Products AlphaDynamic. Page 8

ALPHA DYNAMIC PUMPS is a successful manufacturer and global supplier of pneumatic diaphragm pumps, plastic pumps and stainless steel flexible impeller pumps. Despite the fact that the company was founded relatively recently, in 2004, high quality products and service, fast delivery and competitive prices have allowed ALPHA DYNAMIC PUMPS to develop very quickly and have stable partnerships with customers in more than 50 countries around the world.
-
Industrial pumps
- Pumps by type
-
Pumps by liquids
- Nitric acid pump
- Pump for liquid glass
- Pump for potassium bichromate, caustic soda
- Pump for cream and paste
- Pump for fish and seafood
- Pump for syrup
- Sour cream pump
- Pump for emulsions and suspensions
- Pump for spice and salt
- Pumps for viscous liquids
- Glycerin pumps
- Acid pumps
- Glue pumps
- Pumps for paints and varnishes
- Pumps for an ice cream
- Vegetable oil pumps
- Resin pumps
- Pumps for freon
- Lye pumps
- Acid-resistant pumps for aggressive liquids
- Pumps by industry, purpose
Pre-order only
Vendor code: S244-1051
| Producer | AlphaDynamic |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
| Output pipe diameter | G 1 1/4" |
$1,566
Pre-order only
Vendor code: S244-1103
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 12.5 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$3,891
Pre-order only
Vendor code: S244-1079
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 26 |
| Feed height, m | 20 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$4,748
Pre-order only
Vendor code: S244-1027
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 36 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 3,7 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$2,962
Pre-order only
Vendor code: S244-1045
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 26 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 4,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$2,519
Pre-order only
Vendor code: S244-1063
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 17 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$2,972
Pre-order only
Vendor code: S244-1075
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 4.5 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$3,485
Pre-order only
Vendor code: S244-1104
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 20.5 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$3,724
Pre-order only
Vendor code: S994-60104-N
| Screw speed, rpm | 500 |
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 0.068 |
| Feed height, m | 120 |
| Power capacity, kW | 0,25 |
$1,547
Pre-order only
Vendor code: S994-60107-N
| Screw speed, rpm | 820 |
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 0.273 |
| Feed height, m | 120 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
$1,924
Pre-order only
Vendor code: S994-60001-E
| Producer | AlphaDynamic |
| Feed height, m | 120 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | G 1/2" |
| Output pipe diameter | G 1/2" |
$1,120
Pre-order only
Vendor code: S994-60702-E
| Screw speed, rpm | 820 |
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 0.119 |
| Feed height, m | 120 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
$2,764
Pre-order only
Vendor code: S994-60113-E
| Screw speed, rpm | 1 080 |
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 0.397 |
| Feed height, m | 120 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
$2,009
Pre-order only
Vendor code: S994-60102-F
| Screw speed, rpm | 820 |
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 0.119 |
| Feed height, m | 120 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
$1,729
Pre-order only
Vendor code: S994-60111-F
| Screw speed, rpm | 250 |
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 0.091 |
| Feed height, m | 120 |
| Power capacity, kW | 0,18 |
$1,948
Pre-order only
Vendor code: RM010-0003-F
| Producer | AlphaDynamic |
| Type of spare | KIT spare parts set |
| Serial number of the pump | RUBY |
| Country of Origin | Greece |
| Application | ALPHADYNAMIC RUBY 010P |
$108
Pre-order only
Vendor code: S121-1006
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 31 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | PP |
$4,336
Pre-order only
Vendor code: S121-1014-F
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 100 |
| Feed height, m | 48 |
| Power capacity, kW | 22 |
| Material | PP |
$11,217
Pre-order only
Vendor code: S121-1058
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 51 |
| Feed height, m | 34 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Material | PVDF |
$8,700
Pre-order only
Vendor code: A010-0003-F
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 1.32 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 3/8" |
$299
Pre-order only
Vendor code: A040-0003-F
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 18.6 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1 1/2" |
$1,349
Pre-order only
Vendor code: A120-0061-T
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 5.64 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | AL |
| Input pipe diameter | 3/4" |
$622
Pre-order only
Vendor code: A180-3064-N
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 51 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | AL |
| Input pipe diameter | 3" |
$2,118
Pre-order only
Vendor code: A081-0103-T
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 54 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PVDF |
| Input pipe diameter | 3" |
$9,004
Pre-order only
Vendor code: A015-7153-T
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 4.32 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | 1/2" |
$1,111
Pre-order only
Vendor code: A040-7153-T
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 21.6 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | 1 1/2" |
$2,253
Pre-order only
Vendor code: A080-7168-T
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 45 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | 3" |
$6,473
Pre-order only
Vendor code: S161-1008
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 15 |
| Feed height, m | 12 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | PP |
$3,265
Pre-order only
Vendor code: S161-3014
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 20 |
| Feed height, m | 15 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | PP |
$5,174
Pre-order only
Vendor code: S161-1021
| Producer | AlphaDynamic |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 20 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | PP |
$3,520


























































































































































