Products Wilo. Page 5

WILO is a German manufacturer of pumps and pumping systems for the construction machinery, water supply and industry headquartered in Dortmund, Germany.
The company, founded in 1872 as a copper and brass factory by Ludwig Oplender, has more than 60 subsidiaries in more than 50 countries and employs about 7,800 people.
Pre-order only
Vendor code: 2089571
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 8 |
| Power capacity, kW | 0,18 |
| Input pipe diameter | DN25 |
| Rate of turn, rpm | 2 800 |
$600
Pre-order only
Vendor code: 2150338
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 21 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | DN32 |
| Rate of turn, rpm | 2 900 |
$598
Pre-order only
Vendor code: 2089553
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 11 |
| Feed height, m | 3 |
| Power capacity, kW | 0,12 |
| Input pipe diameter | DN40 |
$672
Pre-order only
Vendor code: 2121206
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 44 |
| Feed height, m | 40 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Input pipe diameter | DN40 |
$1,510
Pre-order only
Vendor code: 2121209
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 35 |
| Feed height, m | 14 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Input pipe diameter | DN25 |
$1,021
Pre-order only
Vendor code: 2121215
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 35 |
| Feed height, m | 35 |
| Power capacity, kW | 5,5 |
| Input pipe diameter | DN50 |
$1,423
Pre-order only
Vendor code: 2129205
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 48 |
| Feed height, m | 5.5 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$997
Pre-order only
Vendor code: 2121228
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 80 |
| Feed height, m | 17 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Input pipe diameter | DN80 |
$1,401
Pre-order only
Vendor code: 179681
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 75 |
| Feed height, m | 18 |
| Power capacity, kW | 3 |
| Input pipe diameter | DN65 |
$1,007
Pre-order only
Vendor code: 2121283
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 14 |
| Feed height, m | 38 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Input pipe diameter | DN32 |
$3,361
Pre-order only
Vendor code: 2121279
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 48 |
| Feed height, m | 6 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | DN80 |
$4,203
Pre-order only
Vendor code: 2121297
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 14 |
| Feed height, m | 38 |
| Power capacity, kW | 2,2 |
| Input pipe diameter | DN32 |
$3,402
Pre-order only
Vendor code: 2121293
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 48 |
| Feed height, m | 5.7 |
| Power capacity, kW | 1,1 |
| Input pipe diameter | DN80 |
$4,217
Pre-order only
Vendor code: 4033776
| Frequency control | no |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 4 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$71
Pre-order only
Vendor code: 4037311
| Frequency control | no |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 7 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
$96
Pre-order only
Vendor code: 4164013
| Frequency control | Yes |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 2.5 |
| Feed height, m | 4 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$178
Pre-order only
Vendor code: 4164020
| Frequency control | Yes |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4.5 |
| Feed height, m | 7.5 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
$286
Pre-order only
Vendor code: 2120639
| Frequency control | Yes |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 8.2 |
| Feed height, m | 7.4 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$506
Pre-order only
Vendor code: 2090450
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 8.8 |
| Feed height, m | 7.7 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
| Output pipe diameter | G 1 1/4" |
$556
Pre-order only
Vendor code: 4132465
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 6 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
| Output pipe diameter | G 1 1/4" |
$242
Pre-order only
Vendor code: 4132760
| Frequency control | no |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 0.4 |
| Feed height, m | 1 |
| Input pipe diameter | G 1/2" |
$95
Pre-order only
Vendor code: 4191678
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 2 |
| Feed height, m | 4.5 |
| Power capacity, kW | 0,3 |
| Output pipe diameter | DN32 |
$345
Pre-order only
Vendor code: 2081262
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 16 |
| Rate of turn, rpm | 2 900 |
| Power supply | 3х380 V, 50 Hz |
| Max.flow rate, m3/h | 16 |
$2,059
Pre-order only
Vendor code: 4231493
| Producer | Wilo |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
| Output pipe diameter | G 1" |
| Rate of turn, rpm | 2900 |
$546
Pre-order only
Vendor code: 2551470
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 51.7 |
| Power capacity, kW | 0,8 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$3,205
Pre-order only
Vendor code: 2120666
| Frequency control | Yes |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 24.3 |
| Feed height, m | 17.5 |
| Input pipe diameter | DN40 |
$2,286
Pre-order only
Vendor code: 4243625
| Producer | Wilo |
| Feed height, m | 52 |
| Power capacity, kW | 2,5 |
| Input pipe diameter | G 2" |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$915
Pre-order only
Vendor code: 4183409
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 55 |
| Feed height, m | 125 |
| Input pipe diameter | DN65 |
| Output pipe diameter | DN65 |
$3,046
Pre-order only
Vendor code: 4201349
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 58 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$803
Pre-order only
Vendor code: 4201362
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 133 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$1,150


























































































































































