Products DEBEM. Page 11

Debem has been working in the field of pumping equipment for more than 30 years. Debem is an innovative company specializing in the production of industrial pumps for pumping highly corrosive and aggressive media.
-
Industrial pumps
- Pumps by type
-
Pumps by liquids
- Nitric acid pump
- Pump for liquid glass
- Pump for potassium bichromate, caustic soda
- Pump for cream and paste
- Pumps for viscous liquids
- Pumps for hexane
- Glycerin pumps
- Acid pumps
- Glue pumps
- Pumps for paints and varnishes
- Pumps for an ice cream
- Chemical dosing pumps
- Resin pumps
- Pumps for pumping alcohol ЕХ
- Pumps for freon
- Lye pumps
- Acid-resistant pumps for aggressive liquids
- Pumps by industry, purpose
- Pumps by manufacturer
Pre-order only
Vendor code: B500ME000210ATF
| Producer | DEBEM |
| Material | PTFE |
| Serial number of the pump | BOXER |
| Country of Origin | Italy |
| Application | BOXER 502, BOXER 503 |
$264
Pre-order only
Vendor code: DM06P-SV2NE063
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 8.5 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1" |
$650
Pre-order only
Vendor code: TRAXA1200-EL
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 4.8 |
| Feed height, m | 12 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | AISI 316L |
$1,762
Pre-order only
Vendor code: TRF-1200EL800
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 5.4 |
| Feed height, m | 15 |
| Power capacity, kW | 0,8 |
| Material | PVDF |
$1,188
Pre-order only
Vendor code: TRA-0900EL800
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 5.4 |
| Feed height, m | 15 |
| Power capacity, kW | 0,8 |
| Material | AISI 316L |
$1,172
Pre-order only
Vendor code: FB150-A-HTAAT--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 13.2 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AISI 316L |
| Input pipe diameter | 1 1/2" |
$3,934
Pre-order only
Vendor code: IB50-P-МTTPV
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 3 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1/2" |
$598
Pre-order only
Vendor code: IB50-Al-HTTLT--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 3 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AL |
| Input pipe diameter | 1/2" |
$622
Pre-order only
Vendor code: IB100-A-HTTFT--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 9 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | 1" |
$2,395
Pre-order only
Vendor code: IB522-P-HTDPT--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 39 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 2" |
$2,812
Pre-order only
Vendor code: IB15-FC-MTTFT--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 1.02 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | PVDF |
| Input pipe diameter | 3/8" |
$786
Pre-order only
Vendor code: IB100ALN-AIN--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 9 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AL |
| Input pipe diameter | 1" |
$716
Pre-order only
Vendor code: IB100P-MTTPT--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 9 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1" |
$757
Pre-order only
Vendor code: IB150P-MTAAT--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 13.2 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1 1/2" |
$1,117
Pre-order only
Vendor code: IB15-P-NTTPV--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 1.02 |
| Feed height, m | 80 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 3/8" |
$471
Pre-order only
Vendor code: IB251P-MTTPD--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 20.4 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1 1/2" |
$1,340
Pre-order only
Vendor code: IB522P-MTTIV--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 39 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 2" |
$2,478
Pre-order only
Vendor code: IB50-ALHTTLT--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 3 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AL |
| Input pipe diameter | 1/2" |
$543
Pre-order only
Vendor code: IB50-P-D-DPD--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 3 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1/2" |
$584
Pre-order only
Vendor code: IB81-A-HTTAT-C
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | 1" |
$2,928
Pre-order only
Vendor code: IB81-P-D-DPD--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1" |
$819
Pre-order only
Vendor code: IB81-P-MTTPD--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1" |
$540
Pre-order only
Vendor code: IMICRA-MTAAD--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 1.8 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Input pipe diameter | 1/2" |
$862
Pre-order only
Vendor code: IMICRP-M-APD--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 1.8 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 1/2" |
$358
Pre-order only
Vendor code: ICU15P-NTTPV
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 1.02 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 3/8" |
$542
Pre-order only
Vendor code: ICU15P-NTTPD--
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 1.02 |
| Feed height, m | 70 |
| Material | PP |
| Input pipe diameter | 3/8" |
$496
Pre-order only
Vendor code: IM120P-D-0800-N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 25 |
| Feed height, m | 16 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | PP |
$3,060
Pre-order only
Vendor code: IM130P-D-1000-N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 20 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | PP |
$3,118
Pre-order only
Vendor code: IM140F-D-0800-N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 40 |
| Feed height, m | 21 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | PVDF |
$5,858
Pre-order only
Vendor code: IM150P-D-0800-N
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | PP |
$3,812


























































































































































