Products DEBEM. Page 10

Debem has been working in the field of pumping equipment for more than 30 years. Debem is an innovative company specializing in the production of industrial pumps for pumping highly corrosive and aggressive media.
-
Industrial pumps
- Pumps by type
-
Pumps by liquids
- Nitric acid pump
- Pump for liquid glass
- Pump for potassium bichromate, caustic soda
- Pump for cream and paste
- Pumps for viscous liquids
- Pumps for hexane
- Glycerin pumps
- Acid pumps
- Glue pumps
- Pumps for paints and varnishes
- Pumps for an ice cream
- Chemical dosing pumps
- Resin pumps
- Pumps for pumping alcohol ЕХ
- Pumps for freon
- Lye pumps
- Acid-resistant pumps for aggressive liquids
- Pumps by industry, purpose
- Pumps by manufacturer
Pre-order only
Vendor code: IB81-A-HTTAT-C
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | 1" |
$2,928
Pre-order only
Vendor code: IB81-P-D-DPD--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1" |
$819
Pre-order only
Vendor code: IB81-P-MTTPD--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1" |
$540
Pre-order only
Vendor code: IMICRA-MTAAD--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 1.8 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | 1/2" |
$862
Pre-order only
Vendor code: IMICRP-M-APD--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 1.8 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1/2" |
$358
Pre-order only
Vendor code: ICU15P-NTTPV
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 1.02 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 3/8" |
$542
Pre-order only
Vendor code: ICU15P-NTTPD--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 1.02 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 3/8" |
$496
Pre-order only
Vendor code: IM120P-D-0800-N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 25 |
| Feed height, m | 16 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | PP |
$3,060
Pre-order only
Vendor code: IM130P-D-1000-N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 20 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | PP |
$3,118
Pre-order only
Vendor code: IM140F-D-0800-N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 40 |
| Feed height, m | 21 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | PVDF |
$5,858
Pre-order only
Vendor code: IM150P-D-0800-N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | PP |
$3,812
Pre-order only
Vendor code: IM155P-D-1250-N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 45 |
| Feed height, m | 28 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Material | PP |
$4,795
Pre-order only
Vendor code: IM180FCV-1250-N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 75 |
| Feed height, m | 38 |
| Power capacity, kW | 11 |
| Material | PVDF |
$12,344
Pre-order only
Vendor code: IM080P-V-0250-N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 7.2 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | PP |
$2,057
Pre-order only
Vendor code: IM090P-V-0800-N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 9 |
| Feed height, m | 10.5 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | PP |
$2,134
Pre-order only
Vendor code: IM095P-V-1000-N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 16 |
| Feed height, m | 14 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | PP |
$2,906
Pre-order only
Vendor code: DM15FC-SD1NE090
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 23.5 |
| Feed height, m | 19.8 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | PVDF |
$1,713
Pre-order only
Vendor code: DM06P-SD2BE071
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 8.5 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | PP |
$755
Pre-order only
Vendor code: DM06FCSV3BE071
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 8.5 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | PVDF |
$1,053
Pre-order only
Vendor code: DM10FCSV2BE080
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 13 |
| Feed height, m | 13.8 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | PVDF |
$1,267
Pre-order only
Vendor code: DM30P-SV1BE112
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 35 |
| Feed height, m | 24 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | PP |
$1,500
Pre-order only
Vendor code: mp3086_9
| Producer | DEBEM |
| Rate of turn, rpm | 86 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Max.temperature, C | 60 |
| Model | MP-3 |
$554
Pre-order only
Vendor code: mp6118_12
| Producer | DEBEM |
| Rate of turn, rpm | 118 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Max.temperature, C | 60 |
| Model | MP-6 |
$627
Pre-order only
Vendor code: mp1128-22
| Producer | DEBEM |
| Feed height, m | 80 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | 1" |
| Output pipe diameter | 1" |
$1,920
Pre-order only
Vendor code: mp1136-25
| Producer | DEBEM |
| Feed height, m | 80 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | 1 1/2" |
| Output pipe diameter | 1 1/4" |
$1,920
Pre-order only
Vendor code: MB100FC-TSVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 10 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | PVDF |
$1,588
Pre-order only
Vendor code: MB100--FCTSVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 10 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | PVDF |
$1,836
Pre-order only
Vendor code: MB100--P-TSVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 10 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | PP |
$1,120
Pre-order only
Vendor code: MB110--FCTSVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 20 |
| Feed height, m | 16 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | PVDF |
$2,433
Pre-order only
Vendor code: MB120--FCTSDN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 25 |
| Feed height, m | 18 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | PVDF |
$2,699


























































































































































