- Home
- Industrial pumps | page: 7
Industrial pumps | page: 7
Water supply, drainage, heat supply and transportation of process fluids both in the home and in industry, organization of irrigation and pumping of chemical and aggressive liquids, pumping for food technology, components and additives, pumps for petrochemistry - all this work is done by pumps. Depending on the purpose of the pumps are divided by design and purpose, by type of drive and characteristics: the material of the working part, the capacity.
Selection of pumps can be done on our website using a filter, or call or chat to consult the leading engineers of our company.
Selection by parameters
In stock
Vendor code: S244-1011
| Producer | AlphaDynamic |
| Feed height, m | 13 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
$1,123
In stock
Vendor code: ADSP3600010
| Producer | AQUA |
| Type | держатель |
| Pressure, bar | 1 |
| Country of Origin | Italy |
$38
In stock
Vendor code: AEL0003801
| Producer | ETATRON D.S. |
| Type | Sensor |
| Pressure, bar | 6 |
| Measuring parameters | Rx |
| Measuring parameters | ±1000 mV |
$109
In stock
Vendor code: 1035612
| Producer | BTS Engineering |
| Power capacity, kW | 11 |
| Material | cast iron |
| Output pipe diameter | DN50 |
| Rate of turn, rpm | 2 900 |
$1,317
In stock
Vendor code: 1035429
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 12 |
| Feed height, m | 208 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$1,666
In stock
Vendor code: 1041326
| Diameter of pump | 4" (100 mm) |
| Producer | EDWIN |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 90 |
| Power capacity, kW | 0,92 |
$192
In stock
Vendor code: 1041291
| Frequency control | no |
| Producer | EDWIN |
| Pump capacity, m3/h | 23.1 |
| Feed height, m | 20 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
$229
In stock
Vendor code: 1041293
| Frequency control | no |
| Producer | EDWIN |
| Pump capacity, m3/h | 18.6 |
| Feed height, m | 17 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
$229
In stock
Vendor code: 1041500
| Diameter of pump | 6" (150 mm) |
| Producer | EDWIN |
| Pump capacity, m3/h | 24 |
| Feed height, m | 132 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
$915
In stock
Vendor code: 1042880
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 12.7 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$327
In stock
Vendor code: 1042878
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 58 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$341
In stock
Vendor code: 1043238
| Diameter of pump | 6" (150 mm) |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 40 |
| Feed height, m | 157 |
| Power capacity, kW | 11 |
$652
In stock
Vendor code: 1046342
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 7 |
| Feed height, m | 114 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$591
In stock
Vendor code: 11009
| Producer | AIZL |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 11.5 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Rate of turn, rpm | 2 800 |
$649
$-55
$704 In stock
Vendor code: ADA1002401000
| Electromagnet | M70 |
| Producer | AQUA |
| Material | PVDF |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Manual |
$219
In stock
Vendor code: ADA1003401000
| Electromagnet | M80 |
| Producer | AQUA |
| Material | PVDF |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
| Control | Manual |
$235
In stock
Vendor code: 1051903
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 25 |
| Feed height, m | 50 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$2,214
In stock
Vendor code: 1052213
| Gear meshing type | external |
| Gear material | AISI 304 |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 4.5 |
| Feed height, m | 30 |
$452
In stock
Vendor code: 1052214
| Gear meshing type | external |
| Gear material | AISI 304 |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 30 |
$588
In stock
Vendor code: 1052220
| Gear meshing type | external |
| Gear material | AISI 304 |
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 30 |
$661
In stock
Vendor code: 1057111
| Producer | Qeehua |
| Pump capacity, m3/h | 7.02 |
| Feed height, m | 20 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Material | PPH |
$948
In stock
Vendor code: 1015500
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 48 |
| Feed height, m | 33.64 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 3" |
$684
In stock
Vendor code: 1015512
| Producer | Ekler |
| Pump capacity, m3/h | 48 |
| Feed height, m | 43.54 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 3" |
$1,000
In stock
Vendor code: 0001.0281
| Producer | Ferroni |
| Pump capacity, m3/h | 12 |
| Feed height, m | 50 |
| Material | cast iron |
| Input pipe diameter | 60 mm |
$817
In stock
Vendor code: 1019145
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 126 |
| Feed height, m | 48 |
| Power capacity, kW | 22 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$1,857
In stock
Vendor code: 1019149
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 138 |
| Feed height, m | 41 |
| Power capacity, kW | 22 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
$2,341
In stock
Vendor code: 1019046
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 68 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Material | cast iron |
$563
In stock
Vendor code: 1019073
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 74 |
| Feed height, m | 33 |
| Power capacity, kW | 11 |
| Material | cast iron |
$783
In stock
Vendor code: 1019074
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 85 |
| Feed height, m | 38 |
| Power capacity, kW | 15 |
| Material | cast iron |
$959
In stock
Vendor code: 1000983
| Producer | BTS Engineering |
| Pump capacity, m3/h | 22 |
| Feed height, m | 68 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Material | AISI 316 stainless steel |
$1,817



































































































































































