Products DEBEM. Page 29

Debem has been working in the field of pumping equipment for more than 30 years. Debem is an innovative company specializing in the production of industrial pumps for pumping highly corrosive and aggressive media.
-
Industrial pumps
- Pumps by type
-
Pumps by liquids
- Nitric acid pump
- Pump for liquid glass
- Pump for potassium bichromate, caustic soda
- Pump for cream and paste
- Pumps for viscous liquids
- Pumps for hexane
- Glycerin pumps
- Acid pumps
- Glue pumps
- Pumps for paints and varnishes
- Pumps for an ice cream
- Chemical dosing pumps
- Resin pumps
- Pumps for pumping alcohol ЕХ
- Pumps for freon
- Lye pumps
- Acid-resistant pumps for aggressive liquids
- Pumps by industry, purpose
- Pumps by manufacturer
Pre-order only
Vendor code: DM30FCSV1BE112
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 35 |
| Feed height, m | 24 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | PVDF |
$2,220
Pre-order only
Vendor code: mp6035_12
| Producer | DEBEM |
| Rate of turn, rpm | 35 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Max.temperature, C | 60 |
| Model | MP-6 |
$653
Pre-order only
Vendor code: mp8086_16
| Producer | DEBEM |
| Rate of turn, rpm | 86 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Max.temperature, C | 60 |
| Model | MP-8 |
$657
Pre-order only
Vendor code: mp1150-22
| Producer | DEBEM |
| Feed height, m | 80 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | 1" |
| Output pipe diameter | 1" |
$1,920
Pre-order only
Vendor code: MB100P-TLVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 10 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | PP |
$876
Pre-order only
Vendor code: MB100-FCTSDM
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 10 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | PVDF |
$1,909
Pre-order only
Vendor code: MB100--P-TSDN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 10 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | PP |
$1,120
Pre-order only
Vendor code: MB110--FCTLDM
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 20 |
| Feed height, m | 16 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | PVDF |
$2,243
Pre-order only
Vendor code: MB110--P-TSVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 20 |
| Feed height, m | 16 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | PP |
$1,470
Pre-order only
Vendor code: MB120--P-TLVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 25 |
| Feed height, m | 18 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | PP |
$1,424
Pre-order only
Vendor code: MB130--FCTLVN.
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 30 |
| Feed height, m | 19 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | PVDF |
$2,445
Pre-order only
Vendor code: MB140FC-TLVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 40 |
| Feed height, m | 21 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | PVDF |
$2,537
Pre-order only
Vendor code: MB140--P-TLDN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 40 |
| Feed height, m | 21 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Material | PP |
$1,850
Pre-order only
Vendor code: MB150--P-TSDN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 25 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Material | PP |
$2,757
Pre-order only
Vendor code: MB155--P-TLVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 45 |
| Feed height, m | 31 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Material | PP |
$2,828
Pre-order only
Vendor code: MB160--P-TSVN.
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 55 |
| Feed height, m | 34 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | PP |
$3,454
Pre-order only
Vendor code: MB180--P-TLVN
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 75 |
| Feed height, m | 38 |
| Power capacity, kW | 11 |
| Material | PP |
$4,366
Pre-order only
Vendor code: MB080--P-TLDN..
| Producer | DEBEM |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 7 |
| Power capacity, kW | 0,37 |
| Material | PP |
$938
Pre-order only
Vendor code: H-15S-90TREEPHASE
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 500 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$797
Pre-order only
Vendor code: E-800-4-three-pp
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 800 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$393
Pre-order only
Vendor code: E-1200-4-three-pp
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$479
Pre-order only
Vendor code: EH-1200-4-three-pp
| Producer | DEBEM |
| Material | PP |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$527
Pre-order only
Vendor code: H-15S-140MONOPHASE
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 500 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$974
Pre-order only
Vendor code: F-1000-2-mono-pvc
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 000 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$587
Pre-order only
Vendor code: F-10-S-35-mono-316
| Producer | DEBEM |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 000 |
| Number of revolutions, rpm | 940 |
$689
Pre-order only
Vendor code: FR-1000-12-three
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,095 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 000 |
$651
Pre-order only
Vendor code: FR-1000-12-mono
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,095 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 000 |
$689
Pre-order only
Vendor code: J-12-S-110-mono
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 200 |
$1,023
Pre-order only
Vendor code: RVF-1000-20-three
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,25 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Length, mm | 1 000 |
$769
Pre-order only
Vendor code: RVCC-1000-40
| Producer | DEBEM |
| Power capacity, kW | 0,12 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
| Power supply | 12 V |
| Length, mm | 1 000 |
$692


























































































































































