- Home
- Industrial pumps
Industrial pumps
Water supply, drainage, heat supply and transportation of process fluids both in the home and in industry, organization of irrigation and pumping of chemical and aggressive liquids, pumping for food technology, components and additives, pumps for petrochemistry - all this work is done by pumps. Depending on the purpose of the pumps are divided by design and purpose, by type of drive and characteristics: the material of the working part, the capacity.
Selection of pumps can be done on our website using a filter, or call or chat to consult the leading engineers of our company.
Selection by parameters
Producer: LEOClear
In stock
Vendor code: 775535
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 12.7 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Input pipe diameter | 2" |
$283
In stock
Vendor code: 775536
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 54 |
| Feed height, m | 15 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Input pipe diameter | 2 1/2" |
$373
In stock
Vendor code: 7755373
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 66 |
| Feed height, m | 17 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Input pipe diameter | 2 1/2" |
$359
In stock
Vendor code: 7715543
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 24 |
| Feed height, m | 30 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$289
In stock
Vendor code: 771551
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 16.7 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$246
In stock
Vendor code: 7715513
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 16.7 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$248
In stock
Vendor code: 771552
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 24 |
| Feed height, m | 21 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$256
In stock
Vendor code: 7715523
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 24 |
| Feed height, m | 21 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$266
In stock
Vendor code: 771553
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 23.7 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$285
In stock
Vendor code: 7715533
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 23.7 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$274
In stock
Vendor code: 771554
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 24 |
| Feed height, m | 29.6 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$354
In stock
Vendor code: 7715553
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 27 |
| Feed height, m | 33.5 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$369
In stock
Vendor code: 7715563
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 27 |
| Feed height, m | 42 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$426
In stock
Vendor code: 7715573
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 27 |
| Feed height, m | 50.5 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$457
In stock
Vendor code: 7715593
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 24 |
| Feed height, m | 92 |
| Power capacity, kW | 7,5 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$715
In stock
Vendor code: 7715663
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 29 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$424
In stock
Vendor code: 7715683
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 42 |
| Feed height, m | 42 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$589
In stock
Vendor code: 7715853
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 72 |
| Feed height, m | 18.8 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$412
In stock
Vendor code: 7715873
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 84 |
| Feed height, m | 30.6 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$568
In stock
Vendor code: 7710123
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 2.4 |
| Feed height, m | 78 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$515
In stock
Vendor code: 771015
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 2.4 |
| Feed height, m | 114 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$591
In stock
Vendor code: 7710153
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 2.4 |
| Feed height, m | 114 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$587
In stock
Vendor code: 771017
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 2.4 |
| Feed height, m | 136 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$650
In stock
Vendor code: 7710173
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 2.4 |
| Feed height, m | 136 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$643
In stock
Vendor code: 7710363
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 3.5 |
| Feed height, m | 63 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$445
In stock
Vendor code: 771042
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 3.5 |
| Feed height, m | 116 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Power supply | 1х220 V, 50 Hz |
$577
In stock
Vendor code: 7710423
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 3.5 |
| Feed height, m | 116 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$594
In stock
Vendor code: 7710443
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 3.5 |
| Feed height, m | 134 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$612
In stock
Vendor code: 7710483
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 3.5 |
| Feed height, m | 170 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$664
In stock
Vendor code: 7710503
| Producer | LEO |
| Pump capacity, m3/h | 3.5 |
| Feed height, m | 188 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
$700



































































































































































