Vendor code: A150-3061-T
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 35.7 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | AL |
| Input pipe diameter | 2" |
$1,986
Pre-order only
Vendor code: A051-0103-T
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 39 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PVDF |
| Input pipe diameter | 2" |
$10,934
Pre-order only
Vendor code: A015-7152-T
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 4.32 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | 1/2" |
$1,105
Pre-order only
Vendor code: A040-7152-T
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 21.6 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | 1 1/2" |
$2,253
Pre-order only
Vendor code: A080-7153-T
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 48.6 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | 3" |
$5,113
Pre-order only
Vendor code: S161-1007
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 15 |
| Feed height, m | 12 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | PP |
$3,202
Pre-order only
Vendor code: S161-3013
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 20 |
| Feed height, m | 15 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | PP |
$4,446
Pre-order only
Vendor code: S161-1020
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 20 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | PP |
$3,495
Pre-order only
Vendor code: S161-1026
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 40 |
| Feed height, m | 21 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | PP |
$3,788
Pre-order only
Vendor code: S161-3030
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 45 |
| Feed height, m | 24 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | PP |
$6,922
Pre-order only
Vendor code: S161-1036
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 55 |
| Feed height, m | 32 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | PP |
$5,275
Pre-order only
Vendor code: S161-1042
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 75 |
| Feed height, m | 35 |
| Power capacity, kW | 11 |
| Material | PP |
$5,804
Pre-order only
Vendor code: S161-1108
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 15 |
| Feed height, m | 12 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | PP |
$6,626
Pre-order only
Vendor code: S161-1116
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 25 |
| Feed height, m | 15.5 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | PP |
$6,927
Pre-order only
Vendor code: S161-1124
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 40 |
| Feed height, m | 21 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | PP |
$7,406
Pre-order only
Vendor code: S161-1132
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 45 |
| Feed height, m | 27 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Material | PP |
$12,988
Pre-order only
Vendor code: S161-1140
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 75 |
| Feed height, m | 35 |
| Power capacity, kW | 11 |
| Material | PP |
$13,560
Pre-order only
Vendor code: S141-1011
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 40 |
| Feed height, m | 21 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | PP |
$1,978
Pre-order only
Vendor code: S141-1057
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 25 |
| Feed height, m | 16 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | PVDF |
$2,547
Pre-order only
Vendor code: S141-1004
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 9 |
| Feed height, m | 10.5 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | PP |
$1,238
Pre-order only
Vendor code: S141-1020
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 75 |
| Feed height, m | 38 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | PP |
$3,884
Pre-order only
Vendor code: S141-1068
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 55 |
| Feed height, m | 32 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | PVDF |
$7,923
Pre-order only
Vendor code: S244-1007
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 17 |
| Feed height, m | 30 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
$783
Pre-order only
Vendor code: S244-1031
| Producer | AlphaDynamic |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
| Output pipe diameter | G 1 1/4" |
$1,628


























































































































































