- Home
- Pumps for home and cottage
- Hydraulic accumulators | page: 2
Hydraulic accumulators | page: 2

For use in heating and water supply systems. Hydraulic accumulators are vertical and horizontal - according to the type of installation. For hot water and cold water, the difference here will be in the design-the material of the membrane.
The principle of operation is the same, they work on the expansion of the membrane. On the one hand, the inside is a liquid under pressure, on the outside is compressed air.
Selection by parameters
Pre-order only
Vendor code: 779129
| Producer | AQUATICA |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
| Height, mm | 1090 |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 99 |
| Pressure, bar | 10 |
$288
Pre-order only
Vendor code: 779142
| Producer | AQUATICA |
| Input pipe diameter | G 3/4" |
| Height, mm | 295 |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 99 |
| Pressure, bar | 4 |
$15
Pre-order only
Vendor code: 779143
| Producer | AQUATICA |
| Input pipe diameter | G 3/4" |
| Height, mm | 280 |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 99 |
| Pressure, bar | 4 |
$21
Pre-order only
Vendor code: 779128
| Producer | AQUATICA |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
| Height, mm | 678 |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 99 |
| Pressure, bar | 10 |
$288
Pre-order only
Vendor code: 779495
| Producer | AQUATICA |
| Material | EPDM |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 99 |
| Diameter, mm | 90 (neck) |
| Volume, l | 100 |
$16
Pre-order only
Vendor code: 779507
| Producer | AQUATICA |
| Material | EPDM |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 99 |
| Diameter, mm | 50 (neck) |
| Volume, l | 8 |
$3
Pre-order only
Vendor code: 779518
| Producer | AQUATICA |
| Material | Butyl |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 99 |
| Diameter, mm | 145mm (neck) |
| Volume, l | 200 |
$72
Pre-order only
Vendor code: 779497
| Producer | AQUATICA |
| Material | EPDM |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 99 |
| Tank volume | 150 |
| Diameter, mm | 90 (neck) |
$20
Pre-order only
Vendor code: 779509
| Producer | AQUATICA |
| Material | EPDM |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 99 |
| Diameter, mm | 90 (neck) |
| Volume, l | 12 |
$4
Pre-order only
Vendor code: 779481
| Producer | AQUATICA |
| Material | EPDM |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 99 |
| Diameter, mm | 80 (neck) |
| Volume, l | 24 |
$3
Pre-order only
Vendor code: 779482
| Producer | AQUATICA |
| Material | EPDM |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 99 |
| Diameter, mm | 80 (neck) |
| Volume, l | 50 |
$7
Pre-order only
Vendor code: 779483
| Producer | AQUATICA |
| Material | EPDM |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 99 |
| Diameter, mm | 80 (neck) |
| Volume, l | 50 |
$7
Pre-order only
Vendor code: 779490
| Producer | AQUATICA |
| Material | EPDM |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 99 |
| Diameter, mm | 90 (neck) |
| Volume, l | 24 |
$3
Pre-order only
Vendor code: 779496
| Producer | AQUATICA |
| Material | EPDM |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 99 |
| Diameter, mm | 90 (neck) |
| Volume, l | 150 |
$20
Pre-order only
Vendor code: 17436
| Producer | ROZ-NAVI |
| Input pipe diameter | 1 1/4" |
| Height, mm | 1 550 |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 100 |
| Pressure, bar | 10 |
$379
Pre-order only
Vendor code: 17620
| Producer | ROZ-NAVI |
| Input pipe diameter | 2" |
| Height, mm | 2 180 |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 100 |
| Pressure, bar | 10 |
$914
Pre-order only
Vendor code: 17655
| Producer | ROZ-NAVI |
| Input pipe diameter | 1" |
| Height, mm | 470 |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 100 |
| Pressure, bar | 10 |
$25
Pre-order only
Vendor code: 17656
| Producer | ROZ-NAVI |
| Input pipe diameter | 1" |
| Height, mm | 620 |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 100 |
| Pressure, bar | 10 |
$80
Pre-order only
Vendor code: 17657
| Producer | ROZ-NAVI |
| Input pipe diameter | 1" |
| Height, mm | 670 |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 100 |
| Pressure, bar | 10 |
$59
Pre-order only
Vendor code: 17658
| Producer | ROZ-NAVI |
| Input pipe diameter | 1" |
| Height, mm | 720 |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 100 |
| Pressure, bar | 10 |
$103
Pre-order only
Vendor code: 17659
| Producer | ROZ-NAVI |
| Input pipe diameter | 1" |
| Height, mm | 800 |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 100 |
| Pressure, bar | 10 |
$135
Pre-order only
Vendor code: 17660
| Producer | ROZ-NAVI |
| Input pipe diameter | 1" |
| Height, mm | 320 |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 100 |
| Pressure, bar | 10 |
$21
Pre-order only
Vendor code: 17661
| Producer | ROZ-NAVI |
| Input pipe diameter | 1" |
| Height, mm | 380 |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 100 |
| Pressure, bar | 10 |
$21
Pre-order only
Vendor code: 17662
| Producer | ROZ-NAVI |
| Input pipe diameter | 1" |
| Height, mm | 430 |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 100 |
| Pressure, bar | 10 |
$21
Pre-order only
Vendor code: 17663
| Producer | ROZ-NAVI |
| Input pipe diameter | 1" |
| Height, mm | 470 |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 100 |
| Pressure, bar | 10 |
$21
Pre-order only
Vendor code: 17664
| Producer | ROZ-NAVI |
| Input pipe diameter | 1" |
| Height, mm | 325 |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 100 |
| Pressure, bar | 10 |
$47
Pre-order only
Vendor code: 17665
| Producer | ROZ-NAVI |
| Input pipe diameter | 1" |
| Height, mm | 470 |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 100 |
| Pressure, bar | 10 |
$55
Pre-order only
Vendor code: 17666
| Producer | ROZ-NAVI |
| Input pipe diameter | 1" |
| Height, mm | 750 |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 100 |
| Pressure, bar | 10 |
$55
Pre-order only
Vendor code: 17667
| Producer | ROZ-NAVI |
| Input pipe diameter | 1" |
| Height, mm | 810 |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 100 |
| Pressure, bar | 10 |
$72
Pre-order only
Vendor code: 17668
| Producer | ROZ-NAVI |
| Input pipe diameter | 1" |
| Height, mm | 910 |
| Max.medium temperature, Celsius degree | 100 |
| Pressure, bar | 10 |
$106



























































































































































